• $7,4178
  • €8,9932
  • 419.73
  • 1473.34
15 Ocak 2012 Pazar

BONOVISION

O katılacak bu katılacak derken, sonunda açıklandı. Eurovision'a Can Bonomo gidiyor. Son yıllardaki popülist çizginin biraz daha dışında bir deneme olacak bu defa.

Aslında milletçe biraz fazla abartırız şu Eurovision'u. Komşu ülkelerin birbirine fazla puan verdiği, dünya üzerindeki siyasi kamplaşmaların simgelerinden biri olan bu politik yarışmayı bir milli dava sayarız... Ben bu şekilde değerlendirmiyorum. Açar seyrederim; kaliteli müzisyenler çıksın ve sergileyecekleri performanslarla beni büyülesinler isterim.
Sanırım -içeriğini de bildiğimizden olsa gerek- bu yarışmayı bu şekilde görmekte fayda var... Bunların yanında, ülke tanıtımına sağladığı katkının da farkındayım tabii. 1997 senesinde Şebnem Paker'in aldığı derece sonrasında iddialı konuma gelen Türkiye (bu arada tabii ki gerçekten iyi performanslar, siyasetin önüne geçebiliyor), bu yıl da son zamanlardaki başarısını sergileyebilecek mi? Önümüzdeki haftaların konusu, müzik camiasında bu olacak gibi gözüküyor.
Ben de bazı değerlendirmeler yaptım kendimce. Can Bonomo'nun çok özgün bir yorumu olduğunu söyleyemem. Üslup olarak biraz Kaan Tangöze, biraz Nev tınıları geliyor kulağıma. Ama bunu 'benzeme' çabasıyla yapmadığı gün gibi ortada. Ayrıca Can'a çok yakışıyor... Albümü gayet güzel, şarkıları son derece başarılı bir şekilde düzenlenmiş. Dijital ortamın nimetleri aşırıya kaçılmadan 'dozunda' kullanılmış. Ne açıdan bakarsanız bakın, Can işini iyi yapan biri olarak görünüyor ve yarışmanın tansiyonunu kaldırabilecek donanıma sahip olduğu da net.
Yarışmada başarılı olabilmesi, bazı detaylara bağlı bana göre. Şarkı seçimi son derece önemli. Mesela bu tarz yarışmalarda tabir-i caiz ise milleti 'gazlayabilmek' büyük önem taşıyor. Örnek verecek olursak, albümündeki 'Balon' tarzında bir şarkı bunu fazlasıyla yapabilir. Hem kendi tarzını iyi yansıtır hem de izleyicileri sürükler. Ayrıca şarkıya katacağı birkaç Türk müziği tınısı hiç fena olmaz, ki zaten ilk röportajında bunun öneminin farkında olduğunu da gösterdi.
Şebnem Paker ve Sertab Erener örneklerinden de anlayacağımız gibi, Avrupa bizim müziğimizin iyi örneklerini etkileyici buluyor. Balon'daki keman taksimi gibi küçük bir çeşni, bu anlamda bir 'imza' niteliğinde olabilir. İyi bir sahne şovu şart... Athena gibi basireti bağlanmazsa, Can bu işi herkesin umduğundan iyi yapacaktır. Şarkının hazırlanma aşaması da çok önemli. Albümünü hazırlayan ekibi son derece başarılı buldum. Bence -eğer mümkünse- aynı ekiple çalışılmalı. Şahsen, Can Bonomo'nun yarışmaya hoş bir soluk katacağına inanıyorum.
Can'ın aslında çok dikkat çekmeyen bir avantajı daha var, o da şu: Son yıllarda müzik piyasasının zirvelerindeki insanlarla katıldık yarışmaya. Bu, sanatçılar için büyük bir riskti aslında. Mesela Sibel Tüzün 11. olduktan sonra eski popülerliğini geri getiremedi. Kenan Doğulu 4. değil de 7 ya da 8'inci olsaydı bu onun için kötü bir etiket olabilirdi. Oysa Can'ın kitlesi yeni yeni genişliyor ve diğerlerinin yanında çok genç. Bu yarışma onun için bir dezavantaj olmaktan çok uzak. Aksine daha geniş hayran kitlelerine ulaşmasını sağlayacak ve kendisini daha da ünlendirecektir. Bu şekilde düşündüğünde, kafası daha rahat şekilde çalışacak ve daha verimli işler ortaya koyacaktır. TRT'nin Can Bonomo tercihini, cesur ve orijinal buldum. Sanırım kendisine karşı çıkacak pek fazla kişi olmayacaktır. Neticeye gelirsek; Bonomo'nun vizyonu, Eurovision'a yetecektir.

twitter.com/OnderSariahmet

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan Erdoğa

Başkan Erdoğan: Lokantalar ve otellerle ilgili kararları Kabine Toplantısı'nda atacağız

Dünyanın en büyük tam panoramik müzesi 1 milyon ziyaretçi ağırladı

Mavi vatan nöbetinde geçen yıl 12 bin 655 hayat kurtarıldı

Bakan Karaismailoğlu, Filyos Limanı'nda incelemelerde bulundu