• $17,955
  • €18,2617
  • 1027.28
  • 2857.18
14 Nisan 2011 Perşembe

Tam 22 sene sonra

Los Angeles
Bundan 22 sene önce yaz sıcağının ortasında, bir arabaya doluştuk ailece. Amerika içinde bir yol seyahatine çıktık. Yolda araba bozuldu, fazla bir arada olmak o çocuk halime bile kimi zaman iyi gelmedi, büyüklerin kaprisleriyle bizim taleplerimiz birleşince hiç de öyle keyifli bir yolculuğa dönüşmedi bu macera.
Hedefimiz Orlando'ydu, Disneyworld'e gidecektik.
Gittik de.
Yıllar sonra bu yolculuğu garip hislerle hatırlıyorum. Bir yandan gitmiş olmaktan dolayı mutluyum. Ama zamanla bu seyahat hep beraberinde bir eksik kalmışlık hissi, bir tatminsizliği de çağrıştırdı. Yeteri kadar eğlenemedik, bir yerlere sürüklendik, acele ettirildik, tadını çıkaramadık, iki ayrı parkı bir güne sıkıştırmak gibi dramatik bir hata yaptık.
O gün bugündür de yeniden gitmek için fırsat kolluyordum. Hatta çocuklu arkadaşlarıma 'Ne olur gideceksiniz beni de çağırın' diye tembihliyordum. Bir türlü olmadı. O yarım yaşanmışlık bunca zaman giderilemedi.
Geçen sene kuzenimin oğlunu eğlence parkına götürme fikri ortaya çıktı. Altı ay önce falandı herhalde. Los Angeles'a bir arkadaşlarının düğünü için gideceklerini söylediler. Bu vesileyle Disneyland'in de dahil olduğu bir program yapabileceğimizi konuştuk.
Yıllar sonra çocukluk anılarımızı diriltmek, geçmişimizdeki o eksikliği doldurabilmek için mükemmel fırsattı. Disneyworld olmasa da Disneyland'le idare edebilirdik.
Herkes benim kadar dağınık ve yarın ne olacağını bilmeden yaşamıyor. İnsanlar planlı programlı. Bu seyahatin tarihleri aylar öncesinden belli olmasına rağmen ben son dakikaya bıraktım. 'Kim bilir o sırada ne olur, neyle uğraşmam gerekir, sonuçta Türkiye burası' diye.
Aylarca sordular: 'Programın belli oldu mu, geliyor musun' diye.
Geçen hafta çoktandır üzerinde çalıştığım kitabımı bitirdim nihayet, hafta başında son düzeltmeleri de yapıp teslim ettim. 'İmha Planı' bu hafta sonu çıkacak kısmetse... Bu arada başka bazı ufak işlerle uğraştım, halletmem gereken şeyleri tamamladım.
Ve son dakikada biletimi aldım, son dakikada bavulumu hazırladım, bir anda kendimi Los Angeles'ta buldum.
Son aylarda epey yoruldum. 22 senelik açlığı dindirmek için iyi bir fırsat, bir kaçamak, beynimi boşaltma fırsatı bana.
Bugünlük böyle. Yarın dükkan kapalı, pazartesi görüşmek üzere.

<p>Ezgi Aşık soruyor, Meteoroloji Uzmanı Fevzi Burak Tekin cevaplıyor</p>

İstanbul'da sağanak yağış ne durumda?

Balıkesir'de işlenip 37 ülkeye satılıyor

Depremin izleri su altında tüm gerçekliğiyle duruyor

Çamura bulanan İstanbul Boğazı havadan görüntülendi! Deniz suyu kahverengiye dönüştü