• $13,4784
  • €15,243
  • 797.064
  • 1910.29
2 Şubat 2013 Cumartesi

Ferdi Özbeğen’i çok özleyeceğim

En son Ferdi Özbeğen’i, üzerimde hakkı olan, emeği olan Ferdi Özebeğen’i son yolculuğuna uğurladım. Hayat işte geldim içim yana yana gözümden yaşlar aka aka yazımı yazıyorum. Camii’de Fatih Ürek’i ağlarken gördüm. Çok severdi Fatih, Ferdi Bey’i. Karşılıklıydı sevgileri öyle ağlıyordu ki bir dostun arkasından. Allah kimseye göstermesin sevdiğinin acısını. Yıl 1998, Ferdi Özbeğen 9 yıl aradan sonra bir albüm yapması için Cüneyt Ortan tarafından ikna ediliyor. Atv‘nin bünyesinde Kiss Müzik yapıyor projeyi benimde orada ilk işim. Yıllar önce bir defa karşılaşmıştım Ferdi Özbeğen ile sonrasında bu proje oldu. Ferdi Özbeğen stüdyoda okuyor ben hayran kalıyorum... “Kandil” verildi albümün adına “Eol Atar” çekti tüm fotoğrafları. Bir anda ses getirdi. Çok özlemiş müzik severler Ferdi Özbeğen’i. 

Benim içinde ayrı keyif düşünsenize 9 yıldır ortada yok Ferdi Özbeğen ve işlerini ben yapıyorum. Hiç ses çıkarmadan promosyon döneminde ne istediysem yaptı. Aramız bir iyi oldu. Sürekli sohbet ediyoruz. Sürekli dertleşiyoruz. Ben anlatıyorum dinliyor yol gösteriyor, nasihatler veriyor. Hatta öyle nasihatler verdi ki bana, kulağıma küpe oldu yıllarca.
Sonra bu amansız hastalık çıktı Ferdi Özbeğen’in hayatında. Üzüldük, üzüldü... Ama yıldırmadı onu bu hastalık ‘güldüm geçti’ dedi. Sezen Aksu bir şarkı yaptı hadi stüdyoya giriyoruz dedi Ferdi Özbeğen. Yeni bir proje için stüdyoya girdik Sezen Aksu imzalı “Ayrılmayalım” çıktı. Biz yine beraber çalışma fırsatı bulduk. Ekip işine çok inananlardandı. 
Bugüne kadar ölüm ya da onu çağrıştırıcı hiç bir söz geçirtmemiş şarkılarında Ferdi Özbeğen. Şarkılarının sözlerine imza atan Ülkü Aker’e bu isteğini anlatmıştı. Çok şaşırmıştım. Sonra dinlediğimde şarkıları gerçekten mesajları farklıydı. Her şarkının hemen hemen kendisinden bir hikayesi olduğunu biliyorum. Hele bir şarkı var ki o şarkıyı dinlediğimde halen tüylerim diken diken olur. Ben dedim ya kendisinden çok şey öğrendim.  Gidişiyle de çok üzüldüm.
Mekânı cennet olsun... Onu çok özlüyor olacağım bir daha buluşuncaya kadar...

Dünyada bir örneği daha yok

Banu Noyan yaratıcı kadındır. Geçen haftalarda yine yaratıcılığını gösterdi. İtalyan sanatçı Daniele Guido’nun sergisini getirdi Türkiye ‘ye ve ilk sergi Beylikdüzü Migros AVM’de açıldı. “Nesli Tükenen Hayvanlara” dikkat çekmek amaçlı bu sergide Türkiye’de ilk kez bir şey gerçekleşti. Daniele Guido, ünlü model Deniz Akkaya’ya canlı olarak el boyaması yaptı. Deniz Akkaya‘nın eline “Zürafa” çizdi. Sanki gerçek gibiydi... Tüm Beylikdüzü Migros AVM ‘ye gelen konuklar bir an gözlerini kırpmadan bir saat süren çizimi izlediler. Sergide yer alan tablodan çıkmış gibi görünen fotoğraflar aslında hayvan şeklinde boyanmış eller. Yılandan, zürafaya, kartaldan aslana kadar birçok hayvanı, insan ellerini tuval gibi kullanarak ellere ince ince işleyen sanatçının resimlerinden ben çok etkilendim. 1990 yılından bu yana Milano’daki stüdyosunda resimler yapan Daniele’in bir eli boyaması bir ila 10 saat arasında sürüyormuş. İnsan ellerinden yaptığı değişik hayvan çalışmaları ile ünlü Daniele Guido’nın eşi benzeri bulunmamakta, çünkü yaptığı bu sanatı dünya üzerinde başka uygulayabilen biri yok. Daniele Guido ayrıca hayvan hakları savunucusu bir sanatçı. Yalnız kendisini ne bir nükleer santral bacasına tırmanırken görebilirsiniz ne de bir feribotta bağırırken. O soyu tükenmekte olan hayvanları sanatıyla koruyor, insanları sanatıyla bilinçlendiriyor. Ben bayıldım yaptıklarına ve dikkati çekme şekline...

twitter.com/ozguraras
ozgurlebasbasa@gmail.com

ÖZGÜR ARAS

Ezgi Aşık soruyor, Gazeteci-Yaza <a href='https://twitter.com/idriskardas' role='link' style='font-s

Muhalefet neden Erdoğan'ı hedef alıyor?

Hurdalıktan alınan arabanın muhteşem değişimi

Sırları çözülemeyen birbirinden ilginç fotoğraflar! Gerçek oldukları iddia ediliyor

Kendisi küçük etkisi çok büyük! Kansere savaş açıyor