• $31,1357
  • €33,8305
  • 2034.9
  • 9334.13
6 Aralık 2020 Pazar

Bağımlılık pandemisinden kurtulalım!

Hayat, hayatta kalma mücadelesine sahne viral bir dönemden geçiyor sevgili okurlarım. İnsan insana en çok şimdi lazım. Hassasiyet, hoşgörü ve anlayış ile bezenmeli dünya. Birbirimiz için vazgeçmeyi, birbirimize tutunmayı, birbirimize zarar verecek davranış ve hareketleri terk etmeyi başarmanın tam da zamanı değil mi sizce de? Bakınız bu konuya devletimizin en üst perdesinden ve yetkin ağzından nasıl bir yaklaşım geldi, hep birlikte okuyalım. Sn. Cumhurbaşkanımız, pazartesi günü koronavirüs kısıtlamalarıyla tedbirlerine yönelik yaptığı açıklamada: "Bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak ben milletimden bir şey daha istiyorum, lütfen kapalı mekân evlerimiz ne olursa olsun, sigara içmeyi bu dönem içinde kesinlikle bırakın. Nargile içmeyi kesinlikle bırakın bu süre içerisinde bırakın. Benim sigarayla da nargileyle de işim yok. Sadece milletimin sağlığı için istiyorum. Milletime olan sevgim için istiyorum. Bunların hepsi de akciğerlerimizi tehdit eden en önemli, zararlı ürünler.”

Dünya üzerinde yıllık olarak tüketilen altı trilyon sigaradan bahsediyoruz. Bu sigaraların üçte ikisinin izmaritlerinin gelişigüzel olarak yerlere atıldığını daha önceki yazılarımda da ifade etmeye çalışmıştım. Bu kadar acımasız bir tüketim aktörünün aynı anda içilip çevreye üflendiğini bir düşünsenize. Düşünmesi bile ürkütücü değil mi? Peki ama ne yapmalıyız diye bir soruyu aynı anda sorarak bu vahametin etkilerini en azından azaltmayı deneyebiliriz. Bazı şehirlerimizdeki cadde ve sokaklarda yasaklanarak çok kıymetli bir adım atan devletimiz, yerleşim ve yaşam alanlarının uzağında, belirli sınırlarda içilebilirlik anlayışını devam ettirerek sigaranın tehditlerini en aza indirebilir diye düşünüyorum.

Atık hali ile dahi altmıştan fazla toksik maddeyi barındıran sigara, her hali ile adeta bir “kitle imha silahıdır”. Aynı zamanda içeni, maruz kalanı ve hatta küresel etkileriyle içilmediği coğrafyaları dahi sömüren bir büyük emperyal tüketim katliamıdır sigara.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesi ile “benim sigara ve nargile ile işim yok derdim milletimin sağlığı” sigara özelinde ifade ettiğimiz zararlar topyekûn tütün ve mamulleri için de geçerlidir elbette. Kendi sorumluluk alanlarımızdan başlayarak duman yolu ile hastalık katarının lokomotifliğini yapan sigaraya karşı net bir tavır alabilmeliyiz. İçenlerin uzaklaşarak çevrelerini, içmeyenlerin ise uzaklaştırarak kendilerini ve kamuyu koruduğu bir nizamı sağlayabilmeliyiz.

Ufku mavilikler ve yeşilliklere açılan bu coğrafyada ve dahi tüm dünya üzerinde “afakı karatmak için; tek dişi kalmış canavarın” yüzyılımızdaki en büyük oyunu olan tütün ve türevlerine savaş açmış bir bilim insanı ve vicdan sahibi bir kişi olarak, bu zehrin ambalajından kağıdına, reklamından izmaritine kadar tüm

Her fert kendisinden sorumlu olduğu gibi şahit olduğu tüm eylemlerin olumsuz sonuçlarından da mesuldür. Eliyle düzeltebilen eliyle söndürsün bu yangını ve bir daha elini sürmesin o zehire. Diliyle düzeltebilen ise anlatsın, ikna etmeye çalışsın; olmazsa dua etsin en azından. Bunları da yapamayan hiç olmazsa sigaranın zararlarına rızalık göstermesin.

Gelin bu millete hep birlikte bir iyilik daha yapalım. KAMUYA AİT TÜM ALANLARDA, (AÇIK-KAPALI FARKI OLMADAN), PARKLARDA, CADDELERDE SİGARA, NARGİLE İÇİLMESİNİ YASAKLAYALIM. Tütün ürünleri sadece ve sadece toplumun ve özellikle çocukların gözünün önünden uzak, yetkililerce belirlenecek yerlerde kullanılabilmelidir. Diğer tüm alanlar “Dumansız Hava Sahası” olmalıdır. Temiz çevre ve temiz toplum için buna ihtiyacımızın olduğu aşikardır.

Çevremizi kokudan, dumandan, çöpten-izmaritten kurtarmanın vaktidir!

İşe koyulmak için bir gün var, o da bugündür. Değişimi bir kişi başlatır, o da sensin sevgili okurum. Geliniz toplum olarak Bağımlılık Pandemisinden birlikte kurtulalım. Hadi var mısınız?

<p>Kaza, akşam saatlerinde Kazımdirik Mahallesi 169 Sokak Küçükpark mevkiinde meydana geldi. İddiaya

İzmir'de korkunç kaza! Motosiklet kaldırımda yürüyenlerin arasına daldı

BİM'e bu hafta salı neler gelecek? BİM 27 Şubat 2024 aktüel ürünler kataloğu

Ticaret Bakanlığı marketlerdeki fiyat ve etiketleri denetledi

Başkan Erdoğan'ın 70'inci yaşına 70 özel fotoğraf... Bazılarını ilk kez göreceksiniz