• $13,4859
  • €15,2833
  • 796.257
  • 2011.16
13 Mayıs 2012 Pazar

Köse gururla RT'ler !

Twitter 'Halil Koçak' diyor başka bir şey demiyor bu aralar... Tabii ki bunda Erol Köse'nin gerekli gereksiz 'retweet'lerinin payı büyük. Tanıyanlar zaten tanıyor Halil'i, fakat tanımayanlar bu 'twitter operasyonu' ile merak içinde. Tatlı su kurnazı Erol Köse muazzam bir stratejiyle bu ismi 'tanınır' hale getirdi. Peki Köse neden 'tatlı su kurnazı': Şöyle anlatayım; Hande Yener, Sinan Akçıl ve Demet Akalın gibi twitter'ın önde gelen ünlüleri Halil Koçak'la ilgili birer  tweet attı. Köse bu tweetleri bıkmadan, usanmadan her gün, hatta aynı gün içinde birkaç kez RT'ledi. Yaratılan hava, 'Demet, Hande, Sinan gibi starlar bile Halil'e hasta, durmadan O'nu dinliyorlar...!' oldu. Günün sonunda; elde var 'Merak' ve MERAK eşittir TANINIRLIK o da eşittir KAZANÇ! Kabul edelim, akıllıca. Bu iş, 'Erol Köse gururla sunar'dan çok, 'Erol Köse gururla RT'ler' tadında oldu ama neyse...
Pazartesi günü albüm geldi masama... Şöyle kabaca bir inceledim kartoneti... İlk bakışta tanıdık 5 şarkı var. Bunlar Halil'in 2009'da çıkardığı albümde de olan şarkılar. 'Anlaşılan o zaman hak ettiği değeri bulamadığından, bu albümde de yer alıyorlar' diye düşünüyorum. Başlıyorum dinlemeye.
Albümün kayıtları güzel, düzenlemeler gayet başarılı. Bir kere önceki albümdeki şarkılar ve yeni şarkıların dokusu tutmuş... 'Bu Kadarsan Dönme', insanın diline dolanan bir şarkı. 'Geri Vites Yapma'nın giriş melodisi orijinal olmuş. İlgi çekiyor ama sözleri bana biraz fazla sokak ağzı gibi gelmedi dersem yalan olur. Ancak bu üslup, Halil'e daha 'gerçek', daha 'bizden' bir hava katmış. Aşırıya kaçmadıkça ve bu üslup basitleştirilmedikçe sorun yok. 'Fabrika Ayarlarına Geri Dön'ü beğendim. Alaturka versiyonu daha bir sindi içime. Yaylılarından ritimlerine çok temiz icra edilmiş. Özellikle bu şarkı, gece kulüplerinde de favorilerden biri olabilir. 'Nerde Kaldın' da gitarlar çok başarılı, şarkının kendisi gibi. Kısacası, her yönüyle güzel bir iş çıkarılmış. Güzel bir ses, akıcı bir yorum, güzel düzenlemeler... Tek kelime : Kaliteli.

Derin ve keyifli bir yol...
Bir süredir Sagopa Kajmer hakikatini yaşıyorum. Yıllardır varlığından haberdar olduğum, fakat derinine inemediğim bir isim. Bir gece telefonun ucunda gazeteci kardeşim Ömer Karahan'ın 'Acil Istakoz'u dinlemelisin' cümlesiyle atıldım bu serüvene. Ben ne Istakoz'u demeden yapıştırdı cümlenin devamın: Sagopa Kajmer'in son parçası. Hemen dinledim.Çok derin. 'Istakoz beni; Baytar'a, Sürahi'ye, Bir Pesimistin Gözyaşları'na Sago denizinde müthiş keyifli bir yolculuğa çıkardı. Sabaha karşı  '56 Denklemli İntro'nun başındaki diyalogdaki 'Bir kez dinledim ve sonra anladım ki dinlemeden yapamıyorum' repliğinin bende vücut bulduğunu hissettim. Şimdi siz yazımın girişinde bahsettiğim hakikati merak ediyorsunuz eminim. Bildiğimiz fakat göremediğimiz gerçek ne? Hayatın bizi acımasızca içine sürüklediği çarkın dişlilerinden sıyrılıp iç huzurumuzun arka bahçesinde dingince oturup soluk alabilme yetimizin olduğu hazzının gerçekten farkına varabilme hakikati bu. Uzun ve karışık bir cümle oldu farkındayım.Sago'nun farkı bu sanırım. Bana bunları düşündüren Yunus Özyavuz nam-ı diğer Sagopa Kajmer, yüreğine, kalemine, müziğine sağlık. Bir de not: 21 Mayıs Pazartesi Ümraniye Haldun Alagaş Spor ve Kültür Kompleksi'nde konser var. Ben de orada olacağım...

Her geçen gün daha iyiye...
Ayşe Özyılmazel'in 'Su Gibi' şarkısı son günlerimin en 'eğlenceli' şarkısı. Sözler, melodi çok keyifli. Hele ara nağmesi çok akılda kalıcı. Arabada giderken, kafa dağıtmak için bire bir. İlk albümünde de sevdiğim şarkılar olmuştu aslına bakarsanız ama bu defa daha sıcak. Okumalara fazlasıyla özen gösterilmiş, belli. Peki bu yetmiş mi? Şarkının 00:45, 00:52, 01:27 gibi birkaç yerinde ufak tefek falsolar var.. Ama aslolan, her geçen gün bir basamak daha çıkabilmek değil midir zaten? Ayşe bunu yapmış, e şarkı da güzel... Daha fazla didiklemeye ne gerek var. Dinleyin, keyif alın.

twitter.com/OnderSariahmet

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

Fatma Girik kimdir? Usta oyuncu 79 yaşında hayatını kaybetti

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları