• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
19 Nisan 2014 Cumartesi

Etiler Tatlıses’e kadın eli değdi!

Orkun Bulut
orkunbulut@gmail.com

Bazı isimler o kadar baskındır ki; çevrelerindeki her şey kendisinin gölgesinde kalır. Ülkemizde bunun en büyük örneklerinden biri İbrahim Tatlıses! Sanatçı, dünyada saygı gören ses yeteneğinin yanı sıra yeme-içme sektörüne ilk yatırım yapan isimler arasında yer alır. Son yıllarda, sektöre ilgi gösteren tüm işadamlarından, minimum 20 yıl önce gıdaya yatırım yapmıştı, Tatlıses. Çiğ köfte ve lahmacun konseptlerinde çok başarılı olmasına rağmen Seyrantepe dışında kebap şubelerinde hak ettiği seviyede büyüyemedi. Her geleneksel firmada olduğu gibi Tatlıses’te de görev ikinci kuşağa geçiyor. ‘İmparator’ lakaplı sanatçı varisi İdo’ya Etiler’deki şubenin işletmesini teslim etti. O da markayı yenileyerek kebabı daha ‘elit’ bir konsepte sokmak için annesi Derya Tuna ile birlikte kolları sıvadı. Derya Hanım, markanın göze çarpan tüm eksiklerini ‘kadın eliyle’ düzeltti.

Tuna’nın en büyük operasyonu mimari alanda oldu. Eskiden olan beyaz, kırmızı renkler yerini koyu gri ve ahşap tonlara bırakmış. Mekânın arkasında bulunan botanik bahçe tekrardan elden geçirilmiş. Salonla bahçeleri birbirinden ayıran camlarda bütünleyen temsili yaprak yapıştırmalar kullanılmış.

Yeni ismi ‘Kebap Mahali’

Derya Tuna’nın en büyük sürprizi ise isimde olacak. Mekânın ismi ‘Kebap Mahali’ oluyor. Tabi ki sonunda ‘by Tatlıses’ olmaya devam edecek. Okurken “Derya Tuna bu işlerden ne anlar” diye eleştirdiğinizi tahmin edebiliyorum. Aynı masaya oturduğumda gerçekten anladığına ikna oldum. Hatta Derya Hanım’ın, Tatlıses Lahmacun’un kurulduğu günlerde bütün işçilerin gece yarısı görevi bırakmasının ardından tesislere gidip sabahlara kadar soğan doğramışlığı bile var. Zaten Tatlıses’in gıda sektöründe atılım yaptığı yıllarda İbrahim Bey’in başarısının arkasındaki kişi de aslında o!

Fenomen ‘İmparator’

İstanbul’un elitleri her ne kadar lüks İtalyan ve Uzakdoğu sevseler de canları kebap ve lahmacun çeker. Özellikle lahmacun konusunda Tatlıses en iyilerden biri diyebilirim. Etsiz çiğ köftesinin ünü Türkiye sınırlarını aşmış durumda. Ana yemeklerdeyse ali nazik ve patates üzerinde et parçalarından oluşan ‘İmparator’ fenomen olmuş durumda. Derya Hanım’ın kadın eli tabaklardaki sunuma da yansımış. Pide ve yeşillerin etle renk uyumu bile dikkat çekiyor.

Derya Tuna’nın yapacağı değişikler bununla sınırlı kalmayacak. Önümüzdeki hafta yapılacak tabela değişikliğinin ardından ön bahçede özel çaylar ve nargile servis edilecek. Uzun lafın kısası; Tatlıses’in büyük ismine kadın elinin değmesi, mekâna olumlu yansımış…

HAFTANIN 5 POPÜLERİ

Lucca: İstanbul’un 4 mevsim en istikrarlı mekânı. Ama bahar aylarında bir başka güzel oluyor. Kimi ararsanız orada.
Fenix: Şehrin en yenisi. Rezervasyon yaptırmak için bile tanıdık aranan mekânda Zeynep Fadıllıoğlu’nun muhteşem mimarisi yemeklerin önüne geçmiş durumda. İlginin en büyük sebebi ‘merak’. Bakalım mekân bu meraklıları müdavime dönüştürebilecek mi?
Ali: Karaköy’ün tarihi Grifin Han’ında bir yıl olmadan ekol olma yolunda gidiyor. Küşlemesi dillere destan.
Kav Butik: Nişantaşı ahalisinin buluşma noktası. Cenk Çöteli’nin arkadaşları geceye başlamadan hâlâ burada buluşuyor.
Flamingo: Geçtiğimiz yıl ki popülerliği sekteye uğrasa da yavaş yavaş eski günlerine dönüyor. Emre Şen’in kum midyeli taglietellisini deneyin.

<p>Otto Yayınlarından çıkan 'Nebevi Liderlik ve Hz. Muhammed'  kitabı 508 sayfadan oluşuyor. Hz. Pey

Yalçın Akdoğan'ın yeni kitabı: “Nebevi Liderlik ve Hz. Muhammed”

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor