• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
2 Şubat 2014 Pazar

Bağdat Caddesi’nin Viyanalısı!

Yeme-içme sektöründe yapılan büyük yatırımların ardından birçok marka Türkiye’de şubeleşmek için can atsa dahi çoğu bekledikleri başarıyı elde edemiyor. Başarısızlığın en büyük sebebi ise ‘franchise’ kurallarının katılığı. Firmalar, yemek reçetelerinde merkezde kullanılan ürünlerde diretince ülkemizin gümrük kurallarına takılıyorlar. Türkiye’nin tarım ülkesi olmasının verdiği bollukla yerel ürünleri reçeteye uydurmayı başaran ‘franchise’ restoranlar kalıcı başarıyı yakalıyor. Bu geçiş sürecini rahatlıkla gerçekleştiren markalara baktığınızda Türk yatırımcıların olduğunu görüyoruz.
Bu konudaki temkinli markalardan biri de Coffeeshop Company’di. Dünyanın en büyük kahve üreticilerinden biri olan firma, ülkelerin su değerlerinin değişmesi nedeniyle agresif bir büyüme tercih etmemişti. Son yıllarda bu su ayarlarını ‘standart’ hale getiren buluşu icat edilince özellikle Avrupa’da şubeleşmeye başladı.
Marka bir buçuk yıl önce Türkiye pazarına da girdi. Viyana’da yaşayan Ceyhun Pusmaz buradaki dostluklarını kullanarak Coffeeeshop’ı Türkiye’ye getirmeyi başarmış. Caddebostan Bağdat Caddesi üzerinde bulunan şube şu ana kadar açılanlar arasında en popüleri. Açılalı henüz 3 ay olmasına rağmen ‘cadde’ ahalisi şimdiden markayı çok sevdi.
Marka kahveyle ön planda gözükse de Viyana lezzetleri konusunda da Türkiye’deki sınırlı alternatiflerden biri. Osmanlı soyundan gelen bizler Akdeniz’e kıyısı olmayan Avrupa ülkelerini pek zengin bulmayız. Avusturya, özellikle de Viyana mutfağı bu örneğin dışında kalır. Avrupa’nın en köklü imparatorluklarından biri olan Avusturya-Macaristan Krallığı’nın başkentinin olmasının payı büyük. Çok uluslu olan bu imparatorluk zamanında kültürlerinde etkisiyle mutfağın zenginliği artmış. Bugünlere gelinirken de Viyana mutfağı bozulmadan kendini korumayı başarmış.
Coffeeshop’ta Viyana mutfağından lezzetlerini mönüsüne koymuş. Bunların arasında bir klasik olan ‘Şinitzel’ de var. Sunum yapılan tabak şinitzele göre küçük olsa da lezzeti ‘Viyana’ normlarına uygun diyebilirim.
Markanın mönüsündeki en iddialı lezzet Şinitzel olsa da başka Viyanalı lezzetler de bulunuyor. Kemik sosunda sebzelerle pişirilmiş dana eti ‘Gulaş’ ve Avusturya-Macaristan Kaiser’i Franz Joseph I’in favori yemeği ‘Tafelspitz’ de meraklıları için mönüde yerini almış.
Coffeeshop’ın en iddialı olduğu konu ise adından da belli olacağı gibi kahveleri. Benim gibi daha uzun sürede çekilen kahveleri seviyorsanız Viyana stili kahveleri denemelisiniz. Yumuşak içimli bu kahvelerin yanı sıra dünyanın en pahalı kahvesi olarak bilinen ‘Jamaica Blue Mountainda satılıyor. Bob Marley’in oğullarının üreticisi olduğu bu kahvenin sunumu çok enteresan. Mutlaka denemenizi önereceğim bu kahvenin Bob Marley’e dayanan hikayesini başka bir yazıda sizlerle paylaşacağım…
Konsept olarak çok başarılı görsem de Coffeeshop Company’nin oturma düzenlerini çok rahatsız buldum. Kahve-tatlı kombinasyonu göz önünde olduğunda başarılı gözükse de Şinitzel, Gulaş ve Tafelspitz için sunumları zayıf bırakıyor…

Suadiye Ziyade Fasıl’ın eğlenceleri albüm oluyor…

Fasılı sosyeteyle tanıştıran mekân ‘Ziyade Fasıl’ın Levent şubesi geçtiğimiz yıl kapansa da aynı eğlence Suadiye’de devam ediyor. Mekânın meşhur gösteri ekibi gelenleri eğlenceden adeta ‘mest’ ediyor. 2005’ten bu yana çekirdek kadrolarını bozmayan bu 6 kişilik ekibin yaptığı eğlenceler albüm oluyor! Mekânın ortaklarından Aytunç Mekik, uzun zamandır üzerinde çalıştığı bu projeyi yaz aylarında hayata geçirmeyi planlıyor…

İzmir gecelerine İstanbul’dan transfer!

Söz konusu eğlence dünyası olunca 90’ların sonu 2000’lerin başı altın çağıdır. Bu dönemin en etkili işletmecilerinden biri de Candan Topdemir. Olmaz denilen her mekânı popüler yapan Topdemir son 5 yıldır küsüp, sektörden uzaklaşmıştı. Şimdi geri dönüyor! Hem de çok sevdiği İzmir’inde… Geçtiğimiz hafta kapılarını açan, Alsancak’ta bulunan ‘Salon İzmir Club’ın tüm konseptini oluşturan Topdemir sezonu burada geçirecek. İzmir eğlence hayatında henüz ‘ekol’ denilecek bir mekân yok. Candan Topdemir bu konuda çok iddialı. Geçmiş yıllarda Çeşme’de açtığı mekânları trend yapan Topdemir’in iddiasında başarılı olup olamayacağını zaman gösterecek…

Chanta’dan çarşamba sürprizi!

Son yıllarda hareketsiz olan Asmalı Mescit eğlencelerine hayat veren Chanta hafta içi partilerine başlıyor. Özgür Aras, Mehmet Ali Erbil ve Stelyo Pipis’in mekânı, 5 Şubat Çarşamba günü Dj kabinini Ozan Doğulu’ya emanet edecek. Türkçe müzik konusunda ısrarcı olan mekân bu geceye özel playlisti tamamen ünlü müzisyene bıraktı. Hem iyi müzik hem de eğlence isteyenlere duyurulur!

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

NATO, deniz korsanlarına karşı Türk yazılımlarıyla hazırlanacak

Yerli etlik damızlık tavuk 'Anadolu-T' beyaz et sektörüne kazandırıldı

İlk kez duyacaksınız! Yaprağından sızan süt tam bir şifa kaynağı