• $16,8336
  • €17,6167
  • 977.956
  • 2468.85
28 Haziran 2014 Cumartesi

‘Detox’ tatil modası

1950’li yıllardan sonra dünyayı kasıp, kavuran hazır yemek sektörü yerini tekrardan doğallığa bırakıyor. Tüm dünyada gıda ve beslenme üzerine müthiş bir bilinçlenme gelişirken buna bağlı olarak yeni sistemler hızla gelişiyor. Bununla birlikte sadece sağlıklı beslenmek, zayıflamak ve detoks üzerine turizm seçenekleri gün geçtikçe popülerleşti. Eskiden askeri kampları andıran tesislerde, 4 duvar arasında detoks yapmak yerine deniz ve güneşten faydalanılan tesis sayısı gün geçtikçe artıyor.

Türkiye’de Naomi etkisi

Bu tip turizmin en hızlı yükselen ülkelerinin başında Türkiye geliyor. Özellikle Naomi Campbell ve Kelly Brook’un Bodrum LifeCo’da kampa girmelerinin dünya medyasında yer alması bölge tanıtımına büyük katkı sağladı. Talep artınca buradaki bazı tesislerde hedef kitlesini bu müşteri portföyüne yönelttiği gibi mönülerini de bu tip beslenmeye göre ayarlıyorlar.
Bu tesislerden biri olan Sienji Well-Being Resort Avrupa’nın en iyi Spa ve Sağlık oteli ödülüne layık görüldü. 2009 yılında Bodrum’un Kadıkalesi Koyu’nda Gardens Of Babylon ismiyle açılan tesis mevcut olan sağlıklı yaşam bölümünü yenilenmesinin ardından ismini de değiştirmeye karar vermiş. Tesis, müthiş Yunan Adaları manzarası, denizi, konforlu odalarından ziyade detoks beslenme mönüleriyle ön plana çıkıyor.
Sağlık turizminde en çok konuşulan beslenme biçimi çiğ, bitkisel ağırlıklı olan ‘Raw Food’. Yeşillikler, filizler, meyveler, sebzeler, kuruyemişler ve tohumların dengeli bir biçimde tüketilmesinden oluşan ‘Raw’ beslenmeyi hayat tarzı haline getirenlerin sayısı hiç de az değil. Detoks etkisiyle vücudu temizlenmesiyle birlikte kanser tedavisi için de özel olarak tercih ediliyor. Toplumda bilinen aksine Raw Food bir kilo verme yöntemi değil. Vücudunuzun ihtiyacı olanı neyse (kilo alma ya da verme) size onu sağlıyor. Sianji’nin raw mönüsünde suşi ve pizza çok başarılı. Küçük ‘shot’ bardaklarda verilen çim suyu sağlıklı olmasının yanında enteresan bir lezzete sahip.

Besyo öğrencilerini ‘süpürge’ yapan patron!

Tesisin sahibi Çakır ailesiyle tanıştığınızda sağlıklı beslenmenin faydalarını canlı olarak görüyorsunuz. 58 yaşındaki Recai Çakır, her gün 2 saatlik basketbol maçını tıkanmadan yapıyor. Otelin animasyon kadrosundaki Besyo öğrencilerinden oluşan genç rakiplerini adeta süpürge ediyor.
Kızı Çisem Çakır detoks bölümünün başında. Endüstriyel Tasarım öğrencisiyken babası Recai Bey’in isteğiyle yurtdışında bu tip beslenme üzerine eğitim alan Çisem Hanım ürünün doğallığına çok önem veriyor. Üreticilere pek güvenmeyen Çakır ailesi, Gümüşlük’te 20 yıldır el değmemiş bir araziyi almışlar. Burada kuyu suyu da bulmalarıyla önümüzdeki yıl kendi yetiştirdikleri organik ürünleri yemeklerinde kullanacaklar.
Tesisi diğerlerinden farklı kılan en büyük özellik ise otelin sadece detoks odaklı olmaması. Sağlık programları genelde bireysel ya da 2 kişi olur. Diyet mönülerin dışında alternatiflerin olmasıyla kalabalık aile tatilleri için de ideal olduğunu gözlemledim. Dünyada böyle iki alternatifli bir Sağlık turizm tesisi yok. Bunun avantaj mı, dezavantaj mı olduğunu zaman göstecek…

Bir yaz klasiği: ‘Lahmacun’ geyikleri

Eski bir medya geleneği olan yaz ayı trendleri arasında son yıllarda bir lahmacun fırtınası aldı başını gidiyor. Eskiden magazin yazarlarından okuduğumuz bu lahmacun popülasyonu artık ekonomi sayfalarını bile meşgul ediyor. Durum öyle bir hale geldi ki; beachlerin popülerlik reytingleri lahmacunun mönü fiyatıyla belirlenir duruma geldi. İşin gerçeği bizim insanımız deyim yerindeyse ‘kazıklanmayı’ seviyor. Kışın ‘Steak House’larda kazıklanan bizimkiler, yazın da bile bile beachlerde ‘lahmacun’ odaklı kazıklanıp bunu sohbetlerine konu ediyorlar. Dünya turizminde adını duyurmuş, büyük saygı gören Maçakızı Otel mutfağının Türkiye’de sadece lahmacunla anılması da işin bir başka vahim boyutu. Washington D.C’de 18 yıl boyunca Amerikan senatosundan önemli isimleri restoranında ağırlamayı başaran Sahir Erozan bu gidişle bir kebap salonu açarsa kimse şaşırmasın.

Beşinci ‘House’ Bomonti’ye

10 küsur yıldır kurumsal ‘cafe’ konseptlerinde yemek ve mimari olarak fark yaratan ‘The House Cafe’nin patronları Canan Özdemir ve Ferit Baltacıoğlu otel projeleriyle turizme de el atmıştı. Bugüne kadar 4 otel hizmete sokan ortaklar beşinci projesini Yenigün İnşaat ile birlikte Bomonti’ye yapacak. Bu projenin diğer House’lardan farkı içerisinde ‘rezidans’ konutlarında bulunması olacak. Bu farklı girişimden haber alır almaz büyüğüm Sermet Severöz ile Canan Özdemir ve projenin konsept sahibi FYP’den Füsun Yılmaz Phillipson’la Nopa’da buluştuk. Füsun Hanım projeden önce ‘Bomonti Güzelleştirme Derneği’ni kurmuş. Bomonti’nin semt havası yaratan tüm fotoğraflarını Merve Hasman’a çektirmiş.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı