• $32,1972
  • €34,9151
  • 2416.55
  • 10792.5
16 Mart 2023 Perşembe

Yine mi inşaat!

Türkiye tarihinin gördüğü en şiddetli iki depremi arka arkaya yaşadık. On binlerce insanımızı enkaz altında kaybettik. Hep söylediğimiz gibi, bu afetler milletlerin tarihinde birer imtihandır. Milletlerin bu imtihanları nasıl geçtiği tarih tarafından kaydedilir ve tarih tarafından o milletlerin notu ona göre verilir. Milletler gibi o milletlerin her bir mensubu için de bu felaketler bir imtihandır.

Nitekim deprem felaketi sonrası kimimiz deprem bölgesine koştu, kimimiz yardım kolileri hazırladı, kimimiz bağış kampanyalarına katıldı, kimimiz de depremzede ailelere evlerini açtı. Bunların her biri de tarihe geçti.

Büyük afetler milletler ve o milletlerin mensupları kadar kurumları ve özellikle de siyaset kurumu için de bir imtihandır.

Bu kadar acı ve yas hâli varken bazı muhalif parti genel başkanlarının ve mensuplarının daha ikinci günden konuyu berbat bir şekilde siyasileştirmeleri üstelik de siyasileştirdiklerini açıkça, çekinmeden ifade etmeleri büyük hayal kırıklığı yarattı. Dahası pespaye bir yalan haber ve yalan bilgi kampanyası başlatıldı. Medyadaki ve sosyal medyadaki trollerinin ürettiği bu yalanların üzerine nefret söylemleri sarf eden muhalif siyasetçileri tarih kara bir leke olarak kaydetti. Belli ki bu büyük imtihandan geçemeyenler de bu siyasetçiler oldu.

Söz konusu muhalif siyasetçilerin tersine Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhur İttifakı mensubu siyasetçilerse özenle siyasi polemiğe girmemeye çalıştılar. Tüm yalanlara ve saldırılara karşı mümkün olduğu kadar susmaya, afetin yıkıcılığıyla ve o büyük insani felaketle mücadele etmeye devam ettiler.

Bu noktada imtihanın geçildiği başka bir alan daha vardı. Yıkılan binaların %97'sinin 1999 öncesi yapılmış binalar olması Türkiye'nin son 24 yılda önemli dersler çıkardığını gösteriyor. Yani öyle güldüremeyen komedyenlerin (sanki hayatlarında bilimsel yöntem, bilim felsefesi veya bilim tarihine dair tek satır okumuşlar gibi) iddia ettiğinin tam tersine bilimin ve tekniğin kurallarının yeni yapılarda uygulandığını gösteriyor. Zaten yıkılan çok az sayıdaki yeni binanın da sonradan kolon kesme veya başka yasadışı, istisnai sebeplerle yıkıldığı biliniyor.

İşte tam bu noktada "bilim"den bahsedip bilimden, akıldan ve makuliyetten nasibini almamışların vasat komedyenlerle sınırlı kalmadığı da görülüyor.

Mesela bugüne kadar dünyada eşi benzer görülmeyecek saçmalıkta bir inşaat düşmanlığı yapanlar bu noktada akıllara geliyor. Uzun yıllardır sol politik, akademik ve entelektüel çevrelerin örgütlediği sonrasında da özgüven eksikliği yaşayan bazı sağ-muhafazakâr tipleri de etkileri altına alarak büyüttükleri bir inşaat düşmanlığı var. İnşaat yapmayı ayıp ve kötü bir şeymiş gibi sunan bu akıl Türkiye'de demografik dönüşümlerden ve kente göçün de etkisiyle konut arzının hâlâ talebi karşılayamadığını ve bu nedenle de ev ve kira fiyatlarının yüksek olduğunu algılayabilecek durumda değil. Dahası bu koro sanki Türk ekonomisinin yüksek büyüme rakamlarını bu inşaat sektörüyle açıklamaya ve itibarsızlaştırmaya çalışıyor ki bu da yanlış. Aralarında Nobel'e aday gösterildiği söylenen ekonomistlerin bile bulunduğu bu koro geçtiğimiz yıl Türkiye %6 büyürken inşaat sektörünün %5 küçüldüğünün dolayısıyla büyümeyle inşaatın anlattıkları kadar bir alakasının olmadığının da farkında değiller.

Üstelik bu vasatlar güruhu eski yapı stokunun depreme karşı güvenli olmadığının bu nedenle de yeni ev ihtiyacına ek olarak büyük bir kentsel dönüşüme yani inşaata acil bir gereksinim olduğunu da anlayacak durumda değiller. Bu nedenle inşaatları da kentsel dönüşümü de TOKİ'leri de düşmanlaştırıp saldırabilen, bomboş kitaplar, makaleler yazıp üstüne bir de siyasal eylemler yapan bu çevrelerin akademisyen, gazeteci veya siyasetçi sıfatı taşıyanlarının zihinsel durumu bir inceleme gerektiriyor.

Hele hele deprem sonrasında on binlerce insanın evi yıkılmış ve ciddi bir barınma ihtiyacı ortaya çıkmışken hükûmetin bu insanlara evlerini inşa edecek olmasının bu çevrelerde "yine mi inşaat" tepkileriyle karşılanması saçmalama seviyesini zirveye çıkarıyor. İnşaat olmadan nasıl bu depremzedelerin yeni evlerine kavuşacağı merak konusu. İşte böylesine bir saçmalama kapasitesine sahip olanlara bir değil birkaç Nobel verilmesi gerekiyor.

Bu hastalıklı vasatlar güruhuna kötü bir haberim de var. Depremzedelerin konutlarının inşaatı aradan sadece 1 ay geçtikten sonra hükümet tarafından başlatıldı.

<p>Titra Teknoloji tarafından 2019 yılında yapımına başlanan  ALPİN insansız helikopterin araştırma

İHA helikopter göreve hazır

Kars'ta ceviz büyüklüğünde dolu yağdı!

Valilikten Ankara'ya uyarı: Sel, fırtına ve doluya dikkat

Dünyanın en güçlü hava kuvvetine sahip ülkeleri belli oldu! Türkiye kaçıncı sırada?