• $8,658
  • €10,1795
  • 488.028
  • 1419.43
1 Mayıs 2014 Perşembe

Türkiye'de 10 kişiden sadece biri sendikalı

Okan Güray Bülbül
Okan Güray Bülbül

Bugün 1 Mayıs... Emekçi, işçi ve sendikaların günü. Fakat sendikalar için çanlar çalmaya başladı, etkinliği hızla azalan sendikaların üye sayısı da geriliyor. Türkiye’de sendikalaşma oranı sadece yüzde 9,45'te kaldı...

Emeğin korunması anlamında en güçlü kurum olması beklenen sendikalar, Türkiye’de son 20 yıldır çok ciddi şekilde kan kaybediyor. TUİK verilerine göre Türkiye’de istihdam edilen her 2 kişiden 1’i hizmetler sektöründe. 1993 yılında çalışanların yalnızca yüzde 35’i hizmetler sektöründeydi. 21 yılda yüzde 15’lik bir artış yaşandı ve bu gidişle artış devam edecek gibi gözüküyor.

ESKİ YÖNTEMLERLE OLMAZ

Dolayısıyla sendikalar eğer ileride varlıklarını devam ettirebilmek ve etkinliklerini arttırabilmek istiyorlarsa, hizmetler sektöründe örgütlenmenin yollarını aramak ve genç, istekleri farklı olan bu kitleye ulaşmak durumundalar. Eski sendikacılık biçimleri ile genç kuşağa ulaşmak mümkün değil. 2014 Ocak ayı verilerine göre Türkiye’de sendikalaşma oranı yüzde 9,45. Yani her 10 işçiden yalnızca biri sendikalara üye. Sendikalı işçilerin önemli bir bölümü de, kamu işçisi. Toplu iş sözleşmesi imzalayabilmek için yetkili olmanın ilk şartını sağlayan sendika sayısı 47. Toplam sendika sayısı ise 115. Yani sendikaların ancak yüzde 40’ı bu koşulları sağlıyor.

NE GEREKİYOR?

Toplu iş sözleşmesi imzalayabilmek için bir de, o işyerindeki işçilerin yarıdan fazlasını üye kaydetmek gerekiyor. Yani işkolu barajını geçmek toplu iş sözleşmesi için yeterli değil. Bu nedenle sendikaların örgütlenme sorununu aşmak için çok çaba sarf etmeleri gerekiyor. 2016'da toplu iş sözleşmesi imzalayabilmek için gerekli oran yüzde 3’e çıkacak. Bugün ancak 21 sendika örgütlü olduğu işkolunda yüzde 3’ün üzerinde örgütlülük düzeyine sahip. Yani bugün bu kural uygulanmaya başlasa sendikaların yetki oranı da yarı yarıya azalacak.

ÖNEMLİ OLAN ETKİNLİĞİ

BUGÜNKÜ mevcut tablo devam eder ve sendikalar yalnızca kamu sektöründe, sanayi sektöründe güçlü kalmaya devam ederlerse, etkinliklerini kaybetmeye hızla devam edeceklerdir. Etkili olmayan bir emek örgütünün de, 1 Mayıs'ı nerede kutladığının pek bir önemi olmayacaktır. Tüm emekçilerin 1 Mayısı kutlu olsun.

<p></p><p><span style='font-size: 1.6rem;'>Manavgat'ta çıkan orman yangınları havadan ve karadan müd

Manavgat'ta büyük hainlik! Suçüstü yakalandı

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, geleneksel sporlar tesisinin açılışını yaptı

Galatasaray Kulübünde yeni kurulan kadın futbol takımı tanıtıldı

Bingöl'de 284 kilo 200 gram esrar ele geçirildi