• $8,8859
  • €10,3827
  • 496.941
  • 1380.97
4 Temmuz 2021 Pazar

SSK'lı patron yandı!

Okan Güray Bülbül
Okan Güray Bülbül
Dinle

Bazı işyeri sahipleri kendini SSK'lı gösteriyor. Pandemide bu şekilde kısa çalışma ödeneği alanlar tespit edildiğinde SSK kesilir ve Bağ-Kur devreye girer. Bu da emeklilik tarihini uzatır.

PandemiDE 15 ay boyunca uygulanan kısa çalışma uygulaması 30 Haziran'da sona erdi. Kısa çalışma ödeneğiyle 15 ayda 3.7 milyon çalışana toplam 35.2 milyar lira ödeme yapıldı. Başvuru yapan firmaların önemli bir bölümü 1-5 çalışanı bulunan küçük işyerleriydi. Küçük işyerlerinde, işyeri sahiplerinin çoğu kendi şirketinde ya da başka bir şirkette kendilerini SSK'lı gösteriyor.

1 EKİM 2008 KRİTİK

SSK'dan emekli olmak Bağ-Kur'a göre daha kolay olduğu için bu yönteme başvuruluyor. Ancak şirket ortağı ya da şirket sahibi olduğu halde SSK'lı gösterilenler kısa çalışma ödeneği aldılarsa SSK'lılıkları kesildi ve Bağ-Kur devreye girdi. Bu nedenle de emekli olacakları tarih uzayabilir. Ayrıca bu kişiler bir daha kendi şirketlerinden de SSK'lı olamazlar. Bu kapsamda tespitler yapılmaya başlanacak. Kendi şirketi olanlar, kendi nam ve hesabına çalışanlar, esnaflar; kendi şirketlerinde 1 Ekim 2008'den önce SSK'lı olmuş ve bu tarihten beri primlerinde bir gün dahi kesinti olmamışsa, SSK'lılıkları geçerlidir. Yani SSK'lı olarak emekli olabilirler. Konuyla ilgili SGK'nın 2019'da yaptığı düzenleme sonrası bu kişilerin Bağ-Kur tescillerinin yapılıp yapılmadığı da çok önemli. Aynı şekilde bir limited şirkette SSK'lı çalışırken şirkete ortak olan bir kişinin SSK'lılığı 1 Ekim 2008'den önce başlamış ve hiç kesintiye uğramamışsa ortağı olduğu şirkette devam eder. 2019'da SGK tarafından yapılan değişiklik sonrası kendi şirketinden sigortalılık konusunda önemli mağduriyetler yaşandı.

BAĞ-KUR'A GEÇİYOR

1 Ekim 2008'den sonra bir kişinin kendi işyerinde, ortağı olduğu limited şirketinde SSK'lı olması mümkün değil. SGK bu durumu tespit ettiğinde kişinin SSK statüsünde ödediği primler Bağ-Kur'a aktarılıyor veya iade ediliyor ve SSK'lılığı iptal ediliyor. Bu kişilerin SSK primleri iptal edildiği için Bağ-Kur'dan emeklilik söz konusu oluyor veya SSK'dan emeklilik için 3.5 yıl daha prim ödemeleri gerekiyor.

EMEKLİ OLACAĞI TARİHİ UZATIYOR

ÖRNEĞİN; küçük bir lokantası olan Kemal Bey, Bağ-Kur'lu olmak zorundadır. Ancak Kemal Bey 1 Ocak 2007'den bu yana kendi lokantasında SSK'lı ise ve pandemide kısa çalışma ödeneği almışsa, sigortalılığı sonlanır ve bir daha kendi lokantasında SSK'lı olamaz. Son 1.261 gün kuralı sebebiyle SSK'lı emeklilikleri zora girecek ve emeklilik tarihleri gecikecektir.

BAŞKA BİR ŞİRKET OLUR

Kendi şirketinde ya da ortağı olduğu şirkette SSK'lı olamayan kişiler, başka bir şirkette SSK'lı olarak çalışabilir. 1 Mart 2011'den sonra bir kişi aynı anda hem Bağ-Kur'lu, hem SSK'lı olmayı gerektirecek şekilde çalışıyorsa ve kesintisi yoksa SSK'lı olarak kabul ediliyor.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Üsküdar Belediyesi 2021-2022 kültür sanat sezonuna, dünyaca ünlü

Üsküdar'da Evgeny Grinko rüzgarı

Türkiye'deki şehirlerin isimleri nereden geliyor? İşte sizin memleketinizin hikâyesi

Adana'da 263 milyon 400 bin kaçak makaron ele geçirildi

Nükleer enerjili süper bilim yatının geceliği 1 milyon dolar olacak