• $8,4822
  • €10,0623
  • 493.747
  • 1413.8
4 Ağustos 2013 Pazar

Hollywood imzalı burgerci

Hollywood yapımlarından aşina olduğumuz, dünyaca ünlü hamburger markası Fatburger ülkemizdeki ilk şubesini geçtiğimiz hafta Taksim Tunel Meydan’da açtı. Kuveyt’li Universal Food Company’nin franchise ortaklığıyla ülkemize gelen Fatburger’ı yerinde inceleme fırsatı buldum.
O kadar hamburger markasının arasında neden Fatburger, Hollywood’un tercihi diye düşünebilirsiniz. İzlediğiniz çoğu film ve dizide buna cevap bulabilirsiniz. Entourage dizisinin fanatiği biri olarak Vincent Chase’in eve dönüş partisi için villasına yanaşan Fatburger kamyonunu unutamam. Bunun dışında Kanye West, Montel Williams, Magic Johnson ve Queen Latifah markanın restoranlarına franchise ortaklığı yapıyor. Los Angeles’la özdeşleşmiş rapçi Ice Cube’ün bu fast food markasının adına şarkılar yazması bile heyecan duymaya yetiyor

Dondurulmuş köfte kullanılmıyor
Daha önceden bloggerların “Amerika’da şöyle yemiştik, çok meşhurdur” gibi kibirli yazılarından Fatburger’a hakimseniz bunu tamamen unutun. Fatburger bizlere yabancı, değişik hiçbir karışımı önünüze getirmiyor. Hepimizin çocukluğumuzdan bu yana en sevdiği fastfood tercihi ‘hamburger’ uzmanlıkları. En büyük farkları hamburgerlerinde kesinlikle dondurulmuş et kullanmıyorlar. Bu özelliğiyle, uzun zamandır ülkemizde şubeleşen iki hamburger markasıyla, yeni yeni yaygınlaşan lüks steakburger konseptinin tam ortasında konumlanacak gibi duruyor. Mönü fiyatları 21 liradan 30 liralara kadar çıkabiliyor. Mönülerde size verdikleri boş bardak ile istediğiniz kadar meşrubat alabiliyorsunuz.
Fatburger açılmadan önce Amerika’lı yatırımcılar 6 ay boyunca Türkiye’deki bütün et firmalarını test etmişler. Fatburger, tadına en uyumlu markayı seçerek günlük et kullanmayı tercih etmiş. Tunel şubesi açılalı 1 hafta olmasına rağmen personel uyumu beni şaşırttı. Bunda UFC Türkiye’nin genel müdürü Rami Zok ve operasyon müdürü Berk Kuşluoğlu’nun payı büyük. 

Oreolu milkshake fenomen olur
Lezzetlere gelince, klasik ve barbekülü burgere bayıldım. Bu hamburgerleri single, double, triple ile köfte sayısını belirleyerek tercih edebilirsiniz. Hamburgerlerin haricinde Fatburger’ın milkshakeleri de çok iddialı. Özellikle hanımların dayanamadığı Oreo’dan yapılan milkshake fenomen olur. Firmanın Türkiye sorumlusu Lübnan’lı Rami Zok ile sohbet etme fırsatı da buldum. Zok, iletişimi kuvvetli ve sıcak bir karaktere sahip olması nedeniyle herkesle hemen anlaşabiliyor. Shake & Shack ile aynı sürelerde açılmalarını sorduğumda “ öyle bir markayı bilmiyorum” demesi esprili bir şekilde kendine olan güvenini gösteriyor. Bu arada Fatburger 2013 yılı içerisinde Sirkeci ve Levent’e de şubeler açacak...

