• $7,52
  • €8,9983
  • 409.369
  • 1538.04
29 Ocak 2012 Pazar

Şans mı, Şanssızlık mı?

Müzik her ne kadar duygusal zeminli bir iş olsa da, bu işin ticareti koca bir endüstri meydana getirdi. Kimileri 'müzik' ve 'endüstri' kelimelerinin yan yana gelmesini bile doğru bulmuyor. Hak veriyorum aslında, fakat bir de gerçekler var ki iş o noktada tıkanıyor. Profesyonellik kavramı müziğin içine girince 'para', 'para' işin içine girince 'sektör' ve 'endüstri' kelimelerini kullanmak kaçınılmaz oluyor. Son yıllarda 'sektör'ün en çok kazandıran isimlerinden biri Ferhat Göçer. Albüm satışları, konser ve ekstraları oldukça iyi... Bir süre önce DMC ile yollarını ayırdı ve son albümünü Hüseyin Emre ile hazırladı. Bu ayrılıkla ilgili çokça konuşuldu camiada... DMC Genel Müdürü Samsun Demir, Göçer'in ardından yeni bir 'Prens' yaratmakta şu sıralar, ismi Ali Murat. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera-Şan bölümünde 'Opera Şarkıcılığı' üzerine eğitim alan şarkıcı bugüne kadar birçok opera, müzikal ve sinema filminde yer aldı. Hala İstanbul Devlet Operası'nda kariyerine devam eden Ali Murat bir single'la karşımızda. Sözleri Şebnem Sungur, müziği Gökhan Tepe'ye, düzenlemesi ise Ozan Doğulu'ya ait 'Sade Kahve' güzel bir şarkı. İş oldukça lezzetli, fakat fazla 'Ferhat Göçer' bence... Yazımı yazmadan önce Ali Murat'ın klibini YouTube üzerinden birkaç arkadaşıma daha izlettim. Yorumlarını sordum, istisnasız herkes aynı noktada buluştu... 'Ferhat Göçer gibi' dediler...  Peki bu bir şans mı, şanssızlık mı?

Türküleri bir de böyle dinleyin
Eğlenceli bi'şeyler mi dinlemek istiyorsunuz? O zaman 'Brass bu işleri' tam size göre. Özgür Kıyat'ın geniş orkestrasyonlarla seslendirdiği, Anadolu ezgilerini Balkan enstrümanlarıyla buluşturduğu bu albüm kelimenin tam anlamıyla 'Eğlenceli' ! Leblebi koydum tasa', 'Deriko', 'Al Fadimem', 'Emmoğlu', 'Çayır çimen geze geze', 'Kağızman', 'Burçak tarlası', 'Başındaki yazmayı' gibi eserler titizlikle ele alınmış. Büyük oranda özlerinin bozulmadığını da söyleyebilirim. Düzenlemeler zengin mi zengin... Kıyat'a ait Blues formatındaki 3 eser de bonus...

Aslı gibi...
'Kalp kalbe karşı' ve 'Son öpücük' gibi kısa zamanda çok sevilen şarkıların yorumcusu Aslı Güngör, yeni projesi 'Aslı gibidir'in heyecanını yaşıyor. Bir süredir benim de merakla beklediğim albüm, geçenlerde elime ulaştı. Yunus Emre'nin 'Bana seni gerek seni' adlı eseri, bence harika olmuş. 'Söylenmemiş sözler' favori şarkım. 'Belki de şans'ı ise böyle bir şarkı beklemediğimden midir bilinmez hiç sevmedim. Olmasaydı çok daha iyiydi diye düşünüyorum.

twitter.com/OnderSariahmet

<p>Bomba arama köpekleri 'Ban' ve 'Tim', Barış Pınarı bölgesindeki sivil halka yönelik büyük bir sal

Barış Pınarı bölgesinde 'Ban' ve 'Tim' büyük saldırıyı önledi

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi