• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
5 Mayıs 2013 Pazar

Sortie’den yaza merhaba

İstanbul’da bir gelenektir Kuruçeşme’de boğaz kıyısında eğlenmek! Yazın turistler ülkemize gelirken ‘yapılacaklar’ listesinde her zaman en tepeye koyar bu boğaz eğlencesini. Dünyada alternatifi olmayan bu eğlence tarzında Reina ve Sortie havaların ısınmasıyla birlikte yazlık bölümlerini müşterilerine açtı. Sizler için önce Sortie’yi inceledim. 

Gidenler - Gelenler
Sortie’de bu yıl bir görev değişimi oldu. Geçtiğimiz yıl başarılı olan işletme grubuyla anlaşmazlık yaşanıp yolların ayrılmasıyla Eksen Grup bu yıl farklı stratejilerle yola çıktı. Genel koordinatörü Betül Bovya’yla yenilikçi bir operasyona geçildi. Geçtiğimiz yıl Sortie bünyesinde bulunan Rodizio, Giritli, Fishmekan ve Kile artık yok. Onların yerine Akdeniz ve Yunan ağırlıklı Kalamata, Brezilya usülü steakler yapan Alcadra, sushi – balık seçenekleriyle Mori ve Adana Kazancılar bulunacak. Armağan Çağlayan yönetimindeki Adana Kazancılar’ın Sortie şubesinin işletmesini Deniz Akkaya yüklenecek. Sortie’nin kendi restoranında ise aperatif, ara-sıcak güzel seçenekler bulunuyor. Benim en çok dikkatimi çeken noktalardan biri de Sortie’nin bu yemek mönülerin yerli turistten çok yabancı turiste göre olmasıydı.

Geceler Özgür Aras’a emanet
Sortie’nin Boğaz manzaralı eğlencesi Özgür Aras’a emanet. Özgür’ün Sortie’ye dokunuşu aslında 1 ay önceden başladı. Sosyal medyayı en verimli kullanan ünlülerden biri olan Özgür kısa sürede Sortie’yi internette en çok konuşulan mekân haline getirdi. Birçok ünlü arkadaşını da kısa sürede Sortie müdavimi yapan Özgür Aras playlist’e bolca Türkçe şarkı ekletti. Özgür’ün bir diğer sürprizi ise pazar günü yapacağı konsept partiler.
Mimari olarak çok bir değişiklik gözüme çarpmasa da localarda bazı değişmeler olmuş. Localar eskiye göre daha rahat. Standlarla ve yan localarla temasın olmaması rahat eğlence için önemli. Göbekteki saten perde tasarımı ise şık bir görüntü oluşturmuş. 

Haberler Frankie’den, müzikler Sezen’den!
Geçtiğimiz kış sezonunda adından sıkça söz ettiren mekânların başında Frankie geliyor. Bu kış en klas hafta içi eğlenceleri genelde Frankie’de yaşandı. Kaya Demirer’in “iyi yemek” felsefesine müzik olarak Sezen Aksu faktörü eklenince başarı kaçınılmaz oldu. Sofa Otel’in çatı katında, bahar ve yaz aylarını da aynı ritimde geçirmek isteyen Frankie yeniliklerini müşterilerine mail yoluyla gönderiyor. Bu mailin bir tarafında ise yaklaşık 1 saatlik, özenle seçilmiş bir müzik kayıtı bulunuyor. Keyifle dinlediğim bu kayıtları Sezen Aksu ve ekibinin seçtiğini öğrendim. Frankie’de sezona özel yeniliklerden biri de Rose şarapları kadehte tatma fırsatı. Günbatımını şenlendirmek isteyenler için ideal olacaktır…

Akademilere Issız Adam etkisi
2008 yılında vizyona girip hatırı sayılı bir seyirci kitlesine ulaşan ‘Issız Adam’ filminin etkisi yıllar geçse de artarak devam ediyor. Tabi ki günü birlik ilişkiler, ardından pişmanlık duyulan aşklardan bahsetmiyorum! Bu filmin ardından kız tavlamak, sosyal hayatta statü sahibi olmanın başlıca kuralları arasına girdi ‘iyi yemek yapmak’. Herkes Issız Adam’da, Cemal Hünal’ın canlandırdığı karakter gibi olmak istiyor. Bu boşluğu gören bir çok yemek akademisi ücretli workshoplarla kapılarını bu ‘çakma’ ıssız adamlarımıza açıyor. Bıyıklı, göbekli abilerimiz bu akademilerde çilekli pastalar, frambuazlı cheesecakeler yapmayı öğreniyorlar. Bu Issız Adam’larımızdan henüz sektöre giren birisiyle tanışmadım. 

Yaz spesiyalleri mönüye girdi
İstanbul’daki lüks kebapçı kavramını ilk yaşatan marka olan Tike, ortakların anlaşmazlıkları yüzünden şubeleri birer birer kapanmış, olay tamamen franchise sisteme dönmüştü. Markanın görkemli günlerinde yönetici olan Seçkin Gönler 2 yıl önce Beylerbeyi’nde Tike ismini tekrardan diriltti. Çevre yalıların değişmez adresi olmayı başaran Beylerbeyi Tike yaz bahçesini açtı. Sadece yaza özel çıkan mekânın spesiyallerinden ‘biber içerisinde biber’de mönüye bu ay giriyor.

Beluga, Boğaz’da büyüyecek
Denizi görmeyen en güzel balık restoranları sıralaması yapılsa bence en ön sıralarda Ataşehir Beluga gelir. Bu durumun farkında olan Beluga ekibi bu yıl büyüme planlamalarını Boğaz kenarında bir şube üzerine kuruyor. Müşterilerinden de bu konuda oldukça ısrar alan Beluga ortakları boğazın Anadolu Yakası kıyısında görüşmeler yapıyor. Yaz bitmeden bu projeyi hayata geçirirse kimse şaşırmasın.

<p>Şişli Ermeni Kabristanındaki anmaya Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kartoğlu ve Kült

Markar Esayan'a vefa... 'Bugüne kadar geri adım atmadı, Markar yalnız değildir'

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi