• $17,9561
  • €18,3283
  • 1031.2
  • 2795.06
25 Kasım 2012 Pazar

Cilt lekeleri neden oluşur?

Biz uzman estetisyenler şikayetçi olanları, lekelerinden ötürü mutsuz olanları lekelerinden kurtarmak üzerine geliştirilmiş ve güvenilir tüm yöntemleri, uygunluğunu göz önünde bulundurarak kullanıyoruz. Merkezimize gelen ve bize leke tedavisiyle ilgili danışanların en sık sorduğu sorulardan biri de bu lekelerin oluşum nedenleri. Bu noktada tıbbın ilgili alanında uzman kişilerce daha önce pek çok kaynakta belirtilmiş nedenlerden ben de bahsedeyim istiyorum. Merkezimizde de doktorlarla çalışıyor ve tıbbi nedenleri göz ardı etmeden ve onların izin verdiğince çözümler sunuyoruz. Cilt lekelerinin oluşumunun nedenleri çeşitlidir ve kişiden kişiye etkilerin büyüklüğü de değişiklik gösterir. Başlıca nedenler:
- Hormonlardaki değişimler ve özellikle de gebelik
- Güneş
- Genetik geçişler
- Enfeksiyonel hastalıklar
- Yanlış ürün kullanımı, yanlış uygulamalar, kozmetik yüklenmesi
Cilt lekelerinin  çeşitleri nelerdir?
Melasma (Cloasma): Doğum kontrol hapları ve hamilelik sırasında oluşan hormonal değişimler, melanin pigmentin aşırı üretimine neden olabilir. Bu artış ile birlikte en çok güneş gören yanak, alın ve çene gibi bölgelerde boyutları büyük, lekeler oluşabilir, oluşan lekeler tekrarlayan hamileliklerle birlikte artış gösterebilir
Yaygın Hiperpigmentasyon: Böbrek üstü bezi yetmezliği ile oluşan addison hastalığı, hipertiroidizim ve hemokromatoz hastalığında yaygın renk değişiklikleri görülür.
CAafe Au Lait: Sütlü kahve renkli olan bu lekeler doğuştan ve ya erken çocukluk dönemlerinde gelişir, boyutları 2 cm'den 30 cm'ye kadar olabilen bu lekeler bazen tek başlarında olabilirler ve ya norofibromatozis hastalığının belirtisi olabilir. Bu yüzden bu lekeler kontrol altında tutulmalılar.
Foto Alerjik Reaksiyonlar: Ağızdan alınan bazı ilaçlar ve ya topikal (bölgesel) sürülen bazı kimyasal ilaçlar veya bitki yaprakları güneş ile birlikte hiperpigmentasyona yol açabilirler. Bazen hafif kızarıklık  veya alerjik reaksiyon seviyesinde iken bazen daha ağır reaksiyonlar, bölgesel su toplamaları ve bölgesel lekelerin oluşumuna neden olabilirler.
Kronik Güneş ve Solaryum Banyoları: Güneş ve solaryuma maruz kalmanın sonucunda cilt kendini korumak amacı ile daha kalınlaşır ve melanin pigment üretimi artar, dolayısıyla leke oluşumunda artış görülür.
Çil (Efelid): En çok yanak, alın ve çene kısmında görülen bu lekeler açık ve ya daha koyu kahverengi lekeler şeklinde olabilirler. Genelde güneşli mevsimlerde artarken güneş olmayan mevsimlerde azalma gösterirler.
Lentigo: Erken yaşlarda solar lentigo denilirken ileri yaşlarda oluşanlara senil lentigo denilir, boyutları 2-20 cm olabilirken, renkleri açık kahve renginden siyaha kadar değişen renklerde olabilirler.
Güzelliğimizi etkilediği için çözüm aradığımız lekeler, bazen önemli bir hastalığın nedeni ya da sonucu olabilirler. Dolayısıyla lekelerin azaltılması ve yok edilmesi için uygulamalara başlanmadan önce bir doktorla hastalığa ilişkin tüm tetkikler yapılmalı ve uygun zamanda uygulamaya geçilmelidir.
Cilt lekeleriyle vedalaşmanızı sağlayan Işık Peelingine ilişkin detayları da önümüzdeki hafta sizinle yeniden paylaşarak bazı hasta vakaları da iletmek istiyorum.
Güzelliklere...

info@pervindincer.com
www.pervindincer.com

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor