• $13,7152
  • €15,571
  • 786.11
  • 1910.41
27 Ocak 2013 Pazar

İstanbul ile Ankara arasındaki cennet

Bu zengin coğrafi güzellikleri değerlendirip dünyaya tanıtma konusunda eskiye göre bir iyileşme söz konusu olsa da yeterli olmadığı bir gerçek. Yazları deniz, kışları ise kayak merkezli turizm planlamamız nedeniyle bazı lokasyonlara yeteri kadar ilgi gösterilmiyor. Yeterli ilgiyi gördüğüne inanmadığım yerlerden biri de Abant. Hele ki Davos Zirvesi’nin yapıldığı şu hafta da bu yazıyı kaleme almak bir o kadar da üzücü. İnanın Abant’a gerekli yatırımlar yapıldığı zaman kışları Davos, yazları ise Como bölgesinden hiçbir farkı olmadığını göreceğiz... İstanbul ve Ankara’nın ortasında bulunan Abant bu mevsimde gerçekten huzura kaçış için bire bir. Kısmi donan Abant Gölü ve karlı tepelerden oluşan peyzajla adeta bilgisayarımızın masaüstü duvar kâğıdı gibi bir manzarada yaşıyorsunuz.

AÇILIŞ BAŞBAKAN’DAN
2010 yılında tesis sahibi Taksim Otelcilik A.Ş tarafından renovasyona uğramasına karar verilen Abant Köşk’ü muhteşem bir tesis olmuş. Bir çok başarılı projeye imza atan Kaya Başaran’nın sahibi olduğu PM mimarlığın dekorasyon ve uygulamasını üstlendiği tesiste Osmanlı
motifleri ve çağdaş Türk mimarisi başarıyla uygulanmış. Geçtiğimiz ekim ayında hizmete açılan Abant Köşk Otel’de ilk konaklayan ismin Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ve ailesi olması da tesis için ayrı bir gurur kaynağı.
Dünya çapında önemli aşçıları yetiştirmeyi başarmış Bolu il sınırları içerisinde bulunan Abant’ta lezzetli yemekleri tatmak benim için sürpriz olmadı. Abant Köşk Otel’in restoranının et ve balık ağırlıklı mönüsü de özenle hazırlanmış. Restoranın kendisine özel spesiyali “Abant Sarma” mutlaka denenmeli. Bonfile et ile hazırlanan Abant Kebap bir diğer beğendiğim seçenek. Etten İskender şeklinde hazırlanan bu seçenekte küp dilimlenmiş organik domates ve özel yapılan pidenin en az bonfile kadar lezzete katkıda bulunduğunu hissedeceksiniz. Otel restoranında, mutfakla salon arasında büyük uyum sağlanmış. Otel müdürü Erol Oğuz bölgedeki en seçkin garson ve şefleri bu proje için seçmiş. Salonda görevli şef Ramazan Tanrıkulu ve arkadaşları en az aşçılar kadar donanımlı.
Taksim Otelcilik’in bölgedeki büyük oteli Abant Palace’ın yenileneceği konuşuluyor. Taksim Otelcilik Genel Müdürü Remzi Altınok ile gerçekleştirdiğim sobette Abant Palace’ı SPA merkezi haline getireceklerini öğrendim. Remzi Bey, yakın bir süre sonra tadilata girmesi planlanan tesisin bu yıl sonuna kadar hazır olacağını da müjdeledi.

ABANT’IN EKSİKLERİ
Bence, Abant’ı dünya turizmine hazırlamak için maalesef hala eksiklerimiz var. Abant’a girerken “Abant Tabiat Parkı”na 8,5 TL para ödemeniz gerekiyor. Böyle bir uygulama harcama yapmak isteyen insanların bile hoşuna gitmez. Küçük olsa bile kayak – eğlence parkurunun açılması önemli. Abant’ın turizm merkezine dönüşmesi için yatak kapasitesinin arttırılması lazım. Göl çevresinde ki tüm tesislerin toplamının yatak kapasitesi 1500’ü bulmuyor. Doğal güzellikleri bozmayacak yeni tesisler mutlaka inşa edilmeli. Faytonla gezi bölgenin geleneksel etkinliklerinden biri olsa da atların temizliği yeterince yapılmadığından pek hoş bir koku duyulmuyor. Bu işe belli bir standart getirmek gerek. En ağır kış şartlarında bile yolları açık olan Abant’ta ne olursa olsun kış lastiği ve zincir bulundurma denetimleri yapılmalı. Bölgeye girip çıkarken böyle bir denetime rastlamadım.

twitter.com/orkunbulut
orkunbulut@gmail.com
<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler