• $15,9688
  • €16,7509
  • 935.068
  • 2393.61
30 Haziran 2013 Pazar

Palmarina’nın şifreleri…

2005 yılında Profilo Holding tarafından kurulan Portmarina Yalıkavak bilindiği gibi 2 yıl önce Palmali Grup tarafından satın alınmıştı. Cefi Kamhi’nin sanat eseri mimarisinde inşaa ettiği Port Bodrum Yalıkavak dıştan güzel olsa da içeride bir türlü istenilen hareket sağlanamamıştı. Palmali Grup’un marinayı satın almasıyla Bay Kamhi’nin kurduğu alan baştan aşağıya yıkıldı. Eski marinanın ruhunu çok seven biri olarak ben bu karara karşı çıkanlar arasındaydım. Ama yeni halini görünce adeta büyülendim.

Palmali Grup belki de Türk turizm tarihinin kaderini değiştirecek bir projeye imza atmış. Marina’nın teknik bilgilerini açılış günü gazetemizde yazmıştık. Türkiye’nin kaderini değiştirecek tarafı ise 70 metre üzerindeki gigayatlara rahatlıkla ev sahipliği yapması. Dünyada bu tip en fazla 400-500 tane gigayat var. Bunlara dolar milyarderleri sahip. Onların teknelerini bugüne kadar hep açıklarımızda demirli görüyorduk. Bu dolar milyarderi ünlülerin karaya inmesi bölgedeki turizm potansiyelinin resmini değiştirecektir. 

Palmali Grup bunun bilincinde olduğu için marinasında lokasyon olarak ‘Yalıkavak’ ismini kullanmamış. Palmarine Bodrum şimdiden 68 adet 40 metre üzerinde yat ağırladı. Bu sayı önümüzdeki yıl kat be kat artacak.

4 BÜYÜK MARKA

Palmarina’nın turizmde sıçrama yaptıracak olmasının tek faktörü geniş yat limanı değil. Burası tamamen bir yaşam merkezi olmuş durumda. Demsa Holding’e ait markalar, Vakko ve Mudo gibi büyük markalar marinada mağazalarını hizmete açtı. Önümüzdeki yıl Louis Vuitton, Prada, Channel ve Hermes’in de geleceğini duydum. Araştırmalarım sonucunda bazı dükkânların geçici kiralandığını duydum. Bu markaların, kısa kontratlı bu dükkânlara konuşlandırılacağını düşünüyorum. Sezonun ortasına doğru butik bir otel açılacak. Dr. Osman Müftüoğlu ‘yaşasın hayat’ detoks merkezi hizmete hazır durumda. Ama en büyük atılım yeme-içme operasyonunda yapılmış diyebilirim. 

PARLAYAN YILDIZ LOFT OLUR

Doğuş Holding’in yeme-içme sektöründeki iştiraki D.ream tam 6 markasıyla Palmarina’da. 3 ay önce bu yatırımlara dayanarak marina’nın işletmesinin Ferit Şahenk’e geçtiği gazetelere haber olmuştu. İşin aslı; Ferit Bey marinada bulunan işletmelerinde kiracı. Mübariz Bey, Ferit Şahenk’le olan dostluğu ve Doğuş Holding’e duyduğu güven nedeniyle bu söylentilerden rahatsız olmadığını duydum. Bu yılın en büyük çıkış yakalayan markası Nusr’et Palmarina ile birlikte ilk kez deniz kenarına iniyor. Mezzaluna ve Kitchenette de D.ream’in akıllı hamlelerinden biri. Bence marinanın parlayan yıldızı Loft olacaktır. Konumu, özel havuzu ve manzarası harika. Bunların haricinde Cipriani ve Beluga gibi dünyada tanınmış önemli bistro-restoranlar Palmarina’nın bünyesinde bulunuyor.

'SAİT' KALICI OLARAK GELİYOR

Yalıkavak’ın en ünlü balıkçısı Sait de tamamen marinanın içerisine geçmeye hazırlanıyor. D.ream’in ortaklığının ardından büyümeyi hedefleyen Sait bu yıl hem eski yerinde hem de marinada olacak. Önümüzdeki yıl ise sadece Palmarina içerisinde yer alacak. 
Palmarina’nın eğlencesi ise Billionare’e emanet. Bölgenin bu sene Bodrum’un en trend bölgesi olacağını düşünürsek Billionare ivme yakalayabilir. Açıldığı günden bu yana istediği çizgiyi yakalayamayan Billionare İstanbul içinde marinada yakalanacak potansiyel önemli. Bu işin başında Önder Bekensir var. Böyle önemli bir markanın eğlence grubunun başında olmak büyük sorumluluk. Yurt dışındaki tecrübesi ve çevresiyle Bekensir, bu işin altından rahatlıkla kalkabilir. Ama geçmişte olduğu gibi tv yarışmaları, program sunuculuğu gibi işlerden uzak durması gerekiyor. Yapacağı diğer işler hem kendisine hem de markasına zarar verebilir…

RİGATONİ'NİN YENİ DURAĞI

Asmalımescit’in ilk İtalyan restoranı olarak bilinen, daha sonra City’s Mahalle’de açılan ikinci şubesi ile iyiden iyiye tanınan Rigatoni 3. şubesini Akmerkez’de açıyor. Ülkemizde birçok İtalyan restoran açılsa da damak tadı tam anlamıyla lezzetlerinde ‘İtalya’yı hissettirecek olan marka sayısı oldukça az. Rigatoni kısa sürede bunlardan biri oldu. İstinyepark ve Kanyon sonrası düşüşte olan Akmerkez bu transferle hareketlenecektir.

D.REAM'İN GBK ÇIKMAZI...

Bir süre öncesine kadar neredeyse her hafta yeni bir restoran zincirini bünyesine katan D.ream henüz hiçbir mekânına yönetimsel bir müdahale gerçekleştirmedi. Grubun amirali konumundaki Nusr’et yaptığı cirolar nedeniyle büyüme planlamasına öncelik verildi. Hal böyle olunca daha önce satın alınan Gourmet Burger Kitchen’la Nusr’et in yolları kesişti. D.ream yönetiminin GBK’ları komple kapama kararı aldığını duydum. Doğrulatmak adına CEO Levent Veziroğlu’nu aramama rağmen kesin bir cevap alamadım.

REHAB'DE DEĞİŞİKLİK YOK

İstanbul’a yaz gelince yeme-içme, eğlence mekânları sahile, pera teraslarına taşınır. Rehab ise taşınma kararı almayıp yerlerinde kalmaya karar verdi. Havalandırma sistemini yenileyen mekânda mevsimsel hiçbir sıkıntı kalmamış. Kış sezonunda olduğu gibi çarşambaları İhsan Aygün- Ece Samlı ikilisinin closer&closer geceleri ve perşembe Mustafa Oğuzcan’ın ‘Türkçe’ geceleri aynı tempoda devam edecek.

<p>Sadakatsiz dizisi Doctor Foster dizisinden uyarlanmış ve özellikle ilk sezonu ile ekrana damgasın

Sadakatsiz'de finale giderken 3 muhtemel senaryo

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister