• $13,7341
  • €15,5412
  • 786.984
  • 1927.39
6 Eylül 2020 Pazar

Uzaktan eğitimde part-time çalışma yaygınlaşacak

2018 yılında yapılan değişiklikle ölüm aylığı alan ve öğrenciyken çalışan çocukların aylığı kesilmiyor. Uzaktan eğitim sürecinde de çağrı merkezi ve online ticaret gibi evden yapılabilecek işlere ilginin artması bekleniyor. 

salgın nedeniyle bu yıl okullar ‘uzaktan’ açıldı. Eğitimin nasıl sürdürüleceği salgının durumuna göre şekillenecek. Ancak çalışma hayatında ve sosyal güvenlikte eğitimin devamına bağlı olan asgari geçim indirimi gibi bazı haklar var. Bu haklar kullanılmaya devam edilebilir. Diğer yandan uzaktan eğitim alan öğrenciler bu süreçte özellikle çağrı merkezi gibi sektörlerde evden part-time çalışabilir. Ölüm aylığı alan öğrencilerin çalışmaları halinde aylıkları kesilmez.

AGİ TUTARI DEĞİŞMEZ

Asgari geçim indirimine esas tutulacak miktar kişinin medeni durumu, eşinin çalışıp çalışmaması ve çocuk sayısına göre belirleniyor. Dolayısıyla asgari geçim indirimi, çalışan kişinin evin geçimini ne ölçüde sağladığına göre artıyor. Üniversiteyi kazanmış ancak bu yıl fiilen yüz yüze eğitim başlamadığı için uzaktan eğitimle öğretime devam eden çocuklar 18 yaşını geçmiş olsalar bile AGİ bakımından dikkate alınmaya devam ediyor. Yine üniversiteden mezun olmuş ve yüksek lisansa başlamış öğrenci de, yüksek lisans süreci uzaktan devam edecek bile olsa AGİ bakımından hâlâ ‘çocuk’ tanımının içinde olduğu için çalışanların AGİ tutarında bir farklılık olmayacak.

ERKEKTE 25 YAŞ ŞARTI

Anne ya da babasını kaybeden çocuklara ölüm aylığı bağlanması için, çocuğun çalışmaması ve emekli olmaması ana şarttır. Kız çocuklarda evli olmamak aylık almaya yeterliyken; erkek çocuklarda 18 yaşını, liseye devam ediyorsa 20 yaşını, yükseköğrenim görüyorsa 25 yaşını aşmama şartı var. Üniversiteyi kazanmış erkek çocukları, 25 yaşını aşmamaları şartıyla ölüm aylığı almaya devam edebiliyor. Ancak 25 yaşını geçtiğinde aylığı kesiliyor.

ÇALIŞAN ÖĞRENCİNİN AYLIĞI KESİLMİYOR

Geride kalan çocuklara ölüm aylığı bağlanabilmesi için genel şart, çocukların çalışmaması ve emekli olmamasıdır. Diğer yandan 2018’de yapılan değişiklikle aylık alan ve öğrenciyken çalışan çocuklar, hem çalışıp hem ölüm aylığı alabiliyor. Dolayısıyla liseye devam ettiği için 20 yaşına kadar, üniversiteye devam ettiği için 25 yaşına kadar ölüm aylığı alan bir genç, bu süreler içerisinde çalışırsa, ölüm aylığı kesilmez. Ölüm aylığı alan öğrenciler, üniversiteler bünyesindeki kütüphane, spor salonu gibi yerlerdeki işlerde çalışabilecekleri gibi, üniversite dışındaki işlerde de çalışabilir ve bu işlerde çalıştıkları için ölüm aylıkları kesilmez.

ÇAĞRI MERKEZİ ONLİNE TİCARET...

Bu yıl, üniversitelerin uzaktan eğitimle süreci sürdürmeleri söz konusu olduğunda, yetim aylığı alan pek çok öğrenci evlerinden çağrı merkezi, online ticaret gibi sektörlerde çalışabilir. Hem çalışıp hem de yetim aylığını almalarında bir sorun yok. Ayrıca 25 yaşını doldurmamış ve eğitime devam eden öğrenciler, part-time çalışsalar bile anne-babaları üzerinden sağlık hizmeti alabiliyor.

<p> </p>

Mesut Özil - Vitor Pereira arasında soğuk savaş devam mı ediyor?

İsrail hapishanesinden kaçan Filistinli tutuklular mahkemede darbedildi

Bir çiftçi tarafından bulundu! İçinden servet çıktı

Kedilerin en çılgın halleri