• $17,9652
  • €18,2722
  • 1028.01
  • 2857.18
12 Nisan 2011 Salı

AKP listesine dair kişisel notlar

Bazı isimler Başbakan Erdoğan'ın zekasını küçümsüyor olmalı herhalde. İbrahim Tatlıses ve Yiğit Bulut'un milletvekili yapılacağı haberlerinin günlerdir çıkması bundan olmalı.
Oysa Başbakan Erdoğan başına bela alır mı?
İbrahim Tatlıses gibi kirli geçmişi kulaklarından fışkıran bir adamı Meclis'e taşıyıp ona dokunulmazlık kazandırmanın yükünü sırtlar mı hiç?
Ya da bugün kendisine yalakalık yapan bir adamın, geçmişte başkalarına yalakalık yaptığını hatırlamaz mı? Bu gibilerin yarın öbür gün kendisini de satacağını görmez mi?
Eğer bu tartışmalı isimleri milletvekili yapsaydı hiç kimseye açıklayamazdı, sürekli hesap vermek zorunda kalırdı.
Böylesi bir hataya düşmediği için kendi adıma çok memnun oldum. Keşke 'Torino'lu Şaban'ı aday gösterirken bir kez daha düşünseydi. Aynı durum ikinci sınıf gazeteciler için de geçerli: Sırf körü körüne biat'ın karşılığı bu koltuk olmamalıydı.

***
Başbakan Erdoğan'ın bizzat seçtiği milletvekili listelerinde fena halde kurumsallaşmaya yenik düştüğü de gözden kaçmasın.
AKP, yenilikçi, devrimci, isyancı bir partiydi. Milli Görüş'ten bu yüzden ayrılmıştı. Dinozorlardan, köşelere yerleşenlerden, yıllardır bir yeri işgal edenlerden bıkarak kurmuşlardı bu partiyi.
Şimdi Erdoğan kendi yerleşik putlarına yenik düşmüş... Listelerde yeteri kadar değişiklik yapmamış, insanları kolay feda edememiş, kıyamamış belli ki. Ne kıymetliymiş meğerse bu bakanlar!
Yıllarca iktidarda kalan Erdoğan'ın kolay değişiklik yapabilme manevrasını epey kaybettiği göze çarpıyor.

***
Meclis'te okuryazarlık çıtasını yükseltecek iki önemli isim dikkat çekiyor AKP'nin aday listesinde. Biri Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, biri Başbakan'ın eski danışmanı Nabi Avcı.
Davutoğlu, bugüne kadar Meclis dışından bakanlık yapıyordu. Milleti temsil etmeye en çok yakışacak isimlerden biri. Gerçek bir entelektüel.
Dersini aldığımdan beri görüşmüyorum ama üniversiteden hocam Nabi Avcı da Türkiye'deki en önemli iletişim uzmanlarındandır.
Bu iki isim hiçbir şey yapmasa bile Meclis'e düzey katar. Çok sevindim.

***
Selma Aliye Kavaf'a güle güle: Yüz binlerce 'hasta'nın ahı tuttu. Artık evinde oturur ve rahat rahat 'Kurtlar Vadisi' izler. Kendisiyle elbet bir gün bir yerde karşılaşacağız.

***
Ne isli viskiymiş, ne yemekmiş... 'Takır takır matematik kafası' diye övülen Nursuna Memecan Yeni Hayat Apartmanı'nda verdiği davetin karşılığını aldı. O matematik kafası bir tek kendi yerini garantileme hesabına yaradı demek ki... Milletvekili olduğu süre boyunca hiçbir varlık göstermeyen, bu yemek dışında hiçbir vesileyle adını duymadığımız Memecan yine milletvekili olacak. Vatana millete hayırlı olsun.

CHP doğru mu yaptı, yanlış mı
- Ergenekon sanıklarının aday gösterilmesi CHP'nin başını çok ağrıtacak: İktidar bu açıdan vuracak muhalefet partisini. Aynı şekilde 'endişeli modern'ler de aday gösterilme kriterini sorgulayacak: Neye göre, kime göre elendi isimler? Neden Mustafa Balbay aday gösterildi de Tuncay Özkan liste dışı bırakıldı. Neden Mehmet Haberal en üst sıraya kondu da, İlhan Cihaner listeye alınmadı? Bir kafa karışıklığı, dengesizlik olduğu ortada.
- Politbüro tarihe karıştı. Deniz Baykal'ın yanından hiç ayrılmayan 'aile fotoğrafı' nihayet uzun yılların sonunda tarihe gömüldü. Neydi o 'ihtiyar heyeti' görüntüsü: Yılmaz Ateş, Önder Sav, Onur Öymen, Mustafa Özyürek falan... Bu kifayetsizler ordusu yıllardır bu partinin varlık gösterememesinin başlıca sorumlularıydı. Kemal Kılıçdaroğlu gerçekten cesurmuş, gerçekten bir yenilik yapmak istiyormuş.
n Kılıçdaroğlu keşke bu cesareti türbanlı aday konusunda da gösterseydi. Bu CHP ve Türkiye adına büyük bir adım olurdu.
- Merkez sağda siyaset yapan Aydın Ayaydın'ın birden seçilecek yerden aday gösterilmesinin altında ne yatıyor? CHP'nin iş dünyasına açılım çabaları, iş dünyasıyla barış girişimleri diyelim. Umarım bu açıdan faydalanırlar.
- İstanbul birinci bölgeden aday gösterilen Şafak Pavey gazeteci Ayşe Önal'ın kızı. Geçirdiği tren kazasında bedeninin yarısını kaybetmesine rağmen hayatına devam eden, insanlara umut olan bir isim. İyi ki Meclis'e girecek. Ne ilginç ki Ayşe Önal ve kızı Şafak Pavey, 90'lı yıllarda Refah Partisi'nin çok yakınıydı. Gerçi Önal 'hep muhalif' olan bir gazeteci, o yıllarda da mağdurun yanındaydı. Başbakan Erdoğan'ın çok yakınıydı. Sonradan yollar ayrıldı. Oysa o yıllarda anne-kız RP etkinliklerinde sık sık boy gösterirlerdi. Şimdi Pavey'in CHP'den aday gösterilmesi ilginç.
- Lütfen birisi bana İstanbul üçüncü bölgeden birinci sıradan aday gösterilen Erdoğan Toprak'ın alametifarikasını anlatsın. Basın ve propagandadan sorumlu genel başkan yardımcısı ama bu işi ele aldığından beri CHP kaç kere çuvalladı. Bu konuda hiçbir yetkinliği olmadığı, çok yetersiz olduğu çok belli. Ama nedense çok kıymet veriliyor, çok ciddiye alınıyor. Sahiden neden? 
- Medyadan da tanıdığımız isimler CHP'ye de çok büyük katkı yapacaklar. Başta Oktay Ekşi... Ardından Binnaz Toprak... İzmir'den aday olan Rıza Türmen... Fakat Enver Aysever'in küsmesini, yerini beğenmeyip hemen tavır almasını da anlayamadım: Daha dün bir, bugün iki... Bu star kaprisi nedir? CHP'nin böyle bir lüksü kaldıracak gücü var mı?

<p>Ezgi Aşık soruyor meteoroloji uzmanı Ayhan Erdoğan cevaplıyor.</p>

Yağmurlu hava ne zaman yurdu terk edecek?

Balıkesir'de işlenip 37 ülkeye satılıyor

Depremin izleri su altında tüm gerçekliğiyle duruyor

Çamura bulanan İstanbul Boğazı havadan görüntülendi! Deniz suyu kahverengiye dönüştü