• $13,4133
  • €15,2611
  • 794.268
  • 2042.08
6 Haziran 2019 Perşembe

Çocuğu olana devletten 600 TLye kadar yardım

Nüfusu desteklemek adına 15 Mayıs 2015’te başlatılan doğum yardımı kapsamında üç çocuk sahibi olan ailelere 600 liraya kadar doğum yardımı yapılıyor.

Türkiye'nin nüfus artış hızının azalmaya başlaması sonucu çocuk sahibi olmanın desteklenmesi adına doğum yardımı ödemesi hayata geçirildi. Çocuk sahibi olan çiftlerden annelere ödenen yardım artan masrafların bir nebze azaltılmasını amaçlıyor. Doğum yardımından yararlanmak için ne yapmak gerekiyor ve kimler doğum yardımından yararlanabilir bütün bu sorulara yazı dizimizin son gününde yer vereceğiz.

1 Kimler doğum yardımından faydalanabilir?

Doğum yardımından Türk vatandaşları ve mavi kartlılar yararlanabilirler. Annenin ya da babanın veya her ikisinin Türk vatandaşı olması halinde doğum yardımından yararlanmak mümkündür.

2 Mavi Kartlılar doğum yardımından faydalanabilir mi?

Doğum yardımından mavi kartlıların da yararlanması mümkündür. Annenin veya babanın mavi kartlı olması halinde de doğum yardımından yararlanılması söz konusudur.

ÇOCUK BAŞINA HESAP

3 Doğum yardımı hangi tarihten sonraki doğumlar için yapılıyor?

Doğum yardımının yürürlük tarihi 15 Mayıs 2015. Bu tarih ve sonrasında gerçekleşen doğumlar için doğum yardımı ödeniyor. Diğer yandan doğum yardımına esas çocuk sayısının tespitinde bu tarihten önceki doğumlar da dikkate alınıyor. Örneğin 2011 yılında birinci, 2014 yılında ikinci ve 2016 yılında üçüncü çocuk sahibi olan bir çifte 15 Mayıs 2015 tarihi sonrasında gerçekleşen doğum üçüncü çocuk olduğu için 600 TL ödeme yapılıyor.

4 Doğum yardımı ne kadardır?

Doğum yardımı ilk çocukta 300 TL, ikinci çocukta 400 TL ve üçüncü çocukta 600 TL’dir. Yardım alacak kişinin çocuk sayısı baz alınarak yapılacak doğum yardımının üst limiti 600 TL’dir. Üçüncü çocuktan sonraki doğumlarda yardım 600 TL olarak uygulanmaktadır.

HACZEDiLMESi MÜMKÜN DEĞiL

Doğum yardımı hiçbir vergi kesintisine tabi olmadığı gibi haczedilmesi de mümkün değildir. Bu nedenle borçtan dolayı yardım parası haczedilemez.

DOĞUM PARASI iLE DOĞUM YARDIMI FARKLI

SGK doğum yapan kadınlara doğum öncesi 8, doğum sonrası 8 hafta süreyle çalışamadıkları günler için geçici iş göremezlik ödeneği ödemektedir. Ödenen bu para halk arasında doğum parası olarak bilinmektedir. Doğum yardımı ise SGK’nın ödediği doğum parasından farklıdır. Doğum parasının ödenebilmesi için doğum yapan kadın sigortalının doğumdan önceki bir yıl içerisinde 90 gün kısa vadeli sigorta kollarına prim ödemiş olması gerekir. Doğum yardımı ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenmektedir ve çocuk sayısına göre farklılaşsa da herkes için aynıdır.

Kamu işçileri için sözleşme hükümlerine göre ödenir

Kamu işçilerinden, kapsamında bulundukları bireysel iş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre kendisi veya eşinin doğum yapması nedeniyle işçiye bir ödeme yapılması kararlaştırılmış olanlara, kararlaştırılan tutarın doğum yardımı tutarından daha az olması halinde sadece aradaki fark ödenir. Kararlaştırılan tutarın yapılacak ödeme tutarından daha fazla olması halinde ise bu kişiler doğum yardımı alamazlar.

BAŞVURULAR NEREYE YAPILIR?

Kişiler başvurularını Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Sosyal Hizmet Merkezi, doğum yardımından yararlanacak olan kamu personelinin çalıştığı kurum, büyükelçilik ve konsolosluklara yapabilirler.

Evlatlıklarda da yardım ödenebilir

Evlat edinilen çocuklar için öz anne – babaya doğum yardımı ödenmiş ise evlat edinen anne – babaya doğum yardımı ödenmez. Eğer öz anne – babaya doğum yardımı ödenmemiş ise bu durumda evlat edinen anne – babaya doğum yardımı ödenebilir. Diğer yandan evlat edinilen çocuklar doğum yardımı ödenecek çocuk sayısının tespitinde dikkate alınmaktadır.

<p>New York Belediye Başkanı Eric Adams. tezgâhın gece geç saatlerde açık olduğunu belirtti. Manavla

New York Belediye Başkanı, Türk manavını seçti

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor

Bu deliğin altında bakın ne var! Gözlerinize inanamayacaksınız

Sarımsağı böyle tüketenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın