• $16,6643
  • €17,6024
  • 976.957
  • 2529.71
19 Ağustos 2012 Pazar

Asmalımescit'te değişim sürüyor

Masa - sandalye krizinden bu yana sürekli gündemde olan Asmalımescit'te geçenlerde çoğu mekan ve işletmenin tabelası vinçlerle indirildi.

Gerekçe olarak ise  ''tarihi binalarda görüntü kirliliğine sebep olduğu'' gösterildi. Yine buradaki esnaf ve mekanlar ayaklanıp tepki göstermeye başladılar. Aslında bu görüntü kirliliği bütün turizm bölgelerimizde mevcut. Eğer bu kirlilik düzeltilecekse Beyoğlu - Tünel bölgesinden başlanması çok doğal bir süreç. Yurt dışından İstanbul'a gelen turistlerin ajandasındaki ilk bölge Beyoğlu - Tünel hattıdır. Bu bölgede değişim şart. Masa - sandalye düzenlemesi çok tartışılsa da yerinde bir karar olduğu her geçen gün daha da anlaşılıyor. Burada bulunan işletmeler yanlış olan eski düzeni savunmak yerine turizme uygun yapılanmaya gitseler bölgede daha kaliteli müşteri profili oluşacak. Bu bölgenin yerli turistten ziyade yabancı turiste hizmet edecek şekilde düzenlenmesi gerek. Sinema sektöründen 2-3 kişi rahat takılsın diye salaş bir tarzda ısrar edilmesi çok yanlış. Turizm bölgesinde mekan açıyorsan turizmci gibi davranmak bu bölgedeki işletme ve personelin vatandaşlık görevi.  Bölgedeki dönüşüm, kurumsal anlamda sağlam mekanları eskisinden de daha iyi duruma getirdi. Umarım diğer mekanlar da bu dönüşümü bir an önce sağlar ve nitelikli turiste hak ettiği hizmeti verebilir.

Eğlenmeye Ablam'a gidilecek
Geçen yıl özelliklede Türk pop müziğiyle eğlenmek isteyenlerin tek adresi olmuştu Eelence. Yaz aylarında Özgür Aras konsepti değiştirmeden yenilikler yapmak istiyordu. Büyük bir tadilatın ardından Eelence 'Ablam' olarak hizmete açıldı. Mekan dekorasyon olarak tamamıyla değişmiş. Eelence tarzında farklı bir mekan olmuş Ablam. Çok sıklıkla olmasa da bu yıl müziklerde yabancı popüler şarkılar olacak olması da bence iyi düşünülmüş bir hamle. Ablam'ı henüz göremeyenlere şiddetle tavsiye ediyorum.

Cahide'de Türk işi Latin eğlencesi
Son 15 yılda eğlence sektöründe kimsenin denemeye cesaret edemediği konseptleri mekanlarında uygulayarak çığır açan İzzet Çapa ekibiyle birlikte bayram için çılgın bir konsepte imza atıyor. 'Carnival a la Turca' ismini verdiği konsept ile Latin eğlencesi Cahide'de Türkleştirilmiş. Karnaval havasındaki eğlencede sambacılar yerine oryantaller sahneye çıkacak. Çapamarka ekibi dekorasyon konusunda da Brezilya havasını verebilmek için ince eleyip sık dokumuş. Mekana sırf bu konsept için suni bir plaj yapıldı. Muz, elma ve tropik meyveler masalara sarkıtılacak. Mekanın girişindeki afişte yazan 'İstanbul De Jenerio' ile zaten sizi beklentiye sokuyor. Mekanın mutfak şefi Gazi - Bilal Ateş kardeşler de lezzetli bir mönü hazırlamışlar. Bayramda İstanbul'da kalanlar farklı bir eğlence istiyorlarsa mutlaka Cahide'ye gitmeliler...

<span style='font-size: 1.6rem;'>Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan, temasında darbe, direniş ve özgü

On5Sıfır7 Film Haftası'nın basın toplantısı gerçekleşti

İşte haftanın yalanları! Hepsi tek tek deşifre edildi

Çölün altında Türk mucizesi! Neredeyse Çin Seddi kadar uzun...

Dünyanın gözü bu fuarda! SEDEC 2022'nin açılı yapıldı