• $15,9097
  • €16,8935
  • 945.171
  • 2372.35
6 Kasım 2011 Pazar

Bayramınız kutlu olsun...

Çocukluğumun bayramlarını özler oldum. Ne severdim bayramları. Şimdi bakıyorum da 'ben mi büyüdüm diye tuhaf geliyor bayramlar, yoksa gerçekten önemini kaybetmeye mi başladı' diye düşünüyorum. O eski heyecanlar kalmadı. Hele o gelen klişe klişe bayram mesajları beni delirtiyor. Biri yollamış destan yazmış eski yeni kelimeleri birleştirmiş aynı mesajı kopyalayıp telefon listesindeki herkese yollayanlardan nefret ediyorum. Hele bir de iddialılar var. Mesajı yazıyor, altına ismini yazmıyor. Emin ya, telefonu bende kayıtlı... Yazmış, yazmış, döktürmüş ama altta ne adı ne sanı var. Yazık SMS ücretine yazık. Bayramlarda SMS almayı engelleyen bir şey olsa, mutlaka uygulayacağım. Varsa da ben bilmiyor olduğum için bu eziyete katlanmak zorundayım... Lütfen siz sevdiklerinizi arayın ve seslerini duyun.

Hayatınızı sorgulatan film
Geçen hafta bir konser için yurtdışına giderken uçakta hem gidişte hem de dönüşte aynı filmi severek izledim. Jim Carrey'nin başrolde olduğu bir aile komedi filmi 'Babamın Penguenleri' Sevilesi, gülünesi ve çok duygusal.... Hafif ama anlamlı... Amerikalıların çok iyi bildiği öykülerden... Duygularını saklayan bir işkoliğin, sevgiyi ve aileyi keşfetmesini anlatıyor. Bu hafif eğlencelik film, ne olursa olsun, iyi bir sevgi ve insanlık gösterisi. Kahkaha atıyorsunuz ve çok duygulanıyorsunuz. Aralarda kendi hayatınızı da sorguluyorsunuz Bu filmi izlemediyseniz mutlaka  izleyin derim.

Selami Şahin eskiye olan özlemimizi giderdi
Benim eskiden bildiğim tek şarkı vardı. 'Seninle başım dertte, ne yapsam bilmiyorum...' Selami Şahin söyler, ben küçükken dertlenirdim. 'Neden dertlenirdin?' diye sorsanız, nedeni yok. O yıllardan bu yıllara, o şarkıyı çok severim. Şarkının sahibini ve şarkıya ses veren Selami Şahin'i ve şarkılarını da ayrı severim. Ankara'da dinleyip sevdiğim şarkının sahibini, yıllar sonra İstanbul'da tanımak daha keyifli. Onca ölümsüz şarkıya hayat veren Selami Şahin'in yeni bir albüm için stüdyoda olduğunu duymuştum. Bir hafta önce Lider Şahin ile bir araya geldik. Selami Şahin'in çocuklarının en büyüğü... Bana 45. sanat yılını kutlayan Selami Şahin, daha önce birçok sanatçı tarafından yorumlanan eserlerini akustik ve güncel düzenlemelerle yeniden bir araya getirerek, 'Mahzen' isminde topladığı yeni albümü hediye etti. 70'li ve 80'li yıllara damgasını vurmuş, birçok şarkıyı yorumlamış, sahibinin sesi olmuş.
Selami Şahin'in yorumu, akustik altyapıların kendine özgü samimiyetiyle bütünleşerek eskiye olan özlemimizi bize bir kez daha hatırlatıyor. Ama benim en çok hoşuma giden, projenin her aşamasıyla ilgilenen Lider Şahin'in heyecanı oldu. Diyorum ya Selami Şahin 'Mahzen' bence bu yılın en iyi konsept albümü olmuş...

Bu bayram ne yapmalısınız biliyor musunuz?
- Bol bol çikolata tüketin. Benim için de ama...
- Sevdiğiniz, aşık olduğunuz biri varsa ona mutlaka 'Seni özlemenin en güzel yerindeyim...
Ya sen nerdesin?' diye mesaj yazın. Bazıları mesajı anlamayıp, 'Evdeyim' derse hemen onu
sepetleyin.
- Birinden hoşlanıyorsanız ve onunla irtibat kurmak istiyorsanız uzun bir bayram mesajı yazın. Telefon listesinde tam onun isminin bir üstü ve bir altında kim varsa ona yolluyor gibi o isimle başlayın, mesajı yollayın, sonra 'pardon yanlışlık oldu' diye bir mesaj yollayın.

Hüsnü Şenlendirici yine şenlendirdi
Bana klarnet sesini sevdiren adam Hüsnü Şenlendirici de altı yıl aradan sonra solo bir albüm yapmış. Klarnetin büyüsünü kendine has üslubuyla ülke sınırları dışında da geniş kitlelere ulaştıran ve Türkiye'nin sayılı klarnet virtüözlerinden biri olan Hüsnü Şenlendirici, 'Hüsn-ü Hicaz' adını verdiği albümünde, 13 şarkıya kendi nefesiyle hayat vermiş. Adnan Ergil'in ölümsüz eseri 'Böyle Ayrılık Olmaz' benim favori şarkım oldu albümde. Bir enstrüman böyle mi konuşturulur. Bunca yıllık hayatımda sadece enstrümantal bir albüm olarak, sadece Hüsnü Şenlendirici albümü almıştım. Bu albüm ikinci enstrümantal albümüm. Arabada giderken ruhumu dinlendirdiğini hissederek dinliyorum şarkıları.

twitter.com/ozguraras
ozgurlebasbasa@gmail.com

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak