• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
24 Kasım 2013 Pazar

Doğu-batı sentezinin buluşturan Nomads

Yıllardır Türk turizminin en büyük sorunu konseptlerdeki karmaşa olmuştur. Yeme-içme ve eğlence sektöründeki mekânlar ya fazla batılı ya da çok Orient konseptlerle hizmet verdiler. Bunların sentezini tam anlamıyla doğru yapabilen mekânlarda gerekli istikrarı yakalayamamışlardı. Kuruçeşme Nomads bu konuda istikrarı yakalamışa benziyor. . Duvarında yüzlerce renkli, egzotik ve el yapımı Arap lambaları bulunduran barın göz kamaştırıcı ışıkları altındaki Nomads’ın giriş katı Doğu eğlencesinin kapılarını aralarken; üst katı ise İstanbul Boğazı’nın eşsiz manzarasıyla büyülüyor.

Tasarımıyla klasik Arap evini yansıtan mekân mistik eğlence anlayışını Arap ve Türk müziğiyle harmanlayarak, farklı bir ambiyans yarattı. Dans grubunun yaptığı fusion oryantal dansları bir yetenek yarışması jürisi gibi izliyorsunuz. Finalde Müslüm Döner’in muazzam darbuka şovu büyüleyici.

Mezelere Ortadoğu dokunuşu

Konseptte eğlence ve müzik bu kadar ön plana geçince yemeklerden hep rol çalınıyor. Yemek başlamadan önce Necefli Maşrapayla ellerinizi gül suyuyla yıkıyorsunuz. Standart mönüsünde misafirlere 4 ana yemek grubu sırasıyla sunuluyor. Soğuk ve sıcak mezelerde lezzetleri baharatlar hakim. Muhammara, Lübnan usulü narlı patlıcan ezmesi, Ebreh (Sarma), Hibeş ve Köpeoğlu Mançısı’nin tadına bakabilirsiniz. Ara sıcaklar kategorisinde, Falafel, Sebzeli Pastırmalı Börek, Sebzeli Kıymalı İçli Köfte hem damak tadınıza hem de göz zevkinize hitap edecek. Ana yemekte ise Dana İncik, Nomads Köfte ve Fettush Salatası sizi tıka basa doyurmuş oluyor….

Pasajda lokal eğlence

Son yıllarda dünyadaki ‘lokal eğlence’ akımı ülkemize de sıçradı. Arabayla mekân mekân gezmek yerine birbirine kapı komşusu dükkanlarda yemek yiyip eğlenmek şu sıralar çok moda. Bu modanın en belirgin olduğu semt ise Nişantaşı. Hafta içi Atiye Sokak ve Abdi İpekçi’de yemek, sonrasında ise Reasürans Pasajı’nda eğlenmek ritüel haline geldi. İşletme ve müzik kalitesi vasatın altında olan Corridor yıllardır pasajın içinde rakipsizdi. 3 yıl önce açılan 37, Corridor’a alternatif oldu. 37’nin birden bu başarıyı yakalamasında Gökçen Paprika’nın payı büyük. Geçtiğimiz yıl Billionaire’de partiler yapan Paprika arkadaş çevresini mekânın müdavimi yapmayı başardı. Paprika Perşembe günleri DJ kabinine geçip ‘arabesk’ partiler de yapıyor. Özellikle salı ve perşembe günleri yolunuz düşerse 37’ye uğrayın…

Şehrin en konuşulan mekânı

İstanbul yeme-içme sektörüne yeni mekânlar kazandıran Zorlu Center’ın şimdilik en popüler restoranı Jamie’s Italian. Açılmadan önce Jamie Oliver hayranları tarafından merakla beklenen mekân, nihayet geçtiğimiz ay kapılarını müşterilerine açtı. TURYİD başkanı Kaya Demirer’in sahibi olduğu İtalyan Lezzetler A.Ş şirketinin getirdiği Jamie’s Italian olumlu ve olumsuz açıdan şehrin en çok konuşulan mekânı…
Her şeyden önce restorana ismini veren Jamie Oliver gastronomi dünyasının beyaz cama yansıyan en büyük starlarından. Hem de bunu entertainment dünyasının merkezi Amerika’da değil, BBC ile Britanya’da yapmayı başarmış. Onun İtalyan konseptindeki başarısının altında ise öğretmeni Antonio Carluccio ve şimdiki ortağı Gennaro Contaldo’nun emeği var. 2008’de Oxford’da açılan ilk restoranın ardından kurumsallaşıp hızlı bir şekilde dünyaya açılmış Jamie’s Italian.
Zorlu Center’ın ön cephesinde bulunan restoran 4 farklı bölümden oluşsa da mimari dekorasyonu ile bütünlüğü sağlamış. Bu düzen ve 400 kişilik kapasitesiyle şu ana kadar açılmış en büyük Jamie’s Italian burası olmuş oluyor. Masaların düzenleri ve bakır asma avizeler sizi hemen markanın Londra’daki havasına götürüyor. Fine-dinning düzeyine yakın İtalyan yemekleri beklemenize rağmen restoranın sizi rahat ettirecek bir havası var.

Lazanya fenomen olur!

Lezzetlere gelince ise; beklentilerinizi karşılıyor diyebilirim. Marka, ekmek konusuna özel önem gösteriyor. Başlangıç kuverinde özel zeytinyağı ve konservelenmiş domates parçacıkları geliyor. Bir yığın ekmek seçeneğinin içerisinde ise bunlara en yakışanı ise ‘Muzika Ekmeği’. Dünya gastronomi tarihinde en ilginç hikayelerden birine sahip olan bu Sardunya usulü ekmeği İstanbul’da ilk kez gerçeğine en yakın şekilde yedim. Yine sardunya peynirinden yapılan mozarella, arancini (risotto topları), 3 peynirli gnocchi’nin öne çıktığı ara sıcaklar başarılı. El yapımı makarnalar arasında ise karidesli linguini ve ‘kara melek’i şiddetle tavsiye ediyorum. Ama Jamie’s Italian’ı diğer İtalyan restoranlarından ayıracak en belirgin lezzeti ise özel lazanyaları. Bunun sırrı ise Portekiz’den getirtilen özel lazanya hamuru…

Servis aksıyor

Yazının başında belirttiğim gibi Jamie’s Kitchen olumlu ve olumsuz açıdan şehrin en çok konuşulan restoranı. Konsept ve ülkeye uyum bakımından mekân başarılı olsa da servisinin yavaşlığı nedeniyle müşterileri tarafından oldukça eleştiriliyor. Bu sorunu bende fark ettim. Sorun tamamen salon personelinden kaynaklanıyor. Salon personeli arkadaşlar Jamie Oliver’ın ekibinden müthiş bir eğitim almış. Yemekleri mutfakta kendi hazırlıyor muşçasına doğru ve heyecanlı anlatıp müşteriyi yönlendiriyor. Tabi bunları yaparken bir masada fazla kalmış olunca diğer masaların siparişleri gecikiyor. Bence personelin konusuna hakim, samimi hali çok başarılı. Ekibe biraz daha takviye olursa sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum.

Jamie Oliver’ın gelmemesi üzücü

Bir diğer eleştiri konusu ise Jamie Oliver’ın İstanbul şubesiyle yerinde ilgilenmemesi. Uygulama olarak eksiksiz olsa da Jamie’nin İstanbul’a gelmemesi kendisi için büyük kayıp. Jamie’s Italian dünyada büyüse de İtalya’ya girmeyi düşünmüyor. Benim iddiam ise İtalya dışındaki en lezzetli İtalyan yemeği Türkiye’de yapılır. İtalyan mutfağının dayandığı felsefe olan “mevsim” yemeklerine en uygun ürünler Türkiye’de yetişiyor. Ortadoğu’daki potansiyel bu tip markalar için çok cazip olsa da İstanbul’un diğerlerinden farkını çok azı kavrayabiliyor. Markayı Türkiye’ye getiren Kaya Demirer umarım bunu Jamie Oliver’a anlatabilir…

<p>Bozkurt'ta selde hasar gören 10 katlı bina iş makinesiyle yıkıldı.</p>

Bozkurt'ta 10 katlı bina böyle yıkıldı

Sel felaketinin çevre sorunlarına da yol açan izleri 3 aydır silinemedi

Cevizi 1 gece suda bekletip içerseniz... Faydasını bir bilseniz

4 bin yıllık gizem çözüldü! Çığlık atan mumyanın sırrı ne?