• $31,1361
  • €33,8234
  • 2035.8
  • 9334.13
24 Şubat 2019 Pazar

Ekmek elden gitmeden!

Türk Kızılayı Genel Başkanı kadim dostum Dr. Kerem Kınık’ın Türk Kızılayı Konya Şubesi Olağan Kongresinde yaptığı konuşmada çok önemli bir yaraya parmak bastı.

Başkan Kınık “Bugün utanarak ifade etmek durumundayım ki bu topraklarda insanımız alın teri döküyor, toprağı işliyor ve buğday ekiyor. Devlet bunun için teşvik veriyor. Sıcakta hasat ediliyor, değirmenler öğütüyor ve un yapıyor. Sabah 3-4’te kalkan fırıncı kardeşimiz bundan ekmek yapıyor. Başka işlerde çalışıp para kazanan insanımız da o ekmeği para vererek alıyor. Her yıl 500 bin ton ekmeği çöpe atıyoruz. Bu 80 tane devlet hastanesi yapar. Bu israfı önlemek zorundayız. İhtiyacımız kadar almak fazlasını olmayanla paylaşmak durumundayız.” ifadeleriyle ülkemizde yaşanan ekmek israfına dikkat çekti.

Türk Kızılayı Genel Başkanımıza hassasiyetleri için teşekkür ediyorum.

Bir insanın kazancını elde etme yöntemi, kazancını nasıl tükettiği ile değer kazanır.

Bu yüzden eskiler bir evin düzenini ya da bir insanın kimliğini anlamak için “Çöpüne bakın!” derlerdi.

Her yıl çöpe attığımız 500 bin ton ekmekle ülke ve dünya ekonomisinin “Ekmeği ile oynadığımız” gerçeği evimizin düzeninde, kimliğimizde bir sıkıntı olduğunu göstermektedir.

Evet değerli okurlarım ekilmiş, biçilmiş, öğütülmüş, hamur haline getirilmiş, pişirilmiş bir buğdayın mucize ve emek dolu hikayesinin hazin sonundan bahsediyoruz.

Biz ki ekmek parası için çalışmayı dilimize pelesenk etmiş, yerde ekmek kırıntısı görsek toplayıp yol kenarına koyan, öpüp baş tacı eden bir milletiz.

Halk arasında yapılan yeminlerde bile “ekmek çarpsın” diyecek kadar mukaddesatımıza dahil etmişiz ekmeği.

Ekmek çarpar mı bilinmez ama ekmeğine sahip çıkmayan parasına, sofrasına, şükrüne de sahip çıkamaz!

Mesleğim gereği pek çok hastanede görev yaptım.

Hastalığına derman arayan insanların umut kapısı olmuş onlarca yeni hastane kaç ümit, kaç şifa, kaç gülümsemeye vesile olur iyi bilirim.

Gelin ekmeğimizin çöpe gitmesini engelleyerek cebimizden bir hastanenin yıkılışına değil bir nimetin ihyasına vesile olalım.

Gelin nimete vâkıf, bilinçli, idrak sahibi tüketiciler olalım... Sofralarımızın baş tacını çöp dağları ile utanç vesikamız haline getirmeyelim!

Gelin bugün ekmek nezdinde tüm yaşam nimetlerimizi yeterince, yerli yerinde ve gerektiği gibi kullanmak için bir milat olsun.

Ülkesini, ekonomisini düşünen, millî servete sahip çıkan, mukaddesatına hizmeti şeref bilen bireyler olarak yola koyulalım ve bu yolda çöpe giden, heba olan, israfa kurban edilmiş hiçbir şey olmasın.

İsrafa karşı net bir tutum sergileyen medeniyetimizin bir gerekliliği, açlıkla mücadele eden milyonların vebali, insan olmanın getirdiği sorumluluk anlayışı ile de olsa bu yarayı kapatmalı, bir tüketim sarhoşluğu ile vicdan zafiyetine dönüşen, “sorumsuzluk obezitesine“ dur diyebilmeliyiz.

Sözlerimi Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın “Biz ekmeğin mübarek bir emanet ve nimet olarak görüyoruz. Biz doyduğunda dudaklarını ekmekle silen bir millet değiliz. Bizi dinimiz israf konusunda uyarıyor. “Ey iman edenler yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz” diyor. Buna uymalıyız. Biz büyüdükçe dejenere olamaz, zenginleştikçe ruh kökünden kopamayız. Dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında girerken, en çok israf eden ülkelerden biri olursak bunun bir anlamı kalmaz. Allah hiçbirimizi kuru bir ekmeğe muhtaç etmesin” ifadeleri ile bitirmek istiyorum.

Merak Ediyorum;

Ülkemizde evinde ekmek israfı olmayan kaç aile vardır?

Sağlık ve afiyet içinde kalınız.

<p>Olay, Hürriyet Mahallesi Aktaş Caddesinde meydana geldi. Kent merkezi istikametine seyir halinde

Hafif ticari aracın refüje çarptığı anlar kamerada

BİM'e bu hafta salı neler gelecek? BİM 27 Şubat 2024 aktüel ürünler kataloğu

Ticaret Bakanlığı marketlerdeki fiyat ve etiketleri denetledi

Başkan Erdoğan'ın 70'inci yaşına 70 özel fotoğraf... Bazılarını ilk kez göreceksiniz