• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
29 Temmuz 2020 Çarşamba

Bayramda ‘köprü izin' bulaşma riskini azaltır

Okan Güray Bülbül
Okan Güray Bülbül
YAZARIN SAYFASI

İşverenler bayramda memleketlerine gidecek çalışanları için ‘köprü izin’ kullandırabilir. Köprü izinle çalışanlara ücretten kesilmeden bayram dönüşü birkaç gün fazla izin kullandırılarak, 2 ay içinde telafi çalışması yaptırılabilir.

Çalışanlar için bayramda 4.5 günlük tatil var. İşveren bu dönemde memleketlerine gidecek ve dönecek çalışanları için ‘köprü izin’ kullandırabilir. Bu sayede bayram dönüşü virüs bulaşma riski azaltılabilir. Köprü izin sayesinde işçiler bayram öncesi birkaç gün fazla izin kullanmış olur, bayramdan sonraki iki ay içerisinde fazladan kullandıkları izinleri telafi ederler ve ücretlerinde kesinti olmadan tatili güvenli bir şekilde uzatabilirler.

TELAFİ ÇALIŞMASI YAPTIRIR

İş Kanunu’nda telafi çalışması olarak ifade edilmiş bir düzenleme var. İşveren arifeyi yarım gün, bayramdan sonraki salı, çarşamba, perşembe ve cuma günlerini tamamen tatil edebilir. Arife gününün yarısını, bayramdan sonraki günlerin tamamını tatil eden işveren, iki ay içerisinde yani 8 Ekim’e kadar, telafi çalışması yaptırabilir. Örneğin haftanın 5 günü, günde 9 saat çalışılan bir işyerinde, perşembe gününün yarısını, bayramdan sonraki haftayı tatil eden işveren, işçilerine 4.5 gün için toplam 40.5 saatlik telafi çalışması yaptırabilir. İşçiler bunu, tatil sonrası belirli periyotlar halinde daha fazla çalışarak gerçekleştirebilir.

GÜNDE EN ÇOK 3 SAAT

Telafi çalışması günde 3 saatten fazla yaptırılamaz. Ayrıca işyerinde günlük 11 saatlik çalışma süresi de telafi çalışması gerekçesiyle aşılamaz. Telafi çalışması yaptırmak isteyen işveren bunu işyerinde çalışılan günlere bölmek zorundadır.

ARİFE GÜNÜ FAZLA MESAİ SAYILMAZ

Arife gününde çalışan işçiye fazla mesai ödenmesi gerektiği yönünde yanlış bir algı var. Fazla mesaide işçinin hafta tatilinden sonraki günlerdeki çalışmalarının 45 saatin üzerine çıkıp çıkmadığına bakılır. Arife gününden önceki günlerde 45 saatin üzerinde çalışmış işçiye arife günü için fazla mesai ödenir. Ancak bu arife gününde çalışan her işçiye ödenecek anlamına gelmez. Örneğin, hafta tatilini pazar günü kullanan işçi Kurban Bayramı’nda çalışmadığı bayram günlerinde 1 günlük, bayramın birinci veya ikinci günlerinde çalışırsa ikişer günlük, pazara denk gelen üçüncü gününde çalışırsa o gün için 2.5 günlük ücrete hak kazanacaktır. 

<p>Mete Gazoz, Tokyo 2020'de altın madalyayı kazanarak tarih yazdı. Genç sporcumuzun henüz 17 yaşınd

Mete Gazoz sözünü tuttu! Henüz 18 yaşındayken bakın ne demişti

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı