• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
6 Eylül 2020 Pazar

Evde ve Şifresiz!

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan Covid-19 salgınında tespit edilen vaka sayısı, dünya genelinde 26 milyon 475 bini aştı.

Virüs nedeniyle 873 bin 285 kişi ise hayatını kaybetti. Virüs saptanan 18 milyon 665 bin 737 kişi sağlığına kavuştu. Dünyada halen tedavisi süren 6 milyon 936 bin 546 aktif vaka bulunuyor.

05 Eylül Cuma günü verilerine göre ülkemizde de toplam vaka sayısı 276 bin 555, can kaybı da 6 bin 564.

Tablonun ne kadar ürkütücü olduğu aşikardır. Bu ortamda bilim insanlarımızın sürekli olarak dikkat çektiği “tedbir” vurgusu, haklılığını anbean ortaya koymakta ve bizleri daha sıkı tedbirlere yönlendirmekte, hatta zorlamaktadır. Hal böyle iken toplumumuzun topyekûn nabzının attığı aktivitelere de bu bakış açısı yaklaşmak kaçınılmazdır. Bu bağlamda gönlümüzün ve aktüalitemizin başköşesindeki futbola ve TFF kararlarına dikkat çekmeyi ve bazı uyarılarda bulunmayı vicdani bir borç bildim.

TFF, Süper Lig’de yeni sezonun 11 Eylül Cuma günü başlayıp, 16 Mayıs 2021 Pazar günü tamamlanacağını açıkladı. Yeni sezon öncesinde, koronavirüs tedbirleri dolayısıyla seyircisiz oynanan maçlarda da yeni düzenlemeye gidildi. Alınan karara göre, müsabakalara tribün kapasitesinin yüzde 30’u kadar seyirci alınacak olup locaların kullanımı da serbest bırakılacak.

TFF kararı sonrası yaptığım basın açıklamasında kararın risklerine dikkat çekmiş TFF’yi doluluk oranını tayin ettiği gibi mevcut oranın maske, güvenli sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uygun sevk ve idaresini de mutlaka tayin etmeye, uyulması kaçınılmaz bir şablonla tabloyu emniyet altına almaya davet etmiştim.

Basın açıklamamdan bir gün sonra Bilim Kurulu TFF’ye liglerin ilk yarısını seyircisiz oynatma tavsiyesinde bulundu ve TFF’de bu yönde karar aldı.

Bilimin aklı ve vicdan terazisi dengesiyle üstesinden gelinemeyecek bir sorunumuz yoktur elbette!

Aynı basın açıklamamda bir futbol ülkesi olarak futbolu bir yaşam biçimi ve ayrılmaz hayat akışının aktörü olarak gören milletimizin, gidemediği statların eksikliğini kafeler, kahvehaneler, restoranlar gibi şifreli yayın hakkını satın almış mekanlara koşarak gidermeye çalıştığına dikkat çekmiş, tehdit kontrol altına alınana kadar futbol müsabakalarının DEKODER İHTİYACI OLMAYAN (TRT veya yaygın diğer ulusal kanallardan) ŞİFRESİZ OLARAK yayımlanması çağrısında bulunmuştum.

Evet maçların şifresiz yayın yapan kanallar eliyle yapılması fikrimi yeniden tekrar ediyor ve ivedilikle liglerin ilk yarısının seyircisiz oynatma kararına entegre edilmesi çağrımı tekrarlıyorum.

Maske, güvenli sosyal mesafe ve hijyen kurallarını sağlamaya yönelik tedbirlerin ne kadar önemli olduğu yadsınamaz bir gerçek olarak önümüzde apaçık durmaktadır. Her geçen gün açıklanan koronavirüs tablolarındaki canımızı sıkan yükseliş, toplumsal kural ihlallerinin bir sonucudur. Bu anlamda toplumun her kesimi ve her ferdi ayrı ayrı sorumludur.

Kafeler, kahvehaneler, restoranlar gibi şifreli yayın hakkını satın almış mekanlarda hep birlikte iç içe oturan, sevinçten yumak haline gelen gruplar koronavirüs bulaşına adeta davetiye çıkarmaktadır.

Maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarının riske atıldığı bu ortamlar virüs bulaşını hızlandıran bir sportif merkezli zemin olmakta, koronavirüsü tabiri caizse “futbol eliyle” yaymaktadır. Önerim ve arzum, bu tehdit kontrol altına alınana kadar yayın kuruluşu ve kulüplerin hakkını koruyan bir formülle futbol müsabakalarının TRT veya yaygın diğer ulusal kanallarda ŞİFRESİZ OLARAK yayımlanmasıdır. İnsanımızı futbol gibi yoğun duygu ve reaksiyonların barındığı bir ortamda evlerinde tutabilmek adına TFF tarafından alınacak “EVDE ve ŞİFRESİZ” kararı çok isabetli olacak ve “Evde kal Türkiye” parolamızı taçlandıracaktır...!

Selametle kalınız…  

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?