• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
22 Kasım 2021 Pazartesi

Mihrinnisa hanım neden şehit edildi?

Son yıllarda Türkiye'nin kendi millî meselelerinde geri adım atmaması ve dolayısıyla da hem ABD hem de İsrail ile dünya siyasetinde karşı karşıya gelmesi, ABD ve İsrail'in kültür araçlarını kullanarak Türkiye'nin üzerine gelmesine yol açtı.

Bu aralar Hollywood filmlerinde veya Netflix dizilerinde Türk 'kötü adam'lara sık sık denk gelinmesi bununla alakalı.

Bunun sadece yabancı yapımlarda görülmesi kronik Türk karşıtlığına mahkûm olmuş Batı'nın küresel kültürel hegemonyası için şaşırtıcı değil. Şaşırtıcı olan sözde 'yerli' veya 'Türk' görünümlü kadroların yapımlarının da bu Türk karşıtlığını yeniden üretiyor olması.

Son günlerde Türk Yahudi Cemaati'nin tarihini anlatan bir dizi dikkatleri çekiyor. Dizi Türkiye'nin kıymetli ve ayrılmaz bir parçası olan Türk Yahudi Cemaatini anlatması bakımından önemli. Dönem dizisi olarak da, oyunculuk, kostümler ve atmosferiyle de kesinlikle kaliteli bir yapım.

Ama enteresan bir biçimde dizideki Müslüman Türklerin hepsi iğrenç insanlar. Yapımın kadrosu 'yerli' olmasına rağmen böyle bir Türk karşıtlığının uluslararası seyirci önüne çıkarılması düşündürücü. Türkler sürekli zulmeden, azınlıklara kendi kimliklerini saklatacak kadar baskı uygulayan bir konumda tasvir ediliyor. Üstelik buna örnek olarak gösterilen Varlık Vergisi, Tek Parti Dönemi'nin asla kabul edilemez bir uygulaması olsa da bu sadece gayrimüslim azınlıklara yapılmış bir uygulamaymış gibi gösteriliyor. Hâlbuki bu adaletsiz Varlık Vergisi, Yahudi cemaatini etkilediği gibi diğer azınlıkları da, Müslüman nüfusu da etkilemiştir. Zaten Tek Parti Dönemi'nde zulümden azade kalabilmiş hangi toplumsal veya siyasal grup var ki? Üstelik dizinin hikâyesi çok sonraki Demokrat Parti Dönemi'nde geçiyor ve bu dönemdeki özgürleşme ve refahtan hiç bahsedilmiyor.

TÜRK YAHUDİLERİ

Almanya'dan kaçıp Türkiye'ye sığınmış ve Edirne Hahambaşısı olmuş İzak Zarfati 1454 yılında dünyanın tüm Yahudilerini Türkiye'ye davet edip Osmanlı adaletinden, hoşgörüsünden bahsetmiş, Hristiyanlardan kaçıp Müslüman Türklere sığınmalarını söylemiştir. Türkiye 16. Yüzyılda gemiler gönderip Yahudiler'i İspanyolların soykırımından kurtarıp getirmişken ve Türkiye'deki Yahudi nüfusunun hemen hepsini (dizide de gösterildiği üzere) bu Sefarad Yahudileri oluşturuyorken, tarih boyu Yahudilere evini, gönlünü açmış Türk Milleti'nin böyle Yahudi karşıtı gösterilmesi kabul edilemez.

Üstelik Cumhuriyet Dönemi'nde de Nazilerin yaptığı soykırım sırasında yüzlerce Yahudi Türk diplomatları tarafından kurtarılmıştır. Necdet Kent, Selahattin Ülkümen ve Namık Kemal Yolga bunların en bilinenleridir.

Necdet Kent görev yaptığı Marsilya'da yüzlerce Yahudi'nin toplama kamplarına gönderilmesini ve sonrasında öldürülmesini onlara Türk kimliği çıkartıp Türkiye'ye kaçırarak önlemiştir.

Namık Kemal Yolga da yine Paris'te pek çok Yahudi'yi Alman'lara teslim etmemiş ve onlara Türk kimliği vermiştir.

YAHUDİLERİ KURTARDIĞI İÇİN EŞİ ŞEHİT EDİLEN DİPLOMAT

Rodos'ta olanlar ise çok çarpıcıdır: Rodos'taki Nazi işgali sırasında Yahudileri Almanlara teslim etmeyip Türkiye'ye kaçıran Başkonsolos Selahattin Ülkümen insanlık adına tarihe geçmiştir. Şalom Gazetesi'nden Sara Yanarocak'ın 14 Nisan 2021 tarihli yazısında bahsettiği gibi Almanlar da buna çok kızmış; Rodos Başkonsolosluğu'muzu intikam için bombalamıştır. Başkonsolos Selahattin Ülkümen'in hamile eşi Mihrinnisa Hanım ve iki konsolosluk görevlisi bombardıman sonrası şehit düşmüştür.

Türk diplomatlarının bu kahramanlığı nedeniyle Yahudiler Türkiye Cumhuriyeti'ne Yahudi Cesaret Ödülü'nü vermiştir. Hatta bazı zekâ problemi yaşayanlar daha sonrasında bu insani ödülü devlet adına kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı "Yahudilere hizmet ettiği için ödül almak"la suçlamıştır(!)

Hâl böyleyken, Yahudi vatandaşlarımız da toplumumuza eşit yurttaşlar olarak önemli katkılar yaparken sanki Türkler antisemitistmiş gibi bir Türk-karşıtı imajı uluslararası bir platform için kurgulamak Batı'nın küresel kültürel hegemonyasının uzantısı olmakla açıklanabilir.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor

Yükseklik korkusuna rağmen ağaca ev yaptı