• $13,3585
  • €15,1504
  • 789.58
  • 2014.21
11 Ağustos 2013 Pazar

Türkçe müzik modası

Eğlence hayatının en popüler olduğu 90’ların sonu 2000’lerin başında mekânlarda Türkçe müzik çalmak ayıplanırdı. Hatta dj’ler kendilerine gelen Türkçe istek şarkıları çalmamalarına yönelik verdikleri tepkileri bizlere yıllarca ballandırarak anlattılar. O dönem bu tarz müzikle eğlenmek isteyen, canlı müzik yapan yerlere giderdi. Bu durum son 3 yılda tamamen tersine döndü. Salaş, küçük mekânlarda başlayan Türkçe müzik modası şu sıralar tüm sosyetik mekânları teslim almış durumda…

EELENCE'YLE BAŞLAYAN SERÜVEN

Bu modayı popüler olarak başlatan isim şüphesiz ünlü menajer Özgür Aras oldu. Özgür, 2010 yılında açtığı ‘eelence’ ile sadece Türkçe müzik yapıp, özellikle 90’ların şarkılarıyla büyük bir kesimi eğlendirdi. Bunu Asmalımescit civarında birçok mekân taklit etse de kalıcı başarıyı yakalayamadı. Türkçe müziği sosyeteye geri getiren marka ise Sess oldu. Ersin Süzer ve Emre Ergani projesi olan Sess, Nedim Binler’in işletme tecrübesi ve Yüksel Yılan’ın kusursuz ekibiyle 2 sezondur sosyeteyi Nişantaşı’nda eğlendirdi. 

'KURUMSAL' SESS

Sess bu başarısını kışın Uludağ’da sürdürünce yaz sezonunda güney sahillerine yatırım kaçınılmaz oldu. Türkbükü’nde eğlencenin tek adresi olan Ship a Hoy’a ciddi anlamda rakip olan Sess, Alaçatı’da açtığı mekân ile İzmirlilerin de vazgeçilmezi oldu. Sadece Türkçe müzik yapan kulüp, Çeşme ve Bodrum şubeleriyle kurumsal bir marka olmayı başardı.
Türkçe müzikte gelişen potansiyeli gören Mustafa Sirmen’in sahibi olduğu Eat&More Grup ilk mekânını yine bu konseptteki Albüm’ü açtı. Müzik direktörlüğünü sektörün duayenlerinden Tayfun Tekeli’ye emanet ederek başarıyı yakalayan mekân kışın da devam kararı aldı. Sadece Türkçe müzik konsepti dışındaki mekânlar arasında en popüleri Reina ve Sortie de playlistlerinin neredeyse yarısını Türkçe şarkılardan oluşturuyor.

MİKANOS'DA MODA TÜRK ŞARKILARI

Türkçe eğlence o kadar popüler oldu ki, Türkler nereye eğlenmeye gitse mekânlar bu modaya ayak uydurdu. Mikanos’da Türkçe şarkılar en az Yunan şarkıları kadar dj’ler tarafından tercih ediliyor. Özellikle Mannos’da happy hour saatinde Mustafa Sandal, Tarkan, Ajda Pekkan duyduğunuzda şaşırmayın.
En popüleri ‘Ordayım’
Popüler mekânlar Türkçe müzikle eğlendirirken en çok çalınan şarkıları merak edip biraz araştırdım. Bu yılın en popüler şarkısı Gülşen’in ‘Oradayım’ şarkısı diyebirim. Murat Boz – Vazgeçmem, Tarkan -  Aşk gitti bizden ve Ozan Doğulu imzalı şarkılar oldukça tercih ediliyor. ‘Ankaranın Bağları’ ise her mekânda en az bir kere çalıyor. Ankara modası bir süre daha süreceğe benziyor….

TÜRKBÜKÜ'NÜN OFFSHORE SORUNSALI

Yerli turizmin tartışmasız en pahalı lokasyonu olan Tükbükü’nde teknelerin yarattığı kirlilik yıllardır konuşuluyor. Çoğu tekne sahibi marinası olmamasına rağmen sadece gösteriş yapmak için pahalı yatlarını koya demirlemekten vazgeçmezler. Bu yılın şikayet konusu ise offshore tekneleri. Yarışlarda kullanılan bu tekneler şu sıralar Türkbükü civarlarında zaman zaman turluyor. Bu hızlı, pahalı oyuncaklar kullananlar haricindekiler için büyük gürültü kirliliği. Türkbükü yazlıkçıları, beach partilerin dahi gürültüsünü arar olmuşlar. 

VURUN PİATTİ'YE!

Master Chef yarışmasında yaptığı jüri üyeliğiyle tanınan Batuhan Piatti Zeytinoğlu son çalıştığı Elio ile yollarını ayırdı. Bu ayrılığın ardından Zeytinoğlu’nun nasıl kovulduğunu ve disiplinsiz davranışlarıyla ilgili zehir zemberek mailler yağdı. Mailde gördüğüm detaylar bazı internet sitesi ve gazetelere haber oldu. Bunun ardından Elio’nun sahibi CFS İstanbul, Zeytinoğlu’yla iş performansı nedeniyle yolların ayrıldığını belirtti. İş dünyasında bu tip ayrılıklar gayet normal. Fakat hiçbir ayrılığın ardından mail ve internet siteleriyle birisinin bu kadar linç edildiğini görmemiştim. Anlaşılan Piatti birileri tarafından sevilmiyor. Ne olursa olsun bir insanın ticari itibarına bu kadar zarar vermeyi doğru bulmuyorum…

NEDİM SABAN 'TOMBAK'INI SATTI

Sanat dünyasından birçok isim ticari girişimlerle iş dünyasında şansını dener. Genelde sonucu hüsran olur. Bunun zıttı, nadir başarılı olan isimlerden biri de tiyatrocu Nedim Saban.10 yıl önce  açtığı ‘Tatlıcı Tombak’ı bu süre zarfında zincir haline getiren Saban, markasının hisselerini Dubai merkezli Profil Metal’in sahibi Tuğrul Tellioğlu’na devretti. Oldukça kârlı bir işin altına imza atan Saban midesine düşkün bir isim. Kısa bir süre sonra yeni bir konsept üretip tekrar yeme-içme sektörüne girmesini bekliyorum…

HAYIRLI ORGANİZASYON

İstanbul’a en yakın tatil yöreleri sıralanırken Riva’dan bahsetmemek olmaz. Riva’nın en modern tesisleri arasında olan Legend Otel geçtiğimiz hafta çok hayırlı bir iş gerçekleştirdi. ERAM Fatih Zihinsel Engelliler Okulu öğrencileri, aileleriyle birlikte haftasonu boyunca otelde misafir edildi. Down sendromlu ve zihinsel engelli çocukların birçoğu ilk kez deniz ile buluştu. Riva’nın eşsiz doğal güzellikleri arasında aileleriyle birlikte iki gün, iki gece tatil yapan çocuklara bu imkânı Engelsiz Yaşam Vakfı sağladı. Umarım bu güzel organizasyon diğer firmalara da örnek olur.

<p>Elon Musk liderliğindeki uzay taşımacılığı şirketi SpaceX tarafından geliştirilen Starship roketl

SpaceX roketleri, Katy Perry'nin klibinde oynadı | TeknoZone #15

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında