• $32,5039
  • €34,9676
  • 2430.23
  • 9807.51
19 Eylül 2021 Pazar

Bahaneler zamlı vicdanlar kelepir!

Geçim dünyasında çarkını döndürerek yaşamaya çalışanlarla bu dünyanın geçimsiz art niyetli fırsatçıları arasında ortaya çıkan tabloyu hayretle müşahade etmekteyiz sevgili okurlarım. Hayat denen ve türlü imtihanları, zorbalıkları, ihanetleri içinde barındıran bu düzeni bazen anlamakta güçlük çektiğimi itiraf etmeliyim. İlahi ve vicdani nizamda karşılığı olmayan birçok vaka ile karşılaşmaktayız ve karşılaştığımız her olumsuz vakanın altından yine ne yazık ki şer niyetli insanlar çıkmaktadır.

Bu minvalde, bu haftaki yazımı son günlerde epeyce canımızı sıkmakta olan fahiş fiyat uygulamalarına ayırmak istedim. Fahiş fiyatın bir emtianın, ticari ürün ya da hizmetin türlü suni sebeplerle gerçek değerinin üzerinde piyasaya sunulması olduğunu söyleyebiliriz. Sebzeden meyveye, ev-işyeri kiralarından otomobil satışlarına kadar birçok alanda piyasa değerleri ile örtüşmeyen fiyatlarla yüz yüzeyiz. Döviz kuru, enflasyon, petrol fiyatları vs. gerekçelerle izah edemeyeceğimiz bu abartılı fiyatlandırmaların birilerinin işine yaradığı kesindir lâkin; bu tablo ne devletimizin ne de milletimizin istifadesine değildir. Tarladan "üç kuruşa" alınan ve binbir emekle üretilen sebze ve meyvelerin şehirde tezgâhlara gelinceye kadar fiyatlarının dudak uçuklatan seviyelere ulaşması öyle sanıyorum ki makul bir takım maliyet zinciriyle açıklanamaz. Elbette ki her işin bir amortisman gideri ve el emeği hakkı vardır. Buradan subjektif bir sığ bakış açısı ile kimseyi yok sayarak konuşmuyorum tabii ki ama; dalından ve toprağından cüzi miktarlara koparılan bu temel ihtiyaçlarımızın canice fiyatlandırılmasına da rıza göstermemizi kimse beklemesin! Sadece tarım ürünleri değil, sanayi üretimine tabi tüm gıda ve tüketim mallarında da durum benzer bir vaziyettedir. Hatta kira bedellerinin de bu furyaya katılması vatandaşımızı adeta bir kıskacın içine almıştır.

Ve her nedense herkesin dilinden benzer bahaneleri duymaktayız. Döviz artışı, faizler gibi sığınaklarla tabloyu açıklama gayretlerine şahit oluyoruz. Evet döviz bazlı hammadde giderlerinde bu mazereti kısmi olarak kabul edebiliriz; fakat, döviz artınca raftaki ürününe dahi anında zam yapan "üretici, satıcı" döviz düştüğünde o zammı indirime neden dönüştürememektedir diye sormak isterim. Maksatlı ve hunharca yapılan zamlar bir plan zincirinin halkasıdır ve bu plan yerli ve milli bir arka plana asla sahip değildir.

Her dönem, kendi hassasiyetini barındırır içinde. Bu pandemik atmosferde maddi hesaplarla devletine, milletine kazık atmak suretiyle ihanet edenler, en küçüğünden en büyüğüne kadar göz ardı edilmeden en ağır cezalara çarptırılmalı, maşeri vicdanı yaralayan bu fırsatçılık salgını durdurulmalı ve yüce Türk adaleti eliyle dezenfekte edilmelidir!

Ticaret ve ekonomide dünyaya adeta rol model olan bir milletin bakiyesi olarak bizler, bu zor zamanları da oynanan oyunları tarih boyunca nasıl bozmuşsak yine öyle bozarak atlatacağız. Buna inancım tamdır.

Fahiş zam ve haksız kazançla kar ettiklerini sananlar inanıyorum ki kuru ekmeğe muhtaç kalarak yaptıklarının bedelini ödeyeceklerdir.

Bizim en temel değerlerimizden birisi olan bereket onların kazancında bulunmaz. Bereketten yoksun olan kişi dünyaları kazansa da fakir yaşar ve fakir olarak da ölür.

"En kısa sürede enflasyonu kontrol altına alarak raflardaki, etiketlerdeki fahiş artışların önüne geçeceğiz" diyerek, en üst perdeden gönüllerimize su serpen Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuyu da milletinin menfaatine olacak şekilde nihayete erdirecektir evelallah.

Ticaret Bakanı Sayın Mehmet Muş'un talimatları ile başlatılan denetimlerde haksız fiyat uygulamalarına dur denileceğine kanaatim tamdır. Sadece işine odaklanan ve merhum hemşehrisi Adnan Kahveci bakanın tarzına benzer bir duruş sergileyen genç ve idealist bakanımız Sayın Muş'un yerinde ve çözüm odaklı çalışmaları yarınlara daha da güvenle bakmamız hususunda bizleri sevindirmekte ve heyecanlandırmaktadır. Devletimiz tüm organları ile bu haksız tablonun değişmesi adına gereken ne ise yapıyor ve yapacaktır da. Bizler, şuurlu bir millet ve sağduyulu bireyler olarak haksızlığın olduğu yerde sessiz kalmayarak devletimizin ilgili birimlerine fark ettiğimiz olumsuzlukları mutlaka iletmeliyiz.

Türlü uydurma sebepler ile "iğdiş" edilmeye çalışılan günümüz ticaretini Ahi Evran tedrisatına uygun bir zeminde tekrar görmek nasibimiz olur umarım. Fütüvvetini kemalat ve iyi niyetli hadimiyet anlayışı ile gerçekleştirmiş meslek ve ticaret oluşumlarını görme arzusu ve Efendimizin "Dürüst, sözüne ve işine güvenilir tüccar, nebiler, sıddıklar ve şehitlerle beraberdir." Hadis-i şerifleri ile bu haftaki yazıma son vermek istiyorum sevgili okurlarım. Sağlıkla kalınız...

<p></p><p>Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Dizayn Proje Ofisi Müdürlüğü (DPO), Cumhurbaşkanı Recep Tayyi

Yeni 'milli uçak gemisi' tasarlanıyor! TCG Anadolu'dan daha büyük...

Polisten kaçmak isterken 3'üncü kattan düştü! Yaralı halde hastaneye kaldırıldı

Hastalığında kullandığı ilikli kemik suyunu markaya dönüştürdü

Keban Baraj Gölü'nde korkutan görüntü! Engerek yılanı popülasyonunda artış gözlendi