• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
30 Temmuz 2015 Perşembe

Başvuru yapmayanların sigortalılık süresi silinir

Bağ-Kur’luların borç sildirme hakkını kullanmaları için süre yarın itibarıyla doluyor. Borçlu olan esnafın bu şansı kaçırmaması için başvuru yapması gerek. Başvuru yapmayanların borç ve sigorta süreleri silinecek.

SGK genelgesine göre 30 Nisan 2015 tarihi itibarıyla 12 ay ve üzerinde prim borcu bulunan Bağ-Kur’lular isterlerse bu borçlarını sildirebiliyorlar.

31 Temmuz'a kadar SGK’ya dilekçeyle başvuranlar prim borçlarını sildirip, sigortalılık sürelerini dondurabilecekler. Bu kapsamdaki sigortalılardan halen sigortalılıkları devam edenlerin sigortalılıkları 1 Mayıs itibarıyla geçerli sayılacak.

12 ay ve üzeri borcu olup, 31 Temmuza kadar başvurmayanların borçları otomatik olarak silinecek. Bu kişilerin 30 Nisan 2015 tarihine kadarki borçları silinmiş olacak. Diğer yandan bu kişilerin ticari faaliyetlerinin devam etmesi halinde sigortalılıkları 1 Mayıs itibarıyla geçerli olacak ve mayıs, haziran ve temmuz için prim borçları işleyecek. Bağ-Kur’lular primleri kendileri ödedikleri için bazen prim borçlusu durumuna düşebiliyorlar. 60 günden fazla prim borcu bulunanlar sağlık hizmetinden yararlanamıyor. Yapılandırma ve sildirme kapsamında esnafın sağlık hizmetlerinden yararlanması da mümkün hale gelecek.

EMEKLİLİK İÇİN ŞART

Bağ-Kur’lulara emekli aylığı bağlanabilmesi için prim borcu olmaması şartı var. Bu kapsamda primlerini düzenli olarak ödeyen fakat son 1,5 yıldır prim borcu bulunan bir Bağ-Kur’lu borcu silineceği için ilerleyen dönemde primlerini ödeyerek emeklilik için gerekli süreyi tamamlayıp emekli olabilir ve emekli aylığı bağlatabilir.

SİLDİRİLEN SÜRE İÇİN BORÇLANMA İMKÂNI

Borçlarını sildirerek sigortalılık sürelerinden vazgeçenler, ileride bu sürelerini borçlanma hakkına sahipler. Bu kişiler ilerleyen dönemde dondurulan süreleri borçlanarak aylık bağlatabilirler. Bunun yanında prim borcu bulunanların sigortalılık süreleri silinirken, sigortalılıkları prim ödemelerinin karşıladığı son aydan itibaren sigortalılığı dondurulur.

HİÇ PRİM ÖDEMEYENLER

Kaydı olmasına rağmen hiç prim ödemeyenlerin de borçları silinecek. Bu kişilerin sigortalılığı 1 Mayıs itibarıyla başlatılacak. Dolayısıyla kişi mayıstan itibaren primlerini ödemek durumunda olacak.

YÖNETİM KURULU ÜYELERİ DİKKAT!

1 Ekim 2008 sonrasında kendi çalıştığı anonim şirkette yönetim kurulu üyesi olan bir kişi 4/a’lı gösterilemiyor. Dolayısıyla bu durumdakiler 4/a’dan prime devam etmiş olsalar bile 4/b’li olmak zorunda oldukları için adlarına borç birikmiş durumda. Bu kişilerin borçları otomatik olarak silinecek ve A.Ş. yönetim kurulu üyelik statüsü devam edenlerin 1 Mayıs itibarıyla 4/b’li statüleri devam edecek.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

NATO, deniz korsanlarına karşı Türk yazılımlarıyla hazırlanacak

Yerli etlik damızlık tavuk 'Anadolu-T' beyaz et sektörüne kazandırıldı

İlk kez duyacaksınız! Yaprağından sızan süt tam bir şifa kaynağı