• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
8 Nisan 2012 Pazar

Botoks nedir, nasıl uygulanır?

Botoks uzun yıllardır kırışıklık ve diğer cilt problemlerinde kullanılan bir uygulama olmasına karşın, hala ne işe yaradığı konusunda bazı yanlış bilinen gerçekler var. Dudakları şiş bir sanatçıya veya yüzü şiş görünen birine 'botoks uygulanmış' deniliyor halk arasında. Oysa botoks, yüzde veya dudaklarda şişkinliğe neden olmamaktadır. Bahsedilen uygulama dolgu veya yağ enjeksiyonu uygulamalarıdır. Botoks nerelerde kullanılır, nasıl uygulanır, yan etkileri nelerdir, sizin için yazıyorum.
- Botoks hangi bölgelerde kullanılır?
Alın bölgesindeki yatay çizgilerde, iki kaş arasında yer alan ve çatık kaş görünümüne yol açan çizgilerde, her iki kaşın yan taraflarının yukarı kaldırılmasında, her iki gözün yan tarafında yer alan ve yüz yaşlanmasını gösteren çizgiler ve kırışıklıklarda (kaz ayağı çizgileri), alt göz kapağındaki çizgiler ve kısık göz şikayetinin düzeltilmesinde, burun köküne yakın yer alan yatay çizgilerde, burun ucunun kaldırılmasında, üst ve alt dudaktaki dikey çizgilerde (sigara içimi çizgileri), dudak köşelerinin yukarıya kaldırılmasında, alt dudak ile çene arasındaki yatay çizgilerde, çene cildinin daha pürüzsüz hale getirilmesinde, boyundaki yatay çizgilerin ve dikey bantların tedavisinde, eller, ayaklar, yüz ve koltuk altındaki aşırı terleme tedavisinde botoks kullanılabilir.
- Nasıl uygulanır?
Botoks maddesi çok ince uçlu özel iğneler ile birkaç noktadan kas içine enjekte edilerek uygulanır.
- Etkisi ne kadar sürer?
Botoksun etkisi uygulamadan 3-7 gün sonra başlar ve bu etki 3-6 ay kadar devam eder. Uygulamaların sayısı ve kalıcılık süresi kişiye göre farklılıklar göstermektedir.
- Kimler tarafından uygulanır?
Botoks, bu konuda eğitim almış doktorların uygulaması gereken bir yöntemdir.
- Botoks uygulamasının yan etkileri var mıdır?
Uygulamadan sonra geçici baş ağrısı görülebilir. Nadir olarak genellikle alın ve göz çevresindeki yanlış uygulamalarda kısa süreli göz kapağı düşüklüğü görülebilir.
- Botoks uygulamasından sonra nelere dikkat edilmelidir?
Botoks uygulamasından hemen sonra yüz yıkanabilir ve her türlü makyaj ürünü kullanılabilir. Enjeksiyon yapılan bölgelere iki gün masaj yapılmamalı, özellikle makyaj temizlenirken o bölgeler fazla ovuşturulmamalıdır. Yine iki gün için aerobik, step gibi egzersiz programlarına ara verilmeli. Botoks uygulamasında kullanılan ilacın fazla sulandırılmaması çok önemli. Botoks uygulattırdığı iddia edilen ünlüler arasında Burcu Esmersoy, Demet Akbağ, Seda Sayan, Hülya Avşar yer almaktadır.

info@pervindincer.com
www.pervindincer.com

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak