• $9,3153
  • €10,8565
  • 531.818
  • 1429.85
26 Mayıs 2013 Pazar

Boğaz’da Antep lezzetleri

Dünyada ülke mutfakları hep konuşulsa da şöyle bilinen, kendine has tarzı olan şehir mutfağı pek yoktur. Bu az olan şehir mutfaklarını en iyi temsil eden ise Antep lezzetleridir. Dünyanın dört bir yanında bilinmesi gerekmesine rağmen başta Anteplilerin bu işe sahip çıkmamasından dolayı fazlaca ‘yerel’ kalmış durumda. Söz konusu Antep lezzetleri olunca bu konudaki en tutucu restoran Nezih’ten bahsetmeden olmaz.

Antep Mutfağı’nın gönüllü elçisi
Aslında Nezih bir Antep restoranı olmanın ötesinde kültür elçisi gibi. Nezih’in sahibi Galip Öztürk oluşturduğu bu ruhun sırrını çok basit özetleyerek ‘30 yıl önce ninelerimden yediğim lezzeti değiştirmeden uyguluyorum’ diyor. Ben daha önce çalıştığı mutfağın tarihine bu kadar hakim birini görmemiştim. Galip Bey, restoran sahibinden çok bir tarihçi gibi her şeyi anlatıyor. Her şeyin yalını ve özünün doğru olduğuna inanıyor. O yüzden yemeklerde kullanılan her ürünü Antep’te kendisi üretiyor, Servisi özel bakır tabaklarda sunuyor. Nezih’i lezzetlerinden öte fenomen yapan ise kendisine misyon edindiği Antep Mutfağı ruhunu yaşatma isteği. 

Ale Nazik’i deneyin!
Mekânın en büyük spesiyali, Anteplilerin milli yemeği olan yuvalama. Bakır tabakta servis edilen yuvalama Nezih için simge niteliğinde. Nezih’in bana öğrettiği en büyük şey Antep Mutfağı’nın etle fazla bir alakası olmadığı ve genelde soğuklardan oluştuğuydu. Burada öyle soğuklarla karşılaştım ki; ege mezelerini tahtından sallar! Zahter isimli taze dağ kekiğiyle yapılan salataya bayıldım. Aynı zamanda hazımsızlığında doğal ilacı olduğu söyleniyor bu Zahter için! İnce bulgurda yuvarlanarak yapılan Halep ve Antep’ten getirtilen salça ile yapılan patlıcan dolma oldukça iddialı. Ana yemeklerde ise yıllardır kebapçılarda yediğimiz Ali Nazik’in orijinal hali ‘Ale Nazik’ müthişti. 
Söz konusu Antep olunca tatlılardan ne kadar kaçmak isteseniz de bir şekilde kendinizi dondurma ile servis edilen katmer yerken buluyorsunuz. Nezih’de lezzetleri izlemekten bir ara Boğaz kenarında olduğunu unutuyor insan. Rumelihisarı’nda muhteşem manzarası, yeşil bitki örtüsü ile kendinizi oldukça huzurlu hissediyorsunuz. Hem lezzetleri hem de manzarası muhteşem olan Nezih’i şiddetle tavsiye ederim.

Kuruçeşme ‘Albüm’üne kavuştu
İlk kez bu köşeden sizlere duyurduğum Kuruçeşme’nin en yenisi Albüm nihayet geçen hafta açıldı. Eat&More grubun işletmesini üstlendiği Albüm bu sene trend olur. Uzun zamandır eğlence sektöründen uzak duran Aybars Atik trend belirleme konusunda uzmandır. Şu an başarılı olmuş bütün kulüpler onun işletmeciliğindeki Gatto’nun devamı. Reina ve Sortie’den sıkılanlar için doğru bir alternatif olacağı ilk günden belli. 

Lahmacunla rant sağlanır mı?
Bütün kış insanların steak houselar’da ödediği multi hesapları dinlemekten hepimize gına geldi. Havalar ısınıp, Bodrum mevsimi başlayınca bu hikâye, yılların klasiği Maçakızı’nın 50 liralık lahmacununa döndü. Maçakızı işletmecisi Sahir Erozan konuşulan bu haberlerden çok rahatsız olmamış ki meşhur lahmacun artı ayran tarifesini 64 liraya çıkarmış. Sahir Erozan’ı eleştirenler aslında büyük resmi göremiyor. Erozan, yıllarca Washington D.C’de önemli senatör ve meclis üyelerine hizmet vermiş. Başarılı olan otel konseptini, beach ve restoran bölümleriyle de nasıl popüler yapacağını çok iyi biliyor. Yoksa koskoca Maçakızı lahmacundan ettiği kâra muhtaç değil. Hatta satmasa, kimse ‘niye yok’ demez. Ama Erozan pahalı lahmacunu bir tanıtım aracı olarak zekice kullanıyor. Soran olursa ‘ben konsept satıyorum’ diyor. Sektörde bol para harcayan kişilerin yedikleri pahalı yemekleri anlatmayı sevdiklerini bildiği için pahalılığı avantaja çevirmiş Erozan! Bir de bizim entel yazarların bu tip fiyatlar üzerine yazı yazıp eleştirmeyi sevdiğini de iyi biliyor…

Mor Meyhane terasa çıktı
Meyhane konseptini tekrardan canlandıran Mor Meyhane geçtiğimiz yaz lezzet ve eğlencelerini Çeşme’ye taşımıştı. Mekânın işletmecileri Yavuz Coşar, İlgi Gövsa ve Abdurrahman Kılıç, bu yaz İstanbul’daki müdavimlerinin yoğun baskısını dinleyerek oldukları yerde kalmaya karar verdiler. Bulunduğu binanın terasında hizmet verecek olan Mor Meyhane Teras önümüzdeki hafta açılıyor.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Başkan Recep Tayip Erdoğan'a Angola ziyaretinde  eşlik eden eşi

“Geleceği kadınlar belirleyecek”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi

Bufalonun hatası canına mal oluyordu! İşte o anlar...

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu