• $16,6926
  • €17,4875
  • 967.667
  • 2405.36
10 Mayıs 2020 Pazar

Çarklar ‘kontrollü' dönmeye başlıyor

Yarından itibaren otomotivde üretim yeniden başlıyor, AVM’ler ve bazı işyerleri açılıyor. Peki yeni dönemde çalışma hayatında neler değişecek? İşte işverenlerin ‘kontrollü çalışma hayatı’ için atması gereken adımlar... 

Koronavirüse karşı yürütülen mücadelede ilk etap geride kaldı. Alınan tedbirler sayesinde salgın kontrol altına alınabildi. Şimdi ikinci aşamada ‘kontrollü bir sosyal hayat’ söz konusu olacak. Bu aşamada daha geniş çerçevede hem yayılımın engellenmeye devam edilmesi, hem de ekonominin çarklarının belirli ölçüde dönmeye başlanması hedefleniyor. Ancak bunun için bu döneme uygun tedbirlerin alınması gerekiyor. Çalışma hayatında da, işyerlerinde de ‘kontrollü’ bir yeni dönemin olması şart.

‘TEDBİR EKİBİ’ KURULSUN

Yarın itibarıyla otomotiv başta olmak üzere pek çok sektörde yeniden üretime başlanacak. Yani çarklar yeniden dönecek. Ayrıca alışveriş merkezleri ve bazı işyerleri kademeli olarak açılmaya başlayacak, bankaların çalışma süreleri uzayacak. Yeniden üretime geçilecek fabrikalarda eskisi gibi bir üretim biçimi olmamalı. Bunun için işyerlerinde koronavirüse karşı yeni bir üretim modeli ve buna ilişkin olarak işyeri düzenlemesi yapılmalı. İşyerlerinde ‘koronavirüs tedbir ekipleri’ oluşturulmalı. Alınacak tedbirler bu ekipler tarafından planlanmalı. Örneğin işçilerin gün içerisinde kullanacağı maske sayısı, dezenfektanların işyerinin hangi bölümlerinde olması gerektiği, kullanılmış maskelerin nasıl bertaraf edileceği gibi konular bu ekip tarafından planlanarak işçilere aktarılmalı.

SERVİSTEN BAŞLAMALI

Kontrollü çalışma hayatının ilk aşaması, işçilerin işyerlerine ulaşım için kullandıkları servis araçları olmalı. Servislerde aşağıdaki tedbirlerin alınması önemli: n İkili koltukların yalnızca birinde oturum olmalı, arka beşli koltuklarda en fazla iki işçi oturmalı, n İşçilerin maskesiz servis araçlarına binmemesi sağlanmalı, n Servise giriş esnasında işçilerin ateşi ölçülmeli ve ateşi yüksek olanların servis kullanması ve işe gitmesi engellenmeli, n Servis içerisinde klimalar kullanılmamalı, n Araçların kimlerin kullandığı kayıt altına alınmalı.

İŞİ OLMAYAN İÇERİ ALINMASIN, KALABALIK TOPLANTI YAPILMASIN

İşyerlerinde yeni dönemin dinamikleri farklı olmak zorunda, artık eskisi gibi çalışılamaz Özetle şu önlemler alınabilir: n İşverenler yeni dönemde işçileri sosyal mesafe kuralına uyum için işyerinde yer işaretlemelerini yapmalı, n Çok sayıda katılımcının bir arada olduğu toplantılar düzenlenmemeli, n Toplantılar aynı ofiste olunsa dahi online olarak yapılabiliyorsa bu yöntem tercih edilmeli, n Ara dinlenmesi, çay saati ve yemek molasında çalışanların gruplar halinde bir arada bulunmaması sağlanmalı, mola alanlarının sayısı artırılmalı, n Yemek saatleri çeşitlendirilmeli, yemekhanede çok sayıda çalışanın bir arada bulunması engellenmeli, n Ortak kullanılan tuvalet, lavabo gibi alanlar sık sık temizlenmeli, n Sigarayı bırakmayı teşvik edici uygulamalarla çalışanların bu yöndeki farkındalığı sağlanmalı, n Özellikle büyük fabrikalarda işyerine çalışan dışında giren kişi sayısı azaltılmalı. 

ANTİKOR TESTLERİ GÜVENLİĞİ ARTIRIR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, işyerlerinde PCR testlerine başlandığını açıklamıştı. Öncelikle Organize Sanayi Bölgeleri’nde işçilere testler yapıldı. PCR testleriyle yapılan hızlı tarama sonucu pozitif çıkan işçilere daha kapsamlı testler yapılarak kesin sonuca ulaşılması söz konusu oluyor. İşyerlerinde bu testlerin sayısının artırılması için gerekli girişimlerin başlatılması işverenler tarafından yapılabilir. 

DEZENFEKSİYON VE ATEŞ ÖLÇÜMÜ OLDUKÇA ÖNEMLİ

İşyerlerinin dezenfekte edilmeden açılmaması gerekiyor. Ayrıca ultraviyole ışıklarla dezenfeksiyona uygun işyerlerinde bu yöntemin kullanılması çok önemli. İşyerlerindeki bir diğer tedbir de temassız ateş ölçerler vasıtasıyla işyerine girişlerde çalışanların ateşlerinin ölçülmesidir.  

<p>Akşam  Gazetesi Spor Yazarı Şafak Gözen, transfer pazarında yaşanan son gelişmeleri Orçun Özateş

TRANSFER AKŞAMI'NDA BU HAFTA

Esrarengiz Höyük! Türkiye'de başka örneği yok

Fenomen baba-oğul yine herkesi şaşırttı! Eski atarinin içinden bakın ne çıktı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Haziran 2022)