Jade Jagger’dan gizli bahçe
2 kuşaktır klasik Bodrum eğlencesi denilince akıllara her zaman Halikarnas gelir. Fakat son yıllarda Bodrum’un kuzeyinin daha popüler olması nedeniyle kaliteli yerli turist güneyde bulunan merkeze pek uğramaz oldu. Halikarnas da ağırlıklı olarak yabancı turistlere hizmet verecek bir politikayla ayakta kalıyordu. 
Geçtiğimiz yıl Halikarnas, Bodrum’un kuzeyine kaçan kitleyi tekrar merkeze döndürmek için önemli hamleler yaptı. Mimariyi baştan aşağı değiştirip, işletme kadrosunu yenileyen Halikarnas ‘secret garden’ ile Bodrum’un ilk fine-dinning restoranını hizmete soktu. Restoran bu yıl müthiş bir ivme kazandı. Türkbükü’nden sıkılan kesim eski günleri de yâd etmek adına Halikarnas’a daha sık gelmeye başladı. Secret Garden’ın bunda etkisi büyük. Mekânı tamamen Mick Jagger’ın dünyaca ünlü tasarımcı ve parti organizatörü kızı Jade tasarladı. Markanın dünyada tanıtım elçisi de olan Jade Jagger mönü çalışmalarıyla da bire bir ilgilenmiş.

Halikarnas’ta değişim sürecek
Halikarnas iki yıldır eski tarzını değişen konseptiyle yenilerken asıl farklılığı önümüzdeki yıl yaratacağını duydum. Secret Garden ile mekân içinde restoran kavramını oturtan Halikarnas yönetimi sezon başında çok ünlü bir kebap markasını bünyesine katmak istedi. Fakat bu gerçekleşmedi. Önümüzdeki yıl Halikarnas’ın içerisinde 5 farklı restoran açılacağını, bir nevi Sortie - Reina gibi bir konsepte döneceğini duydum. Jade Jagger’ın da tam zamanlı olarak yazı Halikarnas’ta geçirip Hollywood’lu dostlarını Bodrum’da ağırlayacakmış. 

Kitchennette’in yerine Kiva Han mı geliyor?
Yaptıkları satın almalarla yeme-içme sektörüne büyük haraket getiren Doğuş Grubu’nun bu sektördeki iştirakı D.ream Nusr’et haricinde henüz büyük bir operasyona girişmemişti. Nusr’et ile yakalanan ivmeden memnun olan Ferit Şahenk’in bu yıl parlatacağı markanın Kiva Han olacağı konuşuluyor. Nispetiye Caddesi’nde GQ’nun karşısında bulunan Kitchenette’in kapatılacağı ve Kiva Han’ın buraya açılacağı söylenen bir başka detay. Hatay ve Antep ağırlıklı lezzetlere sahip olan Kiva Han’ın Etiler’den başlayarak şubeleşme fikrini mantıklı buldum. Bakalım bu dedikodular gerçek olacak mı?

Senatörden davet aldı
Etiler Günaydın Steak House’ın başarılı işletmecisi Süleyman Dilek, genç yaşında önemli işler başarıyor. Ustası Cüneyt Asan’ın açtığı yolda başarıyla ilerleyen genç kasap geçtiğimiz ay dükkana gelen senatör Ryan T. McDougle’ı çok etkilemiş. Bunun üzerine senatör arkadaşlarının steak restoranlarına kendi usulünde et yapıldığını göstermesi için New York/Brooklyn’e davet etti. Dilek, Cüneyt Asan’ın oğlu Ahmet Berk ile birlikte Amerika’ya gidip ustalığını konuşturmuş.

<p class='MsoNormal'>Türkiye'nin birçok bölgesinde devam eden orman yangınlarına  müdahaleler devam

Müge Anlı'dan evleri yanan köy halkına ziyaret

Tarihi değiştiren araştırma: Machu Picchu'nun bilinenden daha eski olduğu ortaya çıktı

Kemerköy Termik Santrali'ne yaklasan yangin havadan görüntülendi

Evsel atıklar burada elektrik enerjisine dönüşüyor