• $13,4104
  • €15,2091
  • 793.136
  • 2014.21
19 Şubat 2012 Pazar

Kış aylarında cilt problemlerine dikkat

Kış aylarında soğuyan havaya karşın deri, vücut ısısının kaybolmaması için kan dolaşımını azaltır. Bu nedenle ter ve yağ bezleri daha az çalışır. Buna bağlı olarak da cilt kurur, matlaşır, cildin beslenmesi için gerekli anti oksidan ve vitaminleri alması zorlaşır.
Peki cildimizi bu dönemde korumak için neler yapmalıyız, hangi bakımları uygulamalıyız?
Kışın kullandığımız cilt ürünleri, yazın kullandığımızdan farklı olmalı. Kışın cildimize bakım yaptırmaz, gerekli özeni göstermezsek kırışıklık, sarkma, lekelenme, gözeneklerde genişleme, akne problemleri kaçınılmaz olur. Farklı cilt tipleri, farklı bakımlar uygulayarak bu problemleri en aza indirebilirler.
Kuru cilt: Kış döneminde özellikle kuru cildin nemini yitirmemesi için cildi soğuktan korumalı, klimalı ortamda uzun süre bulunmamalı ve ani ısı değişikliklerinden de kaçınılmalıdır. Yağ veya süt formundaki ürünlerle cilt temizlenmeli, alkol içerikli ürünlerden uzak durmalı, çok soğuk ve çok sıcak su ile cilt yıkanmamalı. Yağlı kremler tercihiniz olabilir, çünkü cildin nemlenmesi ve üst derinin soğuktan etkilenmemesini sağlıyor. Kuru cilt tiplerinde pul pul dökülmelere karşı mutlaka haftada 1 nem maskesi ya da peeling uygulayabilir. Klimalı ortamlarda cildin nemini yitirmemesi için sprey termal sular gün içerisinde kullanılabilir. Belirli aralıklarla profesyonel bakımlar uygulatarak cildinizi ölü hücrelerden arındırıp, nemlenip oksijenlenmesini sağlayabilirsiniz. Unutulmamalı ki cildinizde yeterli nemlendirme sağlanamazsa cilt matlaşır ve ince çizgi oluşumu ve erken yaşlanma kaçınılmaz olur.
Yağlı ve Karma cilt: Yağlı ciltler soğuğa karşı daha dayanıklıdırlar. Yağlı cilde sahip kişiler genelde sivilcelerinden veya cildin aşırı derecede parlayıp makyaj tutmamasından yakınır. Bu cilt tipinde genelde gözenekler açık ve siyah noktalar da oldukça fazladır. Yağlı ciltler jel veya köpük tarzındaki ürünlerle ciltlerini temizlemeliler, akne problemi olanlar salisilic asit içerikli ürünlerden de yararlanabilirler. Haftada bir veya iki kez ciltlerine uygun arındırıcı sülfür maskelerden yararlanabilirler. Yağlı cilt tipine sahip olanların yaptıkları en büyük hata ciltlerinin daha fazla yağlanacağını düşünerek nemlendirici kullanmamaları. Her cilt tipinin nemlendiriciye ihtiyacı vardır. Yağlı ciltler losyon tarzında olan ürünleri tercih edebilirler.
Yağlı cilde sahip kişiler sivilce ve sivilce izlerinden de müzdarip olmaktadır. Bu tarz cilt problemleri olanlar gelişen Fraksiyonel co2 lazer teknolojilerinden, roller sisteminden veya genişlemiş gözeneklerden kurtulabilirler.
 Olgun cilt: Olgun cildin de neme ihtiyacı vardır. Cilt ne kadar nemliyse çizgilenme problemi de o kadar az olacaktır.  Kışın deri tipine göre sıklığı ayarlanarak bitkisel kök hücreli jel, krem veya  maskelerle derinin ölü tabakasının yenilenmesi mutlaka sağlanmalıdır. Ayrıca cildin lipid tabakasının desteklenmesi için haftada bir evde yapılabilecek hayvansal ya da bitkisel plasenta içeren maskeler kullanmalı, ayda bir profesyonel cilt bakımlarından destek almalısınız. Bu cilt tipi uzun süreli sıcak duştan uzak durmalı, antioksidan tabletlerle cildi içeriden destekleyebilir, cilt sarkmalarına, kırışıklıklara karşı peptide içerikli kremleri kullanabilir. Olgun ciltte kolagen üretimi azaldığı için kolagen üretimini aktifleştirici lazer ve mezolifting tedavilerinden destek alabilirler...
Dudak bakımı: Kışın dudaklarımız sürekli soğuğa  maruz kaldığı için kuruyup çatlayabilir. Bunun için gündüz dudak balm stikler kullanıp, geceleri de mutlaka nemlendirici kullanmalısınız. Haftada bir diş fırçanızla dudak üstündeki ölü hücreleri giderebilirsiniz.
Vücut Bakımı: Kışın kat kat giydiğimiz kıyafetler altında en çok zarar gören kısım cildimizdir. Soğuk havada sıcak bir duş almak çok zevkli olabilir, ancak bu cildimizin kuruyup pul pul dökülmesine, çatlakların ve sarkmaların oluşmasına neden olabilir. Bu dönemde ılık duş alınmalı, her duş sonrası cilt nemlendirilmeli. Sabundan uzak durulmalı özellikle çok kuru ciltler üre içerikli nemlendiricilerden ve yıkama jellerinden faydalanabilir. Sık sık kese yapmaktan da kış aylarında uzak durmak gerekir.

info@pervindincer.com
www.pervindincer.com

<p class='MsoNormal'>Ezgi Aşık soruyor, Altınbaş Üni. Öğretim Üyesi Dr. Eray  Güçlüer ve Hacı Bayram

Zeytindalı Harekatı'nın yıldönümü…

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında