• $15,9525
  • €16,8584
  • 945.711
  • 2372.35
20 Ocak 2019 Pazar

Oğlu ya da eşi askerde olan sağlıktan yararlanabilir

Torbadan çıkan müjdelere göre, ilk evini alacaklara verilen devlet desteğinin üst limiti 20 binden 25 bin liraya çıktı. Er ve erbaşların genel sağlık sigortalısı sayılmayan eş ve çocuklarıyla anne-babası da sağlık hizmeti alabilecek.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren torba kanunda çalışma hayatıyla ilgili önemli düzenlemeler hayata geçti. Bunlardan belki de en önemlisi 1.000 TL’nin altındaki emekli ve malullük aylıklarının 1.000 TL’ye tamamlanması oldu. Bunun dışında işsizlik sigortasından yararlanma kriterlerinin esnetilmesi, konut hesabında devlet desteğinin artırılması, er ve erbaşın eş ve çocuklarıyla anne-babasına ücretsiz sağlık hizmetine yönelik düzenlemeler de torba kanunda kendisine yer buldu.

İŞSİZLİK MAAŞI KOLAYLAŞTI

İşsizlik sigortasından maaş alabilmek için çalışanların son üç yılda en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemesi gerekiyor. Diğer yandan son 120 günün kesintisiz olması da şart. Bu da, pek çok kişinin işsizlik parası almasını engelliyordu. Torba kanun sonrası bu şart kalktı. Bu sayede 600 gün primi olan fakat son 4 ay içerisinde devamsızlığı olduğu için prim ödemesinde kesinti olan kişiler de işsizlik parası alabilecek. Kişinin iş sözleşmesinin devam etmiş olması işsizlik parası almak için yeterli olacak.

GSS’li olmayanlar için düzenleme

Kanundaki bir diğer düzenlemeye göre de, er ve erbaşların genel sağlık sigortalısı (GSS) sayılmayan eş ve çocuklarıyla anne-babası da bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında sağlık hizmeti alabilecek. Bu sayede eş, çocuk askerdeki babası, anne-baba ise askerdeki oğlu üzerinden sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek.

Artık 1000 liranın altında maaş yok

Torba kanunda yer alan bir diğer madde emekli ve malullük aylıklarının 1000 TL’ye tamamlamasına yönelik hüküm içeriyor. SGK’dan emekli aylığı alan kişilerin aylıklarının 1000 TL’den düşük olması halinde aylıkları 1000 TL olarak ödenecek. Aradaki fark Hazine tarafından karşılanacak. Ölüm aylığı alan kişiler için de dosya bazında 1.000 TL’ye tamamlanan aylıklar hak sahiplerine paylaştırılacak. 1000 TL’lik aylıklar şubat ayı itibarıyla ödenecek.

Konut desteği 25 bin liraya çıktı

Torba kanunla konut hesabında uygulanan devlet desteği tutarı da 20 bin TL’den 25 bin TL’ye çıkarıldı. Ayrıca bu tutarın dört katına kadar artırılmasına ilişkin istisna hükmü getirildi. Buna göre destek tutarı 100 bin TL’ye kadar artırılabilecek. Konut hesabında devlet desteğinin artması ilk kez konut sahibi olacaklara nakit kolaylığı sağlayacak. En az 3 yıl birikim yapıp ilk evlerini alacak çiftlere yüzde 25’e kadar devlet katkısı imkanı sağlayan konut hesabı, büyük kolaylık sağlıyor. Öte yandan bir diğer torba kanun da Meclis’te kabul edildi. Kanunda asgari ücret desteğinin bu yıl 12 ay olarak uygulanması, ikale sözleşmesi imzalayan kişilere ilişkin vergi iadesi düzenlemesi gibi önemli düzenlemeler yer alıyor.

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak