• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
25 Kasım 2012 Pazar

Türk esirlerin belgeseli

Müthiş bir belgesel geliyor. TMC imzası olan, Mustafa Karahan'ın yapımcılığını üstlendiği, yönetmenliğini de Cem Fakir'in yaptığı 'Esaret Günlüğü / 1.Dünya Savaşında Türk Esirleri' tamamlandı.  1.Dünya Savaşında silah altına alınan 3 milyona yakın Osmanlı askerinin çektiği acıları, çileleri, yokluğu ve birçoğunun ölümlerini anlatan belgesel Allahuekber Dağları'nda donanları, Sina Çöllleri'nde kavrulanları, Çanakkale'de toprağa düşenleri ekrana getirecek.
Cepheye koşanların 200 bin den fazlası esareti yaşadı vatan ve aile hasreti çekti. Onlar kayıp bir kuşağın en talihsiz çocuklarıydı. 'Esaret Günlüğü' belgeseli esir düşen 200 bin den fazla askerimizin, kaderine terk edilmiş insanlarımızın öyküsü. Savaşın üzerinden geçen yaklaşık bir asrın ardından hayat bulan belgesel bir ulusun var oluş sebebi olan ayakta ve hayatta kalmasını sağlayan insanların dramlarını dile getiriyor. 'Esaretin Günlüğü / 1. Dünya Savaşında Türk Esirleri' belgeseli 13 bölümden oluşmakta ve Imperial War Museum, British Pathe ve Gaumont Pathe'den gerçek çekimlerin yer aldığı arşiv görüntüleri yer almakta.
İngiltere, Rusya ve Fransa arşivlerinde bulunan daha önce hiç yayınlanmamış görüntülerle bir döneme ışık tutulmakta. Belgesel çalışması kapsamında 16 ülkede 44 şehirde çekimler yapılmış. 180 bin kilometreden fazla yol kat eden belgesel ekibi Türkiye içerisinde İstanbul, Ankara, Çanakkale, Erzurum ve Sarıkamış'ta yurt dışında Hindistan, Myanmar, Rusya, Azerbeycan, Fransa, İngiltere, Malta, Yunanistan, KKTC, Romanya, İsrail, Ukranya, Suriye ve Kanada'da esir kamplarının ve esir düşen 10 binlerin izini sürdü. Merakla bekliyorum...

Nefes kesen film...
Son günlerin en çok konuşulan filmi Dağ... Kulaktan kulağa yayılıyor. Çok iyi film... Çok iyi oyunculuk. Sürekli bunu duyuyorum. Ben gittiğim bir filmin öncesinde tanıtımını izlemiştim ve yanımdaki arkadaşıma güzel filme benziyor demiştim. Dedim ya sürekli birilerinin ağzında Dağ filmini duyuyorum ve güzel bahsediyorlar. Sanırım inanılmaz bir gişe yapacak. Fısıltı gazetesi hep çok iş yaptırır. Onca reklam bütçesi ayırsanız bu fısıltı gazetesinin yaptığı etkiyi alamazsınız. Filmin kısaca özeti beklemedikleri bir anda dev bir terörist pususuna düşen iki askerin kahramanlık  mücadelesini anlatıyor. Biri uzun, diğeri kısa dönem iki geçimsiz asker, merhametsiz bir dağın zirvesinde terörle zor bir mücadelenin içine girerler. Hayatta kalmak için önce kendilerine, sonra birbirlerine güvenmek zorunda kalmalarını izlerken nefesiniz kesilecek.

Unutulmayan şarkılar ve muhteşem sahne
Geçen hafta uzun bir aradan sonra Eda ve Metin Özülkü'yü dinledim sahnede. Çok güzel sahneleri var. Sahneye çıktıkları andan itibaren tüm şarkılara eşlik ettik. Onca yıla onca şarkı sığdırmışlar ve şarkıların hepsi biz dinleyicinin ezberine girmiş. Cumartesi geceleri Asmalımescit'de Kokosh'da sahne alıyor Eda ve Metin Özülkü. Eğlenmeye bir meyhaneye gidilecekse bence ilk tercih Kokosh olmalı. Servisi, mezeleri, tüm salon personeli özenle seçilmiş. Yaklaşık 8 senedir Kokosh'a gidip gelirim o düzenden tek bir şey eksilmedi. Eda ve Metin Özülkü'yle hafta sonları hafta içleri de her güne özel programlarıyla İstanbullulara özlenen canlı müzik eğlencesini sunuyor Kokosh. Yolunuz düşerse uğrayın derim.

twitter.com/ozguraras
ozgurlebasbasa@gmail.com

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak