• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
21 Aralık 2014 Pazar

Sultan için 4 ayrı senaryo

Türk Sineması’nın yaşayan efsanelerinden biri Türkan Şoray… 200’ü aşkın film ve onlarca ödülün sahibi… Uzun bir sessizlik dönemi sonrası ‘Bir sinema filmi yöneteceğim’ dediğinde, eminim benim gibi birçok kişi heyecanlanmıştır. Acaba konusu ne, ismi ne olacak, kimler oynayacak gibi bir sürü soru uçuşmuştur akıllarda. Geçen hafta, Sultan’ın yöneteceği projenin adının ‘Kerhane’ olduğu, fakat isim hususunda çekinceleri olduğu iddiaları atıldı ortaya. Nedir ne değildir diye düştüm peşine. Her şeyden önce şu an çekilecek film net değil ama ‘Kerhane’ isimli bir proje söz konusu bile değil. Ortada dönen 4 proje var. Biri, biraz daha önde gidiyor. Bu projelerden ilki Selim İleri imzalı ‘İki Yalnız İnsan. İkincisi ise Erendiz Atasü’nun ‘Kadınlar Da Vardır’ isimli eseri. Bir diğer alternatif ise, Şoray’ın daha önce de dile getirdiği Osman Şahin’in ‘Mor Cepken’i… İkisinin senaryosu tamamlandı. Çekilmesi en muhtemel proje ise ‘Eski Köye Yeni Adet’ isimli bir kara mizah. İçinde genelev öğeleri bulunan bir köy hikayesi. Muhtemelen o isim de, içindeki bu detaydan dolayı kulaktan kulağa yayıldı. Son karar Ocak ayı içinde verilecek ve Nisan ayının sonu gibi sete girecek Türkan Şoray…

Bu başarının farkında olun

Türk Sineması gelişti, boyut değiştirdi, patladı, coştu… Birçok şekilde adlandırabilirsiniz bir süredir içinde bulunduğumuz bu dönemi. Proje çeşitliliği, kaliteli ve gişe rakamları her gün bir tık daha mutlu ediyor sektörü. Rekabet büyüyor, çıta yükseliyor. Yılın son günlerinde, Box Office Türkiye’de gezinirken iki takdire şayan durum tespit ettim. Biri sinema tarihimizde bir ilk! Çakallarla Dans, devam filmleri arasında sürekli gişe artırabilen tek seri oldu. En az 3 filmlik seriler olan Maskeli Beşler, 2000’li yıllarda çekilen Hababam Sınıfı, Kurtlar Vadisi, Eyyvah Eyvah ve hatta Recep İvedik bile bu istikrarı gösteremedi. Murat Şeker ve emeği geçenlere tebrikler… Bir diğer tebriğim de BKM’ye. 2014 yılında en çok izlenen 10 filmin 5’ine imza atmak hiç kolay bir iş değildir eminim. Onca sıkıntı, stres ve riske rağmen yatırıma devam edip başarılarına başarı ekleyen BKM ekibine de kocaman alkış!

Tarihi birleşme

Hafta içi, Endemol’den önemli bir haber geldi. Endemol’ün 21st Century Fox bünyesindeki Shine ve Core Media ile birleştiğini açıklayan Endemol Türkiye Ticari Direktörü Hakan Eren, 1 Ocak itibariyle yola daha da güçlü bir şekilde Endemol Shine Group olarak devam edeceklerini duyurdu. Paramparça’yla sezona damga vuran işlerden birine imza atan şirket, bu tarihi birleşmeyle kendini sektörde çok özel bir yere konumladı.

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak