• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
12 Ekim 2023 Perşembe

Türkiye'de İsrail propagandası

Hamas'ın yaptığı son saldırı sonrası Batı dünyasında uzun süredir alıştığımız İsrail yanlısı tutum hemen tüm hegemonyasını yansıtacak şekilde medyaya, siyasete ve tartışmalara yine hâkim oldu. İsrail'in 75 senedir yaptıklarını görmeden, devlet eliyle nasıl bir zulüm rejimi oluşturduğunu söylemeden ve başta Gazze olmak üzere tüm Filistin'i nasıl bir açık hava hapishanesine çevirdiğinden bahsetmeden salt Hamas'ı şeytanlaştırmaya dönük bir söylem hemen her mecraya egemen oldu.

Batı'daki bu durum şaşırtıcı değil. Zira bugüne kadar her hadisede az çok süreç böyle gelişiyordu. Az sayıda da olsa Filistinlilerin haklarını savunan bazı sol aktörler de giderek bu hegemonya tarafından sindirildi ve susturuldu.

Peki, Batı'da durum böyleyken Türkiye'de nasıldı?

Türk milletinin büyük bir çoğunluğu İsrail'in bu zulüm rejimine ve Siyonizm'e karşı bir tavra uzun süredir sahip. Lâkin aynı durumu medyada, popüler kültür mecralarında ve sosyal medya platformlarında göremiyoruz. Bilhassa son hadiselerde öylesine sistematik ve çalışılmış bir İsrail propagandası ile karşı karşıya kaldık ki...

Haber mecrası gibi görünen birtakım sosyal medya hesaplarının veya ne iş yaptığı belli olmayan bazı ünlülerin âdeta talimat almış gibi benzer argümanlarla Türk kamuoyunu İsrail lehine manipüle etmeye çalıştığını hep birlikte izliyoruz.

Önce İsrail zulmünden bahsetmeyip, bugün yaşananlara Siyonizm'in sebep olduğunu görmeyip sadece ve sadece Hamas'ı yerin dibine sokmak için çalışan bir propaganda makinesi ile karşı karşıyayız. Üstelik birçoğu İsrail tarafından bile yalanlanmış kurgu haberlerle çalışan bir propaganda makinesi bu.

Dahası Türk tarihine dair bazı konuları çarpıtarak Filistin aleyhine yalanları hakikatmiş gibi anlatanlar da bu propaganda süreçlerinde yerlerini aldılar. PKK'lısından FETÖ'cüsüne ve kendilerine "ulusalcı-Türkçü" maskesi takmış bazı operasyonel gruplara kadar bu durum söz konusu oldu.

Osmanlı'ya ihanet edenler Hicaz'daki Şerif Hüseyin ile ona yakın aşiretler ve bazı Hıristiyan Araplarken ve başta Filistinliler olmak üzere Arapların çoğu bizimle birlikte İngilizlere karşı savaşmışken Filistin'in Osmanlı'ya ihanet ettiği yalanını pervasızca söyleyebiliyorlar. Sanki o dönem Filistin diye bir devlet veya siyasal yapılanma varmış gibi... Bu arada Batıcı kesimin Osmanlı'ya ihanet meselesinde bu kadar hassas olmaları da göz yaşartıcı.

Ayrıca sol örgütlerin önemli bir kısmı baba Esad vesilesiyle Filistin'de bir dönem yer alırken onların içinde olan ve sonradan PKK'ya katılan bazıları üzerinden Filistin'in PKK'ya destek verdiğini de söyleyebiliyorlar. Üstelik bu sol gruplarla ne Filistin'in resmî makamlarının ne de Hamas'ın bir alakası varken. Bir de PKK'ya destek konusuna girersek İsrail ile kim yarışabilir?

Dahası bir toprak sayma hikâyesi var ki evlere şenlik... Filistinliler toplanmışlar ve topraklarını Yahudilere kendi istekleriyle topluca satmışlar gibi bir anlatının çok büyük oranda yalan ve bir propaganda olduğu malum.

Filistin ile ilgili söylenen yalanların amacı belli... Türkiye'yi Ortadoğu'dan koparıp Ortadoğu'daki Türk etkisini kırarak bölgenin emperyalistlere ve İsrail'e kalmasını sağlamak.

Peki, biraz da doğruları konuşalım mı? Mesela Hamas'ın askeri kanadına adını veren İzzettin Kassam'ın kim olduğunu?

Mesela Trablusgarp'ın İtalyanlar tarafından işgali haberi geldiğinde Filistin- Suriye coğrafyasından kalkıp Trablusgarp'a Türk ordusunda gönüllü savaşmak üzere yola çıktığını ve o cephede Türk ordusunda Enver Paşa ve Mustafa Kemal Bey'in olduğunu kaç kişi biliyor? 1. Dünya Savaşı'nda Türk ordusunda hizmet verdiğini? İşgaller döneminde önce Fransız sonra İngiliz işgalcilere karşı direnişi örgütlediğini? Sonunda da İngilizler tarafından şehit edildiğini?

Hamas'ın elbette eleştirilecek, kınanacak birçok şeyi olabilir. Ama İsrail zulmünü görmeden, kınamadan salt Hamas'ı ve Filistin'i eleştirmek masum bir şey değildir. Ayrıca eleştirirken ve kınarken de Hamas'la İsrail'in ikisini aynı oranda kötüymüş gibi bahseden, eşitleyici bir dili kullanmanın da İsrail-Batı hegemonyasına rıza göstermek olduğunu söyleyelim.

Bir ara Yalçın Küçük "İsrail Türkiye'de İsrail'den daha güçlüdür" demişti. Bütün bu yaşananları görünce aklıma bu geldi.

<p>İsrail ordusu Gazze Şeridi'nde bir haftadır devam eden 'insani aranın' bittiğini ve saldırılarına

Ateşkesin ardından işgalci İsrail'in saldırıları sürüyor

Yaban hayvanlarına ev sahipliği yapıyor! Limni Gölü Tabiat Parkı

Pekmez ve limon küründen sabahları tüketen yaşadı! Faydaları saymakla bitmiyor

İnsani ara bitti vahşet başladı... İşgalci İsrail Gazze saldırılarını yeniden başlattı