• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
24 Aralık 2010 Cuma

Komplocular bu aralar çok mutsuz

Ulusalcı komplo teorisyenlerinden AKP üst düzeyine kadar WikiLeaks'in bir İsrail operasyonu olduğuna dair inançlar sağlamdı. Bu komplo teorisi devlet katında bile yüksek sesle dillendirilmeye başlamıştı. Kanıt olarak da 'İsrail hakkında hiç belge yok' deniyordu.

O sırada anlatamadık: Henüz daha belgelerin binde biri açıklanmıştı. Devamında ne geleceğini hiçbirimiz bilmiyorduk. Ama buna rağmen komplo teorisyenleri bol keseden atmaktan çekinmedi.

Bu hafta WikiLeaks'te İsrail hakkında belgeler çıktı nihayet. Çıkmaya da devam edecek. Julian Assange'ın dün ajanslara yansıyan konuşmalarından öğrendiğimize göre 2006'daki Lübnan Savaşı ve bu yıl başında Dubai'de gerçekleştirilen Mahmud el Mabhuh suikastına ilişkin belgeler var.

Assange 'Henüz İsrail hakkındaki belgelerin yüzde bir-ikisini açıkladık' diyor.
Böylece WikiLeaks'in tüm amacının Türkiye'yi yeniden tasarlamak olduğuna dair CIA-İsrail işbirliği iddiası da çöpü boylamış oldu.

Daha evvel de rakamları verdim. 250 bin civarında yazışmanın sadece 10 bini Türkiye'ye ilişkin. Başka ülkelerle, özellikle de Amerika'nın Irak Savaşı'yla ilgili eşit derecede sarsıcı pek çok sızıntı var.

Sadece Türkiye'yi karıştırmak isteyen bir organizasyon neden bütün dünyayı ateşe atar ayrıca? Mantığa aykırı.

Önceki gün New York Times yazarı Roger Cohen, son günlerde Beyrut'ta duyduğu teorilerden bunaldığını yazıyordu. Hiçbir ayrıntıya hakim olmayıp, hatta Irak'ı asıl işgal edenin İran olduğunu iddia edenlerle bile karşılaşmış.

'Arap mantığını' öyle güzel özetlemiş ki:
'Esir zihinlerin değersiz sığınağıyla karşı karşıyayız... Böyle kafalar komplo teorilerine itibar eder çünkü güçsüzün en büyük sığınağıdır. Hayatını değiştiremiyorsan, demek ki dünyayı kontrol eden o büyük güç etkili oluyordur.'

Ortadoğululuk Türk aydınının, siyasetçisinin de damarında olduğu için WikiLeaks tartışmalarında da analitik düşünce yerine komplo teorisi kirliliğine maruz kaldık.
İsrail de potansiyel düşman olarak oklardan nasibini aldı. Ortadoğu dünyasında İsrail'e vurmanın iç siyasette garantili bir geri dönüşü var ne de olsa...
Hesap pek tutmadı.

Zaten WikiLeaks'in arkasındaki on binlerce insanın tam da karşı çıktığı bu: Devletlerin kapalı kapılar ardında gizli hesaplar yapmaları, vergi verenleri kandırmaları, yalan söylemeleri, halkları aptal yerine koymaları, olmadık düşmanlar yaratarak gündem değiştirmeleri.

WikiLeaks özünde bir dürüst insanlar hareketi. Ve direnilse de, karşı çıkılsa da hiçbir devleti ve hiçbir örgütü özel olarak korumuyor, kollamıyor.
Ve WikiLeaks'in devletlerarası iletişimin kodlarını ebediyen değiştireceği bir ülkede yolda kaybettiklerimizden biri de niteliksiz komplo teorileri oluyor.

Birand'a kol saati
Doğan TV Center'da yılbaşı kutlaması... Televizyon yıldızları, yöneticiler orada... Haberciler de tabii ki... Ve bizzat Aydın Doğan da katılıyor...
Gecenin sonunda bir yılbaşı çekilişi yapılıyor. Hile yok, kime ne çıkacağı bilinmiyor... Tam bir yılbaşı piyangosu işte...
Mehmet Ali Birand'ın adı okunuyor...
O da ne...
Deneyimli haberciye Raymond Weil marka bir kol saati çıkıyor!
Ekranda izleyenler Birand'da bir saat takıntısı olduğunu fark etmiştir. Rengarenk kayışlı, parlak gövdeli saatlerini izleyicinin gözünün içine sokmayı çok sever.
'Sponsorun mu var' dedim, 'Hayır yok' dedi...
'Bu kadar farklı saat kendisininse ya çok kazanıyor ya da ucuz marka kullanıyor olmalı' diye düşünüyordum ki...
Şimdi anlaşıldı işte... Piyangodan kol saati çıkmış meğerse Birand'a...
Güle güle kullan Mehmet Ali Ağabey.

Ağaçlara fısıldayan adam
Ali Eyüboğlu'nu yakından takip ederim... Televizyon dünyasında ne var ne yok, ayrıntılı bir şekilde aktarır. O yüzden de yazılarını kaçırınca o dünyanın gündeminden de uzaklaşmış hissederim kendimi.

'Dün yine bomba bir haber yakalamıştır' diye heyecanla baktım Milliyet Cadde'ye...
Araştırmacı gazeteci Alice şimdi de 'Yaprak Dökümü'nün afişindeki ağacı bulmuş! Evet evet, hani meşhur ağaç var ya...

Üşenmemiş, kalkıp ta Kırklareli'ne gitmiş ve ağacın önünde bir fotoğraf çektirmiş. Sanırsınız ki U2'nun 'Joshua Tree' kapağı... Hayır, ağaçla söyleşi yapmamış... Ben de ilk başta öyle sandım... Sadece Reşat Nuri Güntekin'in kitabını almış, bir ağaç gölgesinde sayfalara dalmış, dalmış ve finali hayal etmiş... Bravo Ali Eyüboğlu... Gazetecilik budur!

YILLAR SONRA YENİDEN
Tansu mu Mesut mu

- Mesut Yılmaz'ın artık siyasi hırsı yok, Tansu Çiller ise içten içe hala beklenti içinde... 
- Mesut Yılmaz merkez sağı düşünüyor, Tansu Çiller ise hala kendisini...
- Tansu Çiller mi daha zengin Mesut Yılmaz mı? Kuşkusuz Mesut Yılmaz... Ama halk nazarında Tansu Çiller 'emlak zengini' olarak biliniyor...
- Mesut Yılmaz asık suratlı gözükse de aslında sempatik... Tansu Çiller ise güler yüzlü gözükmekle beraber itici, çünkü suni... 
- Mesut Yılmaz meselelere global perspektiften bakan, entelektüel okumalar yapan biri... Tansu Çiller yüzeysel ve yerel...
- Mesut Yılmaz, arkadaşı Tuncay Özkan'ı özlüyor... Tansu Çiller ise bir dönem yanından ayırmadığı Memduh Bayraktaroğlu'nu hiç arayıp sormuyor.
- Muhalefette kaldığı dönem Mesut Yılmaz'a yaradı... Tansu Çiller bu süreyi balık yiyerek geçirdi...
- Mesut Yılmaz edindiği tecrübelerle neredeyse bir Demirel gibi 'bir bilen' konumuna geldi... Tansu Çiller ise hala 'bir arayan.'
- Tansu Çiller'in yalısı Mesut Yılmaz'ın Beykoz Konakları'ndaki evinden daha güzel...
- Mesut Yılmaz eşi Berna Yılmaz'ı dinlemeyip ne bulsa keyifle yiyor... Ve formunu bozmuyor... Tansu Çiller ise habire eşi Özer Çiller'i dinleyip sağlıklı beslenmeye çalışıyor... Ama kilo alıyor.

<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!