• $8,3159
  • €10,1206
  • 498.898
  • 1454.25
14 Aralık 2013 Cumartesi

Orta Asya’ya Boğaz’dan balık

Orkun BULUT
orkunbulut@gmail.com

Yaşlı dünyamızda, her yüzyılda o günün konjonktürüne göre güç dengeleri değişir. Önümüzdeki yüzyıl, bu güç dengesinin tamamen enerji üzerine olacağı öngörülüyor. Dolayısıyla enerji kaynakları coğrafyalarına kurulu ülkelerde milli gelir, her yıl katlanarak artacak... Bu ülkelerden biri de Orta Asya’daki ‘kuzenlerimizin’ ülkesi Kazakistan…
1990’da Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından doğru bir formülle büyüyen Kazakistan, bu yıl Forbes’un 1.000 kişilik ‘en zenginler listesi’ne 50 kişi soktu. Zenginleşen Kazaklar, dünyanın en önemli mekânlarına gidip gustolarını geliştirdiler. Dünyayı gezerken de en çok Bodrum ve İstanbul’u tercih ediyorlar. Hâl böyle olunca Türk markalarına olan güvenleri tartışılmaz boyutta.
Kazakistan’ın önemli işadamlarından biri olan Türk kökenli Taha Altaylı, Bağımsız Devletler Topluluğu’nun en büyük AVM’si Mega’yı yaptığında Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev “Taha, buraya Türkiye’den iyi bir balıkçı getir” diyor. Enerji ve inşaat işleriyle meşgul olan Taha Altaylı, Nazarbayev’in isteğini en iyi şekilde yerine getirmek için bir gıda şirketi kuruyor. Şirketinin operasyonlarını yürütmek için de Chocolate’ın ortaklarından Oğuz Kayhan’ı hissedar yapıyor. Altaylı ve Kayhan, en doğru marka için yaptıkları araştırma sonucunda Reina bünyesindeki G Balık öne çıkıyor.
G Balık’ın kurucusu Mehmet Koçarslan ve Ali Ünal, daha önce birçok teklif alsalar da Taha Altaylı’nın yarattığı güven nedeniyle Kazakistan’ı seçtiler.
İstanbul’a uçakla 5,5 saat mesafedeki Almatı’da açılan şubenin sadece ‘tabeladan’ ibaret olacağını düşünebilirsiniz. Ama o işin içinde Ali Ünal gibi titiz bir adam olunca Suada’daki lezzet ve seçenekler Almatı G Balık’ta da sofranıza geliyor.
İzmir’de tutulan mevsim balıkları, Kazakistan’a gönderiliyor. İlk 4 günde ülkemizden ihraç edilen bu balıkların 1 tonu satılmış.
Ali Ünal, neredeyse 1 aydır Kazakistan’da. Ülkede birçok lüks restoran olmasına rağmen G Balık’ın en büyük farkı Türk personeli. 6’sı mutfak, 6’sı da salon personeli olmak üzere 12 tecrübeli Su Entertainment personeli Kazakistan G Balık bünyesine katılmış. Şirketin bu operasyonlarında en güvendiği kişi olan Kenan Altıntaş, ocak ayına kadar Kazakistan’da kalacak.
Taha Altaylı ve Su Entertainment’ın ortaklığında açılan ve 1,5 milyon dolara mal olan G Balık’ın açılışı ülkede büyük ses getirdi. Cumhurbaşkanı Nazarbayev 25 Aralık’ta ailesiyle yemek için rezervasyonunu yaptırdı. Altaylı ve Su Entertainment’ın ortaklığı sadece G Balık ile sınırlı kalmayacak. 3 ay içinde SuDa Kebap’ın da Almatı’da açılacağı söyleniyor.

KAZAKİSTAN NOTLARI

G Balık için 5,5 saat uçmuşken Kazakistan’ı gezmeden dönemezdik. Yaşadığım en sıra dışı deneyim, Alasha isimli Özbek restoranında yediğim Orta Asya Türk yemekleri oldu. Yazının başında bahsettiğim gibi ülke enerji zengini. Yükselen bir ‘sınıf’ olduğunu caddelerdeki otomobil markalarından anlıyorsunuz. Almatı’nın dört bir yanında gökdelenler yükseliyor. Birçok uluslararası moda markasının mağazası açılmış. Yakında Orta Asya’nın Dubai’si olabilir. Erkek erkeğe eğlenmeye gittiğinizde ülkemizdeki gibi zorluklarla karşılaşmıyorsunuz. Çünkü Almatı’da erkek olmak kıymetli! Nüfusun sadece 8’de 1’i erkek. Kulüplerde dans ve şovlar ön planda.

<p> İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, avukatı aracılığıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak

Bakan Soylu, Sedat Peker hakkında suç duyurusunda bulundu

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı