• $13,5769
  • €15,337
  • 779.338
  • 1981.04
27 Nisan 2014 Pazar

Taksim’de ‘İtalyan Alevi’

Dünyada trend olan fakat biz de ‘overrated’(şişirilmiş) görülen otel içi restoranlar son yıllarda bu görüntüyü değiştirdi. O başarısız dönemde işletmeler ‘otel restoranından anlamaz’ diyerek İstanbul’un gezenlerine suç atar, kendi hatalarına bakmazdı. Statik otel şefleri ve turizmci salon personeliyle bu işin olmayacağını gören yeni yatırımcıları otel restorancılığının kaderini değiştirdi. Henüz yeni açılmasına rağmen Fiamma da bunu başaran örneklerden biri olacağa benziyor.
Mekân, yarım asırlık Gezi Bosphorus Hotel’in girişinde, kendisine çok benzeyen Flamingo’nun hemen yakınında. Otelden bağımsız girişi de olan Fiamme’da bakır ve ahşap detayların bolca kullanıldığı mimari operasyon gerçekleşmiş. Bakır detaylara uyumlu otantik Edison tarzı flaman ampullerin seçilmesi çok hoş olmuş. Mekân girişindeki duvarlardaki boşluklar dikkat çekiyor ama orası için de bir çözüm düşünülmüş. İtalyanca ‘alev’ anlamına gelen Fiamma’ı temsilen özel ‘kibrit’ fotoğrafları çektiriliyor. Mimari detaylar ne kadar başarılı olursa olsun Boğaz’ın siluetinin önüne hiçbir şey geçemiyor. Manzaraya göre oturma düzeni yapılması akıllıca.

Vittorio’nun yeni adresi

Mekândaki en ses getirecek detay ise Vittoria Sindoni. İtalyan restoranlarının Türkiye’deki kilometre taşı Paper Moon’un eski şefi Sindoni, mutfağın yanı sıra işletmeyi de üstlenmiş. Tüm müşterilerle bire bir ilgileniyor. Rafine zevklerini yazılarına yansıtmasını saygıyla takip ettiğim duayen gazeteci Güneri Civaoğlu’nun da bulunduğu bir yemekte bunu hep birlikte tekrar tecrübe ettik. Mutfağına hakim bir işletmeci-şefin müşteriye ilgisiyle ‘dokunması’ çok önemli. Gitmişken Sindoni ile İtalyanca-İngilizce, Türkçe karışık iletişim kurun derim.
Fiamma’ın sahibi ise aynı zamanda Gezi Bosphorus Hotel’in sahibi Can Atay. Henüz 30’lu yaşlarda olmasına rağmen dünyadaki turizm kulislerinde oldukça saygı gören bir isim. Çok hırslı, istekli! Kısa süre içerisinde turizm sektöründe adından çokca söz ettireceğine eminim. Müziklerde ise bence house müziği restoran&bar konseptlerine en başarılı uygulayan isimlerden Alain Silifkeli DJ’lik için ikna edilmiş. Dolayısıyla yemek müzikleri ‘merdiven altı’ olmuyor. Gayet hareketli.

Somon Gravlax başarılı

Lezzetlere gelince, Sidoni ve şef Erdal Kılıç Genel anlamda başarılı ve farklı bir mönü hazırlamış. Başlangıçlarda ‘Karides Kokteyl’in sosunu çok sıradan buldum. Izgara kuşkonmazın sunumu ‘fine-dine’ standartlarında. Ama bu kalemde en başarılısı somon gravlax olmuş. Avokado, salatalık ve somonu tam kararında bütünleştirmişler.
El yapımı makarnaları çok konuşulur
Fiamma’ın fark yarattığı en önemli nokta ‘makarnalar’ olmuş. Soslardan uzak el yapımı makarnalar kısa sürede fenomen olur. Ev yapımı ‘orecchiette’ ve dana gerdan, kestane mantarıyla yapılan ‘ravioli’ bize ‘molto belle’ dedirtti. Orecchiette’nin domates sosu ve keçi peyniri uyumu müthiş. Ravioli’nin içindeki dana gerdan çiğnerken ağızda güzel his veriyor.
Havalar tam anlamıyla ısınıp ön taraftaki camlar açılınca özellikle akşamüstü saatlerinde mekânda harika bir ambiyans oluşacağını tahmin etmek zor değil. Fiamma’da çok fazla göze çarpan eksik yok fakat tuvaletlerin farklı bir bölümde olması handikap. Bir de otel tarafından girildiğinde concierge personeli çok yardımsever değil. Belki de bana öyle denk gelmiştir. Uzun lafın kısası; İstanbul turizminin pilot bölgelerinden biri olan Taksim-Gümüşsuyu hattına Fiamma ile hareket gelecektir.

