• $13,4902
  • €15,284
  • 796.642
  • 2011.16
19 Mart 2016 Cumartesi

Liste dışında kalana devlette kadro fırsatı

Merakla beklenen taşeronda 'yardımcı iş' listesi önümüzdeki pazartesi Meclis Genel Kurulu'na geliyor. Buna göre, kamu kurumları listedekilerin dışındaki işlerde taşeron çalıştıramayacak. Belirtilmemiş işlerde bir fiil çalışan taşeron işçilere de kamuda kadro hakkı doğmuş olacak.

Çalışma hayatının bugün itibarıyla en büyük sorunu taşeron işçilik. İş Kanunu’na farklı amaçlarla dahil edilen taşeron kullanımı, işverenlerin art niyetli uygulamaları ve konuyla ilgili denetimin gerçekleştirilememesi nedeniyle çalışma hayatının en büyük sorunu haline dönüştü. Taşeron kullanımı bütün dünyada uygulanan bir yöntem. Ancak dünyada taşeron kullanımı sıkı şartlara tabidir. Ülkemizde taşeron işçilik, ucuz işçi çalıştırma yolu olarak algılanınca konuyla ilgili düzenleme yapılması gereği söz konusu oldu. Taşeron işçilerin haklarıyla ilgili bazı düzenlemeler yapıldı.

LİSTE MECLİS'E GELİYOR

Ancak kamuda çalışan taşeron işçilerle ilgili en kritik adım 21 Mart Pazartesi günü atılacak. Uzunca bir süredir beklenen 'yardımcı iş' listesinin Meclis Genel Kurulu’na gelmesi bekleniyor. Bu liste taşeron işçilik konusunda geleceğin ne yönde olacağını belirlemesi açısından çok önemli. Diğer yandan yardımcı iş listesi hazırlanınca kamuda bu listede yer alan işlerde çalışan taşeron işçilerine de kadro yolu gözükecek.

NERELERDE ÇALIŞTIRILIR?

İş Kanunu’na göre işçiler arasında hiçbir ayrım yoktur. Yani 'asıl işçi', 'taşeron işçi' gibi bir ayrımdan bahsedilemez. Bir işveren, işyerinde yürüttüğü mal veya hizmet üretimine ilişkin yardımcı işlerde alt işveren ilişkisi kurabilir. Örneğin muhasebe firması temizlik işi için alt işveren ilişkisi kurarak taşeron işçiden temizlik hizmeti alabilir. Diğer yandan kanun asıl işin bir bölümünde işletmenin ve işin gereği ile teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerde de alt işveren ilişkisi kurulabilmesine imkan tanır. Bu nedenle asıl işin bir bölümü eğer işletmenin ve işin gereği ile teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiriyorsa bu işlerde de taşeron işçi çalıştırılması mümkündür. Örneğin buzdolabı üreticisi bir firma buzdolabının led gösterge panelinin üretilmesi işinde taşeron işçi çalıştırabilir.

Gözler bu listede

Bakanlar Kurulu, kamu kurumları özelinde hangi işlerin 'yardımcı iş' olduğunu belirleyecek. Bu liste belirlendikten sonra kamu kurumları listedeki işler dışındaki işlerde taşeron işçi çalıştıramayacak. Listenin dışındaki işlerde bir fiil çalışan taşeron işçilere de kadro hakkı doğmuş olacak.

Süreç nasıl işleyecek?

21 Mart'ta kamuda taşeron işçilerin kadroya geçirilmesiyle ilgili düzenlemenin Meclis'e gelmesi bekleniyor. Bu tarihte Bakanlar Kurulu'nun hazırladığı yardımcı iş listesi ve ilgili kanun taslağı Meclis Genel Kuruluna gelecek. Konunun Meclis'te şekillenmesi sonrası listede yer alan işler dışındaki işlerde yani asıl işlerde çalışan taşeron işçilerin belirlenmesine geçilecek. Kadroya geçirilecek kişilerle ilgili idari işlemlerin yapılabilmesi için kanun tasarısının hayata geçmesi beklenecek. Kanun tasarısının kabul edilmesiyle kamuda asıl işi yapan taşeron işçiler kadroya geçirilmeye başlanacak.

Teknolojik taşerona 'onay'

Yardımcı işler dışında teknolojik uzmanlık gerektiren işlerde de taşeron işçi çalıştırılması mümkün. Bunun için işin teknolojik uzmanlık gerektiren bir iş olması gerekecek. Fakat taşeron işçi çalıştıracak kamu kurumunun niteliğine göre Maliye Bakanlığı’nın veya Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın onayı gerekecek.

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

Fatma Girik kimdir? Usta oyuncu 79 yaşında hayatını kaybetti

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları