• $18,0876
  • €18,1625
  • 1016.26
  • 3020.2
12 Mayıs 2019 Pazar

En doğru zaman bu ramazan!

Her mevsimin bir özelliği vardır. İlkbahar ruhumuzdaki çocuğu resmederken, kış mevsimi dış etkenlere karşı korunma duygularımızı depreştirir. Velhasıl her ay, her mevsim bir kazanım, bir devinim zamanıdır.

İdrak etmekte olduğumuz Ramazan mevsimi de ruhen ve bedenen yapılan bir sağlık taraması gibi tüm donanım ve sebeplerini beraberinde getirerek halimizi hatırımızı sormakta ve her yılı yeni bir başlangıç fırsatı olarak önümüze sunmaktadır.

Günlük hayatın koşuşturmasında bir türlü düzene koyamadığımız beslenme alışkanlıklarımızdan tutun da dünyayı saran sigara ve diğer bağımlılıklara karşı tutumumuza kadar birçok etkenle mücadelemizde her yıl bizi ziyaret eden bir müfettiştir Ramazan!

Bu yazımda hafif ifadelerle tiryakilik ve alışkanlık etiketleriyle tehlikesi göz önünden uzaklaştırılmaya çalışılan en tehlikeli kitle imha silahı, en tehlikeli bağımlılık türü olarak değerlendirdiğim sigaradan kurtulma anlamında Ramazan ikliminin sunduğu fırsatlara dikkat çekmek istiyorum.

Bilimsel verilere göre bu belanın sarmalındaki bireyler, “kurtulunması gereken” bir bağımlılık içinde olduklarının farkındadırlar. Çalışmalara göre tütün bağımlılarının yüzde 70 – 80 gibi büyük bir çoğunluğunun sigarayı bırakmayı istediği, yüzde 20-30’luk diliminin her yıl bırakmayı denediği, bunlardan da yüzde 3-5’inin ise sigarayı destek almadan bırakabildiği özellikle görülmektedir.

Özelikle Ramazan ayında sigarayı bırakmada yakalanan başarı oranının normal zamanlara göre yüzde 25 arttığı da bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir.

Esasında inancı gereği 17-18 saat yemeden içmeden durabilen insan, iftardan sonra da bir irade göstererek kendisini teslim alan alışkanlıklara tabiri caizse bitirici yumruğu indirebilir.

Bunun için gündüz kullandığı o eşsiz iradesinin küçük bir kısmını harekete geçirmesi yeter de artar bile.

Bir gezintiye çıktığında en yeşil en mavi en temiz yerleri seçen insan, kendi beden ülkesini toksinlerden, zehirlerden ve dumanlardan arındırmak için gereken çabayı göstermezse ihanet etmiş olmaz mı? Aynı ihaneti kendi şahsında sevdiklerine ve çevresine karşı da yapmış sayılmaz mı?

O halde sevgili okurlarım fırsatı ganimet bilmeli ve bu güzel, bu bereketli mevsimi bizi tutsaklaştıran, “irademizi parmaklar arasına koyan” tüm bağımlılıklara karşı bir sığınak, bir rehabilitasyon alanı olarak görmeliyiz. Gelin beden ülkemizi düzensiz beslenmeden sigara illetine kadar tüm olumsuzluklardan kurtararak yeni bir başlangıca hep birlikte imza atalım.

Her geçen gün ömürden gidiyorken, bu Ramazan bize ömrümüzün geri kalanını daha mutlu daha sağlıklı kılsın istemez misiniz?

O halde şimdi tam zamanı diyerek ömrümüzün kalan kısmını tertemiz bir nefes ve çelik gibi bir irade ile sürdürebilmek için harekete geçelim ve irademizi teslim eden değil, teslim alan bir kudretle donatalım...

Merak Ediyorum;

Yeme içme gibi temel ihtiyaçlarına ibadet niyeti ile ket vurabilen insanoğlu, sigara için bir ömür oruca niyetlenemez mi?

Sağlık ve afiyet içinde kalınız.

<p> </p>

Kritik zirvede neler konuşuldu?

Köpek saldırısından kurtardı! Şimdi de yalnız kalmasın diye yanında işe götürüyor

Antik kentteki kazılarda bulundu! 2'nci yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor

Son anları kameraya yakalandı! Ölmeden saniyeler önce çekilen fotoğraflar ve hikayeleri