P.F Chang’s‘den öğlen mönüsü

Açıldığı günden bu yana Uzakdoğu mutfağı sevenleri kendisine bağlayan P.F Chang’s, müşteri portföyünü arttırmak için yeni bir mönü hazırlamış. Çevredeki ‘beyaz yaka’ potansiyelini göz önünde bulunduran P.F Chang’s Türkiye ekibi öğlen yemeği için alışılagelmiş lezzetlerinden bazılarını 35 TL’ye sunuyor. 12.00-17.00 arasında geçerli olan bu uygulamada Egg Drop Soup ile Hot& Sour Soup çorba seçenekleriyle Mongolian Beef ve Sessame Chicken gibi Türk damak tadına uyumlu lezzetler de var. Bence mekânın fenomeni ‘Dynamite Shrimp’ bazen ikram olarak servis ediliyor. Gördüğüm en katı ve disiplinli ‘franchise’ uygulamalardan birine sahip olan marka dünyada değişmeyen mönüsüne böyle yenilikler katması önemli. Tabi bu yenilikçiliğin arkasında markanın Türkiye Pazarlama müdürü Fatoş Ertaş ve restoran genel müdürü Burak Baban’ın fikirleri var.

Kuzey Kıbrıs’ta muhteşem gösteri

Güney Kıbrıs, Avrupa Birliğine girerken yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti dünyada kendisini tanıtmaya çalışıyor. Bunun için dünyaca tanınmış isimleri adaya getirmek için yoğun çabalar sarf edilmesine rağmen güney kısmının yaptığı lobi çalışmaları nedeniyle zorluklar ortaya çıkıyor. Dolayısıyla adaya gelen her uluslararası isim çok önemli. Geçtiğimiz hafta da illüzyon dünyasının önemli isimlerinden Peter Harvey, Yakın Doğu Üniversitesi’nde gösteri yapmak için KKTC’ye geldi. Günübirlik de olsa soluğu Kıbrıs’ta aldım. İllüzyonun yeni dünyasında Criss Angel gibi bunu daha çok ‘gerilime’ dönüştüren isimler çok popüler.
Peter Harvey’nin popülerliği bu isimlerin gerisinde gibi gözükse de gösterileri olağanüstüydü. Bedenini vücudundan ayırıp, bisiklet sürmesini mi, sahnede kaybolur kaybolmaz seyircilerin arasından çıkmasını mı, yine seyircilerden aldığı ceketi zincirlere bağlı asistanına bir harakette giydirmesini mi, sahnede uçmasını mı anlatmalıyım! Kısacası harika bir gösteriydi. Harvey’in o 80-90’lı yıllardaki kibar tavırlardaki sunumları da hoş bir nostaljik hava yarattı. Bu arada; Kuzey Kıbrıs’a ünlüler gelmeye devam edecek. Sıradaki organizasyon Deep Purple konseri. Rock müzikseverler 26 Mayıs tarihini ajandalarına not alsın…

<p> </p>

Muhalefet yatırıma neden karşı?

AFAD'dan Afganistan'daki ihtiyaç sahibi 2 bin aileye gıda yardımı

Antalya'yı fırtına vurdu! Dev dalgalar oluştu, ağaçlar devrildi

1,5 ton skunk ele geçirildi