• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
6 Nisan 2014 Pazar

Dostluktan ‘süper güç’ doğuyor

Ferit Şahenk’in başlattığı restoranları satın alma rüzgarı tam duruldu derken işadamı 150 milyon dolarla Günaydın’ın %70 hissesini satın alarak yeni bir rekora imza attı. Bu satın almanın diğerlerinden farkı, Şahenk’in yakın dostu Mübariz Mansimov Gurbanoğlu’nun da ortaklığın içerisinde yer almasıydı. İkilinin ortaklıklarının daha ciddi bir seviyeye geleceği yatırım kulislerinde net olarak konuşuluyor. Geçen yıl Türkiye’nin ilk megayat limanı Bodrum Palmarina’yı turizmimize kazandıran Mübariz Bey’in marinasının içerisinde birçok Doğuş markası bulunuyordu. Söylentilere göre Palmali Turizm grubunun markaları Billionaire ve Cipriani’de işletme olarak D.ream bünyesine geçecek. İkilinin bu konuda yapacağı güç birliği sadece Türkiye’de değil, çevre ülkelerde bile büyük ses getirir…

Meksika esintileri

Bağdat Caddesi’nde kurumsal bistrolar ve nargile mekânlarının dışındaki sınırlı alternatiflerden biri olan Caddebostan Dilek de geçtiğimiz hafta ‘Meksika Esintileri’ adında bir hafta sonu organizasyonu düzenlendi. Beklentilerin çok üstünde olan katılımda lezzetler de oldukça başarılıydı. Bu tadımdan mönüye miras olarak fajita, quesadilla, buritto ve cajun tavuk kaldı. Dilek 67 yıl tarihi olan bir pastane olduğu için siz de ‘yemek’ algısı oluşturmayabilir. Caddebostan şubesi bu konuda zengin mönüsü ve düzgün servisiyle fikrinizi değiştirebilir. Atıştırmak için ideal!

Morini’den hafta sonu partileri…

Son yılların en çok konuşulan yatırımlarından biri şüphesiz Zorlu Center. 800 milyon dolarlık ihale bedeliyle konuşulduğu gibi bünyesinde açılan restoranlardan da oldukça bahsettik. Bunlar arasında ‘trend’olmayı başaran markaların başında Morini geliyor. Morini, bu başarısını ‘all about the choice’ ismindeki bahar mönüsü davetiyle taçlandırdı. Mekânın yemeklerinin başarısını biliyordum fakat DJ performanslı akşamlarına ilk kez rast geldim. Bu konsep “Morini Weekends” adı altında, cuma ve cumartesi akşamüstü dj performanslarıyla sürdürülecek.

Vale rezaleti çözülecek mi?

Hep söylerim; İstanbul’un park sorunu trafiğin önüne geçti. Geçmiş dönemlerdeki çarpık kentleşmeden dolayı bunu düzeltmek pek mümkün olmasa da Büyükşehir Belediyesi ‘İspark’ ile bu soruna kısmen çare bulmuştu. Nişantaşı, Bebek, Etiler ve Bağdat Caddesi gibi sosyal hayatın yoğun olduğu bölgelerde bu park sorununu mekânlar, vale sistemiyle çözmeye çalışıyor. Aslında müşteriye hizmet için uygulanan bu sistem çoğunlukla ‘sıkıntı’ yaratıyor. Bu sıkıntılar, Ece Sükan – Ümit Benan çiftinin gündüz vakti Bebek’in göbeğinde saldırıya uğramasıyla son raddeye geldi. Olayın aslını araştırdığımda Ümit Benan’ın valelere ağır küfürler edip tahrik ettiğini öğrensem de bu rezaletin bahanesi kesinlikle olamaz. Benan çifti bu rezaletle ilgili yasal süreci başlattılar.

Şikayetler büyük…

Ece Sükan’ın önemli bir magazin figürü olması, olay anında gazetecilerin orada bulunmasıyla bu vakâ medyada geniş yer buldu. Aslında buna benzer birçok olay sıklıkla İstanbul sokaklarında yaşanıyor. İşini düzgün yapan bazı istisnaları ayırırsak valelerden her türlü şikayet var. Bazısı bu hizmetten yararlanmasına rağmen park cezası yemesinden, bazısı yakıtının büyük oranda azalmasından, bazıları da verdikleri 20-30 liralık bedellerin bile küçümsenmesinden çok rahatsız. Bu sıkıntıların yanı sıra bir de asayiş ve güvenlik tehdidi oluşturunca iş korkutucu boyutlara geliyor.
Kendi gözlemlerim sonucunda bu sorunun en büyük kaynağının denetimsizlik olduğunu gördüm. Valeleri İspark mı, Trafik Şube Müdürlüğü mü denetliyor tam bir muamma. İşin gerçeği her iki kurum da bu sorumluluktan kaçıyor. 2005 yılında kurulan İspark’la sokak aralarında bulunan değnekçiliğe son veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuyla ilgili yeni bir çalışmasının olduğunu gazetemiz Haber Müdürü Özkan Tamirak ile ettiğim bir sohbette öğrendim. Operasyon, Vale olarak çalıştırılan kişilerin tamamının sigortalanması çevresinde bir düzenleme olacak. Bu sigorta kayıtları Vale şirketlerinden değil, mekânın kendisi tarafından yaptırılacak. Yeni uygulamaya göre Valeler, otomobilini çektiği müşteriden herhangi bir otopark parası ya da bahşiş talep edemeyecek. Görevli çektiği otomobili, bağlı bulunduğu eğlence mekânın kendi otoparkına götürebilecek. 2918 sayılı Trafik Kanununun 79. Maddesi gereğince sokak aralarına park edilen otomobillere ceza kesilmesi, otomobili bırakan vale hakkında altı aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilmesi ön görülüyor.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor