• $28,8918
  • €31,6933
  • 1898.06
  • 8019.1
30 Temmuz 2023 Pazar

Bunları yapmak çok mu zor?

Her mevsimin ayrı bir hikayesi vardır. Fakat bazı dertler her mevsimin hikayesi olmaya devam eder sevgili okurlarım. Evet, tahmin ettiğiniz üzere, bağımsızlığımızın baş düşnanı sigara-tütün ve mamüllerini kastediyorum.

Hasbelkader, yaz mevsiminin gelmesiyle tatil beldelerine yolumuz düştü. Çocuklarımız ve torunlarımızın elinden tutarak bir yerlerde yemek istedik, ama ne mümkün! Albenisi olan, görünümü güzel, denize bakan her yer sigara içenler tarafından doldurulmuş, bizlere yer kalmamış. Sigara içmek istemeyenleri dumandan korumak gerekmez mi?

İstatistiklere bakarsak çok ciddi kontroller yapılıyor, cezalar yazılıyor... Peki bu yazılan cezalar tahsil ediliyor mu? Tahsil oranlarına baktığımız zaman maalesef hiç de böyle olmadığını görüyoruz. Çocuklara sigara satmak veya nargile sunmak ciddi ceza gerektiren bir suç. Hâl böyle olunca istatistiklere bakıyoruz ve görüyoruz ki, çocuklara sigara sattığı için ceza alan hemen hemen hiç kimse yok. Demek ki çocuklara sigara satılmıyor (!). Ancak diğer taraftan baktığımızda, çocuklarda sigara içme oranları eskisinden çok daha fazla. O zaman bu anketlerle ve istatistiklerle kendimizi oyalamamak çok mu zor?

Gerçekleri masaya koyalım. Tütünle mücadelenin kanunlarını çıkaran Türkiye Büyük Millet Meclisi kanunu uyguluyor mu? Hayır. Çok mu zor peki?

Meclis böyle de, suçluları takip eden adliye teşkilatı nasıl? Hiçbirine kokudan giremezsiniz. Emniyet Teşkilatı ? O daha beter!

Uygulayıcıların kanunları, mevzuatı uygulaması çok mu zor?

Tatil beldelerinde, sahillerde sigara içmek çocukların yüzüne gözüne üflemek, duman altı bırakmak daha mı iyi? Sadece sigara mı? Bütün parklar ve deniz kenarındaki plajlar, tatil beldelerindeki yollar, parklara çıkan yollar hepsi birer meyhane gibi.

Halbuki kanunumuz bunu engelliyor. Kanuna uymak çok mu zor?

Biz uğraşa uğraşa alkol reklamlarını yasakladığımızı zannediyoruz ama tabelalardaki reklamlar içki kasaları marifetiyle caddelere indirilmiş durumda. Bunları engellemek çok mu zor?

Mesela Amerika'da, İngiltere'de, Almanya'da çoluk çocuğun devamlı gittiği parklarda oturup çilingir sofrası kurmak mümkün mü? Biz kendi çocuklarımıza neden değer vermiyoruz? Kendi çocuklarımıza değer vermek, onların haklarını savunmak çok mu zor? Kanuna göre nargile şişelerinin de sigara paketlerinde olduğu gibi uyarı yazılarıyla donatılması lazım. Ben şimdiye kadar hiçbir nargile şişesinde sağlık uyarısı görmedim. Bunları yapmak çok mu zor?

Sahillerde kadınlarımızın rahatlıkla denize girebilecekleri özel alanlar neden yapılmıyor ? Basit bir brandayla bile etrafını kapatarak, etraftan görünmeden kadınlar denize girmek istiyorlar. Gerçekten bunu sağlamak çok mu zor Allah aşkına ?! Özellikle milliyetçi muhafazakar yapıdaki belediyelerin bu konuda kendilerini sorgulaması gerektiğine inanıyorum.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ilmek ilmek gençliğimizi, çocuklarımızı korumak için yapmış olduğu mücadeleyi mülki amirlerimizin, bakanlar kurulumuzun da mutlaka yapması gerektiğine inanıyorum. Bunun çok da zor olduğunu düşünmüyorum. Haydi hayırlısı diyelim!

Niyetimiz kimseyi üzmek değil, ama gerçeklerle de yüzleşmeliyiz. Yoksa istatistikleri önümüze koyarak, kendimizi kandırıp gerçeklerden çok uzaklaşırız.

İnşallah Türkiye Yüzyılı kabinesi bağımlılıkla mücadele konusunda gereken önemi fazlasıyla vermeli ve çocuklarımız, gençlerimiz daha mutlu yarınlarda yaşamalıdırlar. Çünkü bunu sonuna kadar hak ediyorlar.

Sağlıkla kalın.

<p>Behzat Uygur tam 33 yıldır evli olduğu, iki oğlunun annesi eşi Çiğdem Uygur'a sahnede bir sürpriz

Behzat Uygur'dan 33 yıllık eşi Çiğdem Uygur'a sahneden romantik kutlama

Böyle balık tutma yöntemi görmediniz! İzleyenler gözlerine inanamadı

Edin Dzeko'dan itiraf! ''Fenerbahçe'ye gelmemin en büyük nedeni...''

İstanbul Arnavutköy'de İETT durağında dehşet! Oğlunun ölüm yıl dönümünde eski dünürüne kurşun yağdırdı