• $12,4032
  • €14,0152
  • 711.183
  • 1776.41
14 Haziran 2015 Pazar

LYS bitecek, sıra GSS'ye gelecek

Üniversite sınavı sonrası öğrencilik statüsünü kaybeden kişilerin gelir testi yaptırması gerekiyor. Eğer testi yaptırmaz ve primleri ödemezlerse, bugünkü asgari ücret üzerinden borç çıkarılacak.

BUGÜN LYS’nin 5 sınavının 3’ü tamamlandı. Haftaya 2 alandan daha sınava girilecek. Önümüzdeki hafta 2 oturum da tamamlandığında sınav stresi bitecek. Ancak puanlar açıklandıktan sonra bu kez de tercih stresi başlayacak. Ancak bu da son değil... Çünkü hedefledikleri bölümlere yerleşip üniversite hayatına atılan gençlerimiz için bu kez kariyer hedefleri başlayacak. Üniversiteyi kazanamayanlar ise gelir testiyle karşı karşıya kalacaklar. Yani LYS bitecek ama gençler için GSS (genel sağlık sigortası) testi başlayacak. 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren genel sağlık sigortası Türkiye’de ikamet eden herkes için zorunlu hale geldi.

KİMLER YAPTIRMAK ZORUNDA?

Çalışanlar ve çalışan bir kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde olanlar için genel sağlık sigortası primi ödeme zorunluluğu yok. Çalışanların genel sağlık sigortası primi işverenleri tarafından ödeniyor. Bakmakla yükümlü olunan kişi statüsündekiler de annesi, babası veya eşi üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyorlar. Bu durumdaki kişilerin de gelir testi yaptırmasına gerek yok. Fakat çalışmayanlar yani işsizler ve bir başkasının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde olmayanlar için gelir testi yaptırma ve prim ödeme yükümlülüğü bulunuyor.

ÜNİVERSİTEYE GİREMEZSE...

Liseyi bitirip üniversite sınavı sonrası öğrencilik statüsünü kaybeden kişilerin gelir testi yaptırması gerekiyor. Liseyi bitirdikleri süreyle üniversiteye kayıt yaptırdıkları süre arasında geçen yaklaşık 120 gün içerisinde bu durumdaki kişilerin genel sağlık sigortalılığı devam ediyor. Ancak ek yerleştirmeler de tamamlanana kadar hiçbir üniversiteye yerleştirilemezlerse bu durumda gelir testi yaptırmaları gerekiyor.

1 Temmuz sonrası artacak

120 gün sonra hâlâ bir üniversiteye kayıt yaptıramayan kişiler, gelir testi yaptırmak durumundalar. Eğer gelir testi yaptırmaz ve belirlenen primleri ödemezlerse bugünkü asgari ücret rakamı üzerinden aylık 288.36
TL prim borcu çıkarılacak. Ancak bu rakam 1 Temmuz'dan sonra asgari ücretin artışına bağlı olarak 305.64 TL’ye yükselecek. Hem sağlık hizmetlerinden yararlanamayacak, hem de her ay borç birikecek.

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle seyirci tarafından tanınıp benimsenen Mekin Sezer, iki

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 3: Mekin Sezer

Fenerbahçe'ye İzmir'de coşku seli

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor