• $32,4109
  • €34,5754
  • 2446.81
  • 9795.49
27 Nisan 2023 Perşembe

Mankurtlar

Türkistan'da bir zamanlar yabancı bir kavim Türk yurdunu istila ettiğinde vahşi bir işkence yöntemi uygularlarmış. Esir aldıkları Türklerin kafasındaki saçları kazıyıp kafalarına deve derisini geçirirlermiş. Amaçları esir Türkleri mankurtlaştırmakmış.

"Mankurt olmaları için bırakılan tutsakların çoğu ölür, ancak çok azı sağ kalırmış. Onları öldüren açlık ya da susuzluk değil, başlarına geçirilen soğumamış deve derisinin güneşte kuruyup büzülmesi, başlarını mengene gibi sıkıp dayanılmaz acılar vermesiymiş. Bu dayanılmaz acılar sonunda esir ya ölür ya da aklını hafızasını yitirirmiş. Bir 'mankurt' kim olduğunu, hangi soydan, hangi kabileden geldiğini, anasını babasını bile bilmezmiş. İnsan olduğunun bile farkında değilmiş."

Böyle anlatıyor büyük Kırgız Türkü yazar Cengiz Aytmatov "Gün Olur Asra Bedel" romanında.

Aytmatov'un babası Rus esaretine karşı direnen bir aydın olduğu için Stalin döneminde katledilen 137 aydından bir tanesidir. Yarım asırdan uzun süre babasının akıbetini bile bilmeden yaşamış; bir gün geri döner diye beklemiş nihayetinde çok sonraları babasının da aralarında olduğu aydınların toplu mezarları bulunmuştur.

Hayatı uzun süre Ruslaştırılmaya çalışılan; dinleri, dilleri, kültürleri ve kimlikleri yok edilmek istenen Kırgızların ve tüm esir Türk halklarının içindeki o koru aleve dönüştürmeye çalıştırmakla geçmiştir. Hem de o esaret ortamında ve babasını katleden rejim iktidardayken...

Kuşkusuz içinde o koru canlı tutanlar olduğu gibi, kimliğini unutup Rus hegemonyasına teslim olanlar, dinini ve dilini bir yük gibi görüp yabancılaşan soydaşları da vardır. Zaten "mankurt" kavramıyla tam da onları anlatıyordur. Yoksa kimse onların başına deve derisi geçirmiyordur. Mankurtlaşmayı fiziksel bir kavram olarak değil toplumsal, siyasal ve psikolojik bir kavram olarak kullanır.

Peki, ya biz, tarih boyu hiç esaret altında kalmamış, hiç sömürge olmamış Türkiye Türkleri arasında mankurtlar yok mu?

Maalesef bu sorunun cevabını hepimiz biliyoruz. Terör örgütlerinin argümanlarıyla konuşup sabah akşam ülkelerinin başarılarını görmezden gelmek veya itibarsızlaştırmakla ve türlü yalanlarla, iftiralarla Türkiye'ye saldırmakla kendilerini görevli hisseden şarkıcı, oyuncu, manken, komedyen güruhunu bu köşede çok yazdım.

Yine son zamanlarda ülkesini ve milletini âdeta bir yabancı istihbarat memuru gibi bin yıldır kardeşlik hukuku içinde yaşayan çeşitli alt-kimliklerini ayrıştırmaya çalışan siyasetçileri de geçen hafta bu köşede uzun uzun ele aldım.

TCG Anadolu'yu bombalamaktan bahsedip Türk nüfus kâğıdı taşıyan amiralleri, Batı vesayetinin hoşuna gideceğini tahmin ettikleri sözleri sarf ederek ödül bekleyen yazarları, Batı'da üretilmiş sömürgeci bir söylemle her mevzuyu Türk ve İslam karşıtlığına bağlayarak açıklamayı "bilim" zanneden sözde akademisyenleri de çok tartıştım.

Tam da 14 Mayıs millî şuur ve gururun bu mankurtlarla gireceği bir mücadeleye dönüşmüşken sözde Ermeni Soykırımı iddialarını sahiplenen ve birtakım "aristlerden" oluşan kadrosuyla ne Türkiye ne de işçi partisi olan yapının emperyalizm tarafından göreve koşulduğunu da görmüş olduk.

İşte böyle bir ânda tüm Türk dünyasının ve İslam dünyasının, dahası Müslim- Gayrimüslim tüm mazlum milletlerin duasını almış; bundan yıllar sonra tarih kitaplarının Türkiye'nin demokratikleşmesi, bağımsızlaşması ve kalkınması bakımından altın harflerle bahsedeceği Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mücadelesine omuz vermenin önemi bir kez daha anlaşılıyor.

İslam'ın ve Türklüğün bu son ordusunun yürüyüşü hem Türkiye Türkleri hem de bizzat Erdoğan'ın taşıyıcısı olduğu Türk Devletler Teşkilatı için de büyük önem arz ediyor. Bunu da ben değil bizzat Türk Devletlerinin her birinin lideri bugüne kadar görülmemiş şekilde açıkça haykırıyor.

Bu arada "Gün Olur Asra Bedel" de mankurtlaştırıldıktan sonra kendisine kimliğini hatırlatmaya çalışan öz annesi Nayman Ana'yı vuran bir mankurttan bahseder Cengiz Aytmatov.

Türk milleti şüphesiz kendi şahsiyetine, haysiyetine, tarihine ve istikbaline yakışanı yapacak; bütün kültürel hegemonyalarına, söylem üstünlüklerine, sosyal medyadaki dijital faşizme rağmen millî tavrını mankurtlara karşı net olarak koyacaktır. Tıpkı yüz yıl önce yaptığı gibi...

<p>Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın Filistinli genelkurmay başkanı ve yüksek

İsrail'in yakalayamadığı 'misafir' kod adlı Muhammed Deif kimdir?

Piknikçiler Dicle Nehri kıyısını çöplüğe çevirdi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Nisan 2024)

Filistinliler Gazze'nin kuzeyine dönüyor!