• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
1 Temmuz 2016 Cuma

1.7 milyon işyeri için yeni dönem bugün itibariyle başladı

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu üç buçuk yılı aşkın bir süredir yürürlükte. En önemli yenilik ise küçük büyük fark etmeksizin bütün işyerlerinin kapsama alınmasıydı. İşte bugünden itibaren kapıcı çalıştıran apartman da, köşedeki emlakçı da, bakkal Mehmet Amca da iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirmek zorunda. Bugünden itibaren 50’den az çalışanı bulunan az tehlikeli işyerlerinde de iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimleri göreve başlayacak. Türkiye'de 1 milyon 723 bin 822 işyeri bulunuyor.

YANGIN VE ACİL DURUMDA

İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimleri göreve başlayacak. Peki, apartmanda ne yapacaklar? İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun öngördüğü pek çok yükümlülük söz konusu. İlk olarak apartmana ait bir risk değerlendirmesi ve acil durum eylem planı hazırlanacak. Kapıcının karşı karşıya kaldığı riskler belirlenecek ve bu risklere karşı apartman yönetiminin önlem alması sağlanacak. Diğer yandan yangın ve diğer acil durumlarda nasıl hareket edilmesi gerektiği belirlenecek. Buna ek olarak yılda en az bir defa tatbikat yapılacak. Kapıcı iş sağlığı ve güvenliği konularında eğitime tabi tutulacak.

NEREDEN BULACAKLAR?

Apartman yöneticileri ve esnaf Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yetkilendirdiği Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerinden (OSGB) hizmet alma yoluyla iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirebilirler. OSGB’ler çalışan başına aylık 30 ila 40 TL arasında fiyatlarla bu hizmeti sunuyor.

Yönetici sertifikayla yapabilir

APARTMANIN işvereni konumundaki apartman yöneticisi ve bakkalın sahibi gerekli prosedürü yerine getirirlerse kendi işyerinin iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi olabilirler. Bunun için yapılması gereken ÇSGB ile imzalanan protokol uyarınca Anadolu Üniversitesinin düzenlediği e – sertifika programının tamamlanması. Bu program sonunda yapılacak sınavı başarıyla tamamlayan kişiler, kendi işyerlerine iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi olarak atanabilecekler.

Dikkat, cezası 13 bin lira!

Bugünden itibaren 10’dan az çalışanı bulunan az tehlikeli işyerlerinde, yani sigortalı kapıcı çalıştıran apartmanlarda, bakkalda, manavda, emlakçıda iş güvenliği uzmanı görevlendirmemenin idari para cezası 6 bin 511 TL. Buna bir de işyeri hekimi görevlendirmemenin idari para cezası olan 6 bin 511 TL eklendiğinde ceza rakamı 13 bin 22 TL’lik idari para cezası söz konusu oluyor. Bu nedenle apartman yöneticileri ve küçük esnaf hemen çözüm üretmeli.

<p>Bozkurt'ta selde hasar gören 10 katlı bina iş makinesiyle yıkıldı.</p>

Bozkurt'ta 10 katlı bina böyle yıkıldı

Sel felaketinin çevre sorunlarına da yol açan izleri 3 aydır silinemedi

Cevizi 1 gece suda bekletip içerseniz... Faydasını bir bilseniz

4 bin yıllık gizem çözüldü! Çığlık atan mumyanın sırrı ne?