• $15,4952
  • €16,14
  • 900.535
  • 2419.23
16 Haziran 2013 Pazar

Çin işi, simetrik lezzetler!

Yeme-içme sektöründeki büyümenin en gözle görülür lokasyonu şüphesiz Nispetiye Caddesi oldu. Yerli yatırımcıların dışında birçok yabancı yatırımcı bu durumu görerek dünyaca ünlü markaları buraya taşımak için harekete geçmişti. Bunların arasında elini en çabuk tutan P.F Chang’s markasını getiren Bassam Assaad’ın firması Assaad oldu. 
P.F Chang’s ın dünyada 225’den fazla şube açtığını ve Amerika’nın en iyi çin restoranı olduğunu hem yurt dışında yaşayanlardan hem de meslektaşlarımın yazılarından okumuşsunuzdur.  Dünyaya açılmış franchising sistemlerde bazı değişiklikler görmeye alışkınız. Fakat bu durum P.F Chang’s restoranlarında yok. 

Lezzetleri bire bir
Bahsettiğim konu sadece ürün ve sos formülleri değil. Servis edilen et, tavuk, balık, karides ve sebzelerin hepsinin boyları standart. Mekâna müdavim olduysan simetri hastalığına yakalanabilirsiniz(!) Bu detayların lezzetten öte, görsele olan duyarlılık sebebiyle bu kadar hassas olunduğunu düşünüyorum. Güzel sanatlar fakültesi, grafik tasarım mezunu olan Philip Chang’ın tabağın görseline olan takıntısını aynı eğitimi görmüş biri olarak gayet iyi kavradım.
Uzakdoğu restoranları açıldıklarında kabul görmesi uzun sürer. P.F Chang’s ın bu denli kısa bir sürede buluşma noktası olmasında lokasyonun yanı sıra yönetimsel başarısı da mevcut. Etiler şubenin başındaki Ahmet Baran Ayla bu iş için biçilmiş kaftan olmuş. Kariyerinin büyük bölümünü Amerika ve Singapur’da geçiren Ayla markanın uluslararası duruşuna korurken Türk misafirperverliğini de işini yansıtmış. Ekipte inanılmaz bir eğitimden geçmiş. Her garson hizmet ettiği masada sosları büyük bir beceriyle hazırlayıp servis edebiliyor.

Dali Chicken’ı deneyin
P.F Chang’s lezzetlerine gelince ‘dynamite shrimp’den bahsetmeden olmaz. Türkiye’de de en çok ilgi gören seçenek bu özel soslu karides diyebilirim. Çerez yer gibi, sohbet ederken nasıl bitirdiğinizi anlamıyorsunuz bile. Karideslerin hepsinin aynı boyutta olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Özel soslarla hazırlanan ‘kuşkonmaz’ ve marul arasında çiğ köfte gibi yenilen ‘chicken lettuca wraps’ önerebileceğim başlangıçlar arasında. Ana yemeklere geldiğimizde özellikle acı sevenler ‘Dali Chicken’a bayılacaktır. Tavukların birlikte haşlandığı sebze ve biberlerin kattığı aroma ağızda tarifsiz bir tat bırakıyor.

Assolist Oolong Sea Bass
P.F Chang’s ana yemeklerinin bence assolisti Oolong sea bass! Atlantik Okyanusu’nun 400 metre aşağısında yüzen bu balığın kendinden fazla yağlı olması. Black Code gibi pahalı bir balık olduğundan fine-dinning restoranlara gidenler mutlaka tadına hâkimdirler. Tatlı olarak ise banana spring roll’u denemenizi önerebilirim…

Kuum Otel’e mükemmellik sertifikası
En lüks tatil beldemiz Türkbükü dünya turizminde de gün geçtikçe önemli yerlere geliyor. 
Hem Türk hem de uluslararası birçok ünlünün tatile geldiği Türkbükü’nde tesisler de yavaş yavaş dünyada kabul görüyor. Dünyanın en iyi seyahat sitelerinden biri olan tripadviser.com Kuum Otel’e “mükemmeliyet sertifikası” ile ödüllendirdi. Böyle önemli bir sertifikanın Kuum Otel tarafından alınması Türk turizmi için büyük kazanç. Otelin sahibi Orkun Tuncel ve ekibini başarılarından dolayı tebrik ediyorum…

Adalar manzaralı balık keyfi…
Trafik ve park problemi nedeniyle Anadolu yakasında yaşayan kesim Boğaz’da balık keyfinden yavaş yavaş vazgeçiyor. Bu vazgeçmeyi hızlandıran en büyük unsur ise Anadolu yakasında birbiri ardına açılan başarılı balık restoranları. Bu restoranlardan biri de Kotra Balık. Küçükyalı sahil yolunda bulunan Kotra Balık bölgenin en keyifli mekânı olmaya aday. Fiyat politikasını da gayet makul bir şekilde mönüsüne yansıtan mekânın bölgede birçok müdavimi var. Prens Adaları manzaralı 80 kişilik terası da yazın gelmesiyle birlikte hizmete girdi…

Babalar Günü tavsiyesi
Malûm, bugün babalar günü. Babamıza vereceğimiz en güzel hediye ailece edilecek lezzetli bir kahvaltıdır. Bu kahvaltıyı dışarıda, marina havasında yapmak isteyenler için Ataköy Nossa Costa özel bir mönü hazırlamış. 120 çeşit kahvaltının olacağı bu özel gün için 3 tarafı denizlerle çevrili huzur dolu bir gün geçirmeyi planlayanlara güzel bir alternatif olabilir.

<p>T-129 ATAK ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirdi. Helikopterin ilk teslimat ise  2

TAARRUZ VE TAKTİK KEŞİF HELİKOPTERİ - T129 ATAK

Kupa artık sahibinin ellerinde!

Başkan Erdoğan Bir Şiir Bir Hayat-Zindandan Mehmed'e Mektup Sergisi'ni gezdi

Başkan Erdoğan Katar emirini Vahdettin Köşkü'nde kabul etti