• $13,2417
  • €15,0102
  • 757.833
  • 1857.4
18 Mayıs 2014 Pazar

Nitelikli turizmin kestirme yolu golf

Genelde turizmle ilgili haberleri ekonomi sayfasından takip edersiniz. Sürekli rakamlar ve grafiklerle turist sayısına göre değerlendirmeler yaparlar. Aslında turizmin niteliğini rakamlardan kestirmek çok zordur. Bu nitelik de gelen turistin harcadığı paraya endekslidir. Rus ve Arap turistler çok para harcasalar da istikrarlı döviz girişinin sağlandığı en önemli alanlardan biri Golf turizmi.

Dünya Antalya’yı izledi…

‘Golf oynayan adam zengindir’ genellemesine karşı çıksam da hobi olarak golf oynayan insanların yıllık gelirleri ‘her şey dahilci’ turistlerin kat be kat üzerindedir. Dolayısıyla golf turizmine gelen adam kaldığı otelin dışında; transferi için özel araç kullanması, yemeğini dışarıda yemesi, gelmişken kültürel yerlere ziyaret isteği ve AVM’lerden alışveriş yapmasıyla ülkeye sürekli döviz girişi sağlar. Esnaf, işletmeci yerel halkın en sevdiğidir golf için gelen turist! Bu turistleri ülkemize çekmek için en önemli organizasyonlardan biri olan ‘Turkish Airlines Ladies Open’ geçen hafta gerçekleşti. Turnuva, Sky Sports ve New York yerel spor kanallarında canlı yayınlanarak tüm dünyaya Antalya’yı tanıttı. Hem Türk Hava Yolları hem de turnuvanın büyük reklamı oldu diyebilirim.
Bunların dönüşleri kısa sürede olur mu bilmiyorum ama golf turizmi için önemli bir gelişmenin müjdesini de almış bulunduk başkan Bülent Göktuna, THY müdürü Hamdi Topçu ile buluşmasının ardından önümüzdeki sezon Londra-Antalya arası direkt uçuşların başlayacağı haberini verdi. Türkiye’nin en büyük markası dersek abartır mıyız bilmiyorum ama, THY yine turizm için elini taşın altına koymaktan çekinmemiş. Aktarmalı uçmaktan nefret eden zengin turist için bu gelişme muhteşem!
Antalya, yaşlı kıta Avrupa’daki diğer golf merkezlerine göre birçok coğrafi ve kültürel avantaja sahip. Toroslar’ın hava akımı, uzun plajları, antik Anadolu kalıntılarına olan yakınlığı ve büyüleyici golf sahaları! Turnuva sırasında National Golf Kulübü’nün de yönetim kurulu başkanı olan Bülent Göktuna ile sohbet etme şansı bulduk. Deneyimli iletişimci arkadaşım Nur Başnur bana daha önceden Göktuna’nın kurduğu ‘Junior Akademi’den bahsetmişti. Türkiye’de böyle akademiler benim algımda yaz okulunun ötesine geçmez. Bunun çok farklı olduğunu gözlerimle gördüm.

Leydi yetiştiriyor!

Türk sporunun en büyük sorunudur altyapıdaki yıldızların üstyapıda sönmeleri! Psikologlar buna en büyük sebep olarak sosyal hayattaki eğitimsizliği gösterir. Göktuna, golf için sporcu yetiştirmenin ötesine geçmiş. Turnuvanın ismindeki gibi leydiler, centilmenler yetiştiriliyor. Adabı muaşeret kuralları öğretiliyor, İngiliz hocalardan yabancı dil eğitimi alınıyor. Sporculuktan çok, topluma eğitimli kişiler kazandırmayı amaçlamış bu akademi. 13’ü Antalya Yetiştirme Yurdu’ndan, çoğunluğu da çevre ilçelerdeki gelir düzeyi düşük ailelerin çocuklarından oluşan 60 öğrenci akademide eğitim görüyor.
Bu arada, golf ile adı anılan ülkemizdeki birçok işadamının bu sporun hiçbir yerinde olmadıklarını söylemek isterim. İsmini vermek istemediğim o saygın işadamlarımız ne bu akademilere ne de golf organizasyonlarına sponsor oluyorlar. Sadece spor olsun diye turnuvalarda boy gösteriyorlar!

Tesis azlığı handikap

Golf turizmini bekleyen en büyük tehlike ise tesis azlığı! 30 bin civarında olan golf oyuncu sayısı en fazla 40 bine çıkabiliyor. Yeni tesislerin yapılması bu sayıyı artıracaktır. Yenilenen teknolojiyle golf sahası yapmak artık çevreci bir operasyon. Çoğunlukla bataklık ve sazlık olan bölgeler kurutulup tesis olarak kazandırılıyor.

Baba kurdu, oğlu büyütüyor…

Yeme-içme sektöründe sürekli yeni atılımlardan bahsederken bazı ‘ekol’ markaların hakkını yiyoruz aslında. Hele ki o trend Karaköy yazıları yok mu? Aslına bakarsanız Karaköy-Tophane çevresinde trend olan mekânlar minimum 20 yıldır var olan markalar. Bunlar arasında gözümüzün önünde olup, yazmayı ihmal ettiklerimizden biri de Ali Baba Cafe& Nargile’dir. İstanbul’da bilmeyen yoktur Ali Baba’yı! Şehre gelen turistlere tarihi yarımada ruhuyla ‘orient’ kökenini en iyi betimleyen mekânlardan biridir. 21 yıldır hizmette olan marka taş yerinde ağırdır diyerek gelen tüm tekliflere rağmen şubeleşmemişti. Markanın kurucusu, nam-ı diğer ‘Ali Baba’ Ali Yoğurtçu’nun oğlu Mert Bey bu değerli markayı şubeleştirmeye karar verdi. İlk şubeyi de Ortaköy’e açıyor. Esma Sultan’ın karşısında eski Çıtır Usta ve Yalvaç Oto Galeri’nin olduğu dükkanları birleştirip 500 kişilik modern bir cafe yapıyor. Ali Baba Ortaköy mutfak olarak Tophane’dekinden biraz daha zengin olacak. Çorba, kebap, pide seçeneklerinin yanı sıra zengin bir kahvaltı mönüsü hazırlanıyor. Şubeleşme operasyonunu yürüten Mert Yoğurtçu 15 ay içerisinde bir şube daha açmak istediğini benimle paylaştı. Babasının kurduğu efsaneyi büyütmeye kararlı! Bu arada; Ortaköy Ali Baba’nın açılış tarihi de belli. Mekân kapılarını 26 Mayıs’ta müşterilerine açacak…

Profesyonel ‘piknik’ mekânı

Biz Anadolu Yakası’nda oturanların en büyük çilesidir hafta sonu sahillerimize göç eden piknikçiler. Ama İstanbul için bu artık gelenek olmuş durumda. Bu vatandaşlar haftanın stresini yalınayak toprağa basınca atıyor, çoluğunu çocuğunu yeşille buluşturup, etle besliyor. Bunu daha profesyonel yapan tesislerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Çatalca Yücel Et Mangal’ın ismini son zamanlarda çok duyar oldum. Henüz gitme fırsatım olmasa da pikniği ve eti sevenler için alternatif bir mekân diyebilirim…

BAŞIMIZ SAĞULSUN

Geçen hafta ülke tarihimizin en acı günlerinden birini yaşadık. Kulağımız haberlerde, gözümüz sosyal medyada! Hep bir umutla bekledik… Her ölümle dağılırken kurtulan her can ile sevinç çığlıkları attık. Manisa Soma’da bu kadar acı yaşanırken insanın bir şey yazası gelmiyor aslında. Gazeteciliğin zor zamanlarıdır bunlar. Ne yaşanırsa yaşansın, insanlara okuyacakları bir şey vermek zorundasınızdır. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına da baş sağlığı diliyorum…

